Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 wrz 2024, 14:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lut 2012, 00:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Zastanawiam się czasami po co zagląda tu duża część odwiedzających forum WTG ? Wydawało mi się, że nawet genealog amator swoje zainteresowania rozwija na bazie imion i nazwisk swoich przodków, a jeżeli tak to nie rozumiem dlaczego bardzo często proszący o pomoc w poszukiwaniach nie podpisują swoich postów choćby imieniem czy pseudonimem (to powinni mieć we krwi). Nawet w czasach PRL-u kiedy panowała bylejakość to przyjęte ogólnie było przedstawianie się,a dzisiaj wszystko „robione na kolanie”. Czasami aż nie chce się odpowiadać na zapytania wysyłane byłe jak i szybko. Zastanawiam się czy Maciej nie mógłby wymusić programem zamieszczenie podpisu (bez podpisu post nie byłby zamieszczany). To byłoby pewnego rodzaju szkołą dobrego wychowania.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 07:04 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2010, 21:25
Posty: 98
Piotr Dutkiewicz napisał(a):
Zastanawiam się czy Maciej nie mógłby wymusić programem zamieszczenie podpisu (bez podpisu post nie byłby zamieszczany). To byłoby pewnego rodzaju szkołą dobrego wychowania.

Wystarczyłoby, gdyby każdy w stopce miał właściwy wpis - dodatkowa weryfikacja byłaby zbędna.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 09:31 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:58 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 10:03 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
Piotr Dutkiewicz napisał(a):
dzisiaj wszystko „robione na kolanie”. Czasami aż nie chce się odpowiadać na zapytania wysyłane byłe jak i szybko.
i sam odpowiedziałeś jak edukować, czyni to sporo odpowiadających. U mnie "Nie odpowiadanie" na "bylejak" zadane pytanie lokuje się w kolejce odrzuconych zaraz po "Nie wiem", a przed "Nie mam czasu".

Spora część braków, chaotycznie formułowanych urywków zdań, wiąże się z pokoleniem BeI, i nieważne czy należy do niego 10 czy 70 latek, część ludzi włącza Internet zanim włącza myślenie.

Jednocześnie...
Cytuj:
czy Maciej nie mógłby wymusić programem zamieszczenie podpisu
należy unikać regulacji wymuszających i ograniczających wybór. Skrajnie jedną ścieżkę "wyboru" mają zwierzęta hodowlane w rzeźni.

Administratorzy Forum zachęcają do podpisywania listów, przedstawiania się etc., budując więzi pozainternetowe, pomiędzy uczestnikami dyskusji, jest to takie .... humanistyczne.

Z drugiej jednak strony, wypowiedź należy oceniać nie po podpisie a po meritum
Czy pytanie podpisane przez Ignacego Hr. Chrzanowskiego herbu Poraj, ma inną wagę
niż Ignacego Kowalskiego, Ignacego lub po prostu ig389 ?
a odpowiedź będzie bardziej merytoryczna ?

Jado, lżejszym piórem /klawiaturą/ słusznie przypomniał, że od zarania Internetu
identyfikatorem jest nick, i wystarczy prosta zasada
"pisz tak, abyś nie musiał się tego wstydzić".

A poza tym miłego dnia.

(priv: Jacku masz rację, nie Twój "kurnik", kurnik wszak jest Marka Futregi :-) )

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 10:11 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
Mam nadzieję, że załapuję się jeszcze do tego młodszego pokolenia :mrgreen: - chociaż jak pierwszy raz miałem do czynienia z internetem to było jakieś dziesięć stron w języku polskim (tylko uczelnie). Wracając do tematu: w pełni zgadzam się z tym co napisał jado - a dodatkowo podawania danych osobowych podczas rejestracji zmusza admina do przestrzegania ustawy o ochronie danych osobowych .... ale może bezpieczniej nie wgłębiać się dalej w ten temat 8)

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 10:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1424
Lokalizacja: Poznań
Myślę, że owo zwracanie uwagi na podpisywanie swoich postów wynika z kilku rzeczy:
1. Kiedyś, za czasów soc.genalogii społeczność była mała, tam ludzie się poznawali, tam wymieniali swoje doświadczenia, dzielili się (nie)powodzeniami. Duża część przeniosła się następnie na Genpol, najpierw użytkownicy odkryli swoje twarze, potem zaczęto organizoiwać pierwsze spotkania w realnym świecie. To wszystko spowodowało, że genealogiczna brać stawała się po trochu jedną wielką rodziną. Ludzie się znali i chcieli się poznawać lepiej, było to pewnego rodzaju sprzeciwem wobec ograniającej nas zewsząd anonimowości, bylejakości i chamstwa, prezentowanego głównie w sieci i zgodnie z zasadą, że opluwać można każdego.
2. Nie wiem doprawdy do jakiego pokolenia ja mogę się zaliczyć ale z pewnością tak mnie wychowano, że podpisywać się należy: w liście (choć na kopercie widnieje nadawca), pod treścią maila (choć w pasku podane jest moje imię i nazwisko), pod pismem urzędpowym (mimo umieszczenia w lewym górnym rogu swoich danych). Podpisanie pod postem mimo nicka wydaje się być naturalną konsekwencją powyższych zachowań.
Jestem więc za tym aby podpisywać się imieniem lub imienim i nazwiskiem, a w profilu podawać swoje dane. Często nick uniemożliwia identyfikację danej osoby, nie bardzo wiadomo jak się zwracać, jak pisać.
3. Dla wielu genealogów związanych z portalami genealogicznymi oraz z ludźmi, którzy z nich korzystają, zachowanie typu: "skąd się wzieło nazwisko ...", lub "poszukuję wszelkich informacji o..." pisane dużymi literami, często niechlujnie i bez podpisu, jest raczej ciężko strawne. Spora część nowych osób jest dość zaskoczona "czepianiem się" starych użytkowników, ale wystarczy tylko przejrzeć fora internetowe aby zobaczyć jak mierny poziom kultury prezentują niektórzy, schowani tylko za nickiem.
Jestem więc za tym by fora te edukowały na tyle, na ile to możliwe. Jeśli ktoś się będzie chciał dostosować - to nie zrobi z tego problemu, jeśli komuś nie będzie to pasować - po prostu zmieni forum.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 11:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Choć zwykle nie lubię zabierać głosu w tego typu dyskusjach, tutaj muszę dodać łyżkę dziegciu.
Nigdy nie zauważyłam by Admini prosili o podpisywanie się imieniem i nazwiskiem, czy nawet tylko imieniem. Można przecież podpisywać się nickiem, choć jak napisał na forum PTG Pan Pieniążek_Stanisław, trudno wtedy rozpoznać płeć osobnika :D .
I przecież Kropeczka, Trobik czy inny nick jest tutaj tak samo wiarygodny jak Piotr Kowalski, bo przecież nie wiemy czy naprawdę tak się nazywa. Ja osobiście podpisuję się tylko imieniem, ale prawdziwym. Dlaczego? Dlatego, że w Polsce moje nazwisko ma aż 70 osób, z tego tylko 35 to kobiety i tylko 2 mają to samo imię (do niedawna 3, ale jedna wyszła za mąż :wink: )
amator napisał(a):
Spora część braków, chaotycznie formułowanych urywków zdań, wiąże się z pokoleniem BeI, i nieważne czy należy do niego 10 czy 70 latek, część ludzi włącza Internet zanim włącza myślenie.
...
Administratorzy Forum zachęcają do podpisywania listów, przedstawiania się etc., budując więzi pozainternetowe, pomiędzy uczestnikami dyskusji, jest to takie .... humanistyczne.

Lubię to forum właśnie dzięki składności wypowiedzi uczestników i zgadzam się na to by podpisywać swoje posty, ale niekoniecznie z imienia i nazwiska.

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 11:34 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
już tak ciut pobocznie od tematu, ale Asiek mnie zachęcił(a)
Jak konsekwencja w podpisywaniu procentuje pokazują statystyki. Nie jest odkryciem, iż na nasze forum czytelnicy lądują głównie za pośrednictwem wyszukiwarek, ciekawostką, że wśród bardzo popularnych zapytań wpisywanych w pasku przeszukania jest "asia wtg", przynajmniej tako rzecze Alexa.

I miłego dnia matkom, zakochanym w dzieciach obecnych i przyszłych!

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 11:55 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Asiek napisał(a):
.... genealogiczna brać stawała się po trochu jedną wielką rodziną. Ludzie się znali i chcieli się poznawać lepiej, było to pewnego rodzaju sprzeciwem wobec ograniającej nas zewsząd anonimowości, bylejakości i chamstwa, prezentowanego głównie w sieci i zgodnie z zasadą, że opluwać można każdego.....

Spora część nowych osób jest dość zaskoczona "czepianiem się" starych użytkowników, ale wystarczy tylko przejrzeć fora internetowe aby zobaczyć jak mierny poziom kultury prezentują niektórzy, schowani tylko za nickiem.
Jestem więc za tym by fora te edukowały na tyle, na ile to możliwe. Jeśli ktoś się będzie chciał dostosować - to nie zrobi z tego problemu, jeśli komuś nie będzie to pasować - po prostu zmieni forum.


Traktuję moją obecność na forum tak jak spotkanie z człowiekiem "twarz w twarz". Dobre wychowanie zobowiązuje do przedstawienia się (jeśli się jeszcze nie znamy) i do ukłonu i powitania (jeśli już jesteśmy znajomymi). Na forum problemem jest również forma w jakiej piszemy-bardzo czasami denerwująca -winniśmy sobie okazywać szacunek pisząc składnie, bez skrótów, bez niechlujnych uproszczeń, bez pominiętych znaków interpunkcyjnych itp. Te "normy", które niektórzy uważają za relikt przeszłości nie są uciążliwe, a chyba lepiej je zachować niż czytać potem posty w rodzaju komentarzy np. w Onecie.pl gdzie niemal każdy, kryjąc się za nickiem pisze na "wielkim luzie" i czując się wolnym (wszak teraz jest wolność słowa) bluzga jadem, wulgaryzmami, a w najlepszym wypadku uważa się za zwolnionego od poprawnej polszczyzny.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 12:07 
Offline

Dołączył(a): 05 mar 2008, 17:04
Posty: 64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam
W pełni popieram odpowiedz Aśki.Słowem- podpisanie się pod postem jest miarą szacunku dla osoby,tematu i dla siebie.
Pozdrawiam
Romuald Wiencek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 12:09 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:58 przez jado, łącznie edytowano 4 razy

Góra
  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 12:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1424
Lokalizacja: Poznań
Genowefa napisał(a):
Te "normy", które niektórzy uważają za relikt przeszłości nie są uciążliwe, a chyba lepiej je zachować niż czytać potem posty w rodzaju komentarzy np. w Onecie.pl gdzie niemal każdy, kryjąc się za nickiem pisze na "wielkim luzie" i czując się wolnym (wszak teraz jest wolność słowa) bluzga jadem, wulgaryzmami, a w najlepszym wypadku uważa się za zwolnionego od poprawnej polszczyzny.


Otóż to!
I dlatego właśnie:
1. Część dostosowuje się bez szemrania,
2. Część dyskutuje zadziwiona bo przecież nigdzie indziej (na żadnym forum) admini nie ingerują w wypowiedzi, chyba, że pyskówki robią się bardzo obraźliwe,
3. Część zmienia forum po otrzymaniu dania na wynos czyli odpowiedzi o etymologię lub poszukiwania.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 12:22 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
To czy jakiś post będzie przypominał forum onetu zależy od piszącego a nie od tego czy zmusi się go do podpisania (zresztą i tak nie ma weryfikacji czy podpis jest prawdziwy) więc tego rodzaju argumenty jakoś mnie nie przekonują.

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 12:27 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:59 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 12:28 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
JarekK napisał(a):
To czy jakiś post będzie przypominał forum onetu zależy od piszącego a nie od tego czy zmusi się go do podpisania (zresztą i tak nie ma weryfikacji czy podpis jest prawdziwy) więc tego rodzaju argumenty jakoś mnie nie przekonują.


Z pewnością jest w tym dużo racji, bo rzeczywiście najwięcej zależy od kultury piszącego. Niemniej podpisywanie postów popieram.

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 12:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1424
Lokalizacja: Poznań
jado napisał(a):

Asiu trudno Ci odmówić kompetencji,zostałaś moderatorem czyli zostałaś obdarzona zaufaniem przez grupę ludzi którzy wierzyli i wierzą iż będziesz rozsądnie rozstrzygać i pilnować zasad pisania na forum.


Zostałam nim dlatego, że ktoś musiał, a nie dlatego, że ktoś chciał czy mi zawierzył.
To raczej mało wdzięczna praca.
Porządku staram się pilnować na tyle na ile to możliwe, a uwagi zwracam albo w prywatnej korepsondencji albo w konkretnym poście.
I nigdy nie jest to w formie "podpisuj się anonimie".

jado napisał(a):
Jednak wybacz ale odbiegłaś od tematu, w drugim punkcie.Na przestrzeni lat obserwując fora,a było ich kilkanaście(o ile nie dziesiąt) i na których jestem(nie tylko genealogiczne) pisanie postów to bardziej stacjonarna i trwała forma CZATU czyli pisząc krótko konwersacji w necie na "żywo".


I tu się różnimy.
Dla mnie posty nie są formą czatu tylko publicznej wypowiedzi w necie pod którą się podpisuję.
Tak jak napisała Genowefa - z szacunku do innych.
Tak jak posty, traktuję maile czy pisma urzędowe. Dla mnie są one formą listu.

jado napisał(a):
Żeby uzmysłowić że nie jestem ignorantem i kulturalną pustką ...


Nikt tego nie napisał.

jado napisał(a):
Sądzę że się grubo mylisz nie widzę nic w tym naturalnego,może należało by zacząć co wg Ciebie znaczy słowo "naturalny"?


Być może się mylę, nie twierdzę, że jestem nieomylna.
Przedstawiam tylko swój punkt myślenia, który z Twoim absolutnie nie musi być zgodny.
Myślę również, że forum genealogiczne nie jest najlepszym miejscem do rozważan o naturaliźmie i naturalności.

jado napisał(a):
nic tak na mnie nie działa drażniąco,jak słyszę głosy ZABRONIĆ itp albo zamiast rzeczowej odpowiedzi kąśliwe "podpisuj post anonimie" na tym polega dobra wola i zapraszanie do dyskusji?Od segregowania niewłaściwych wypowiedzi na forum bądź spamu są moderatorzy a nie kolejni uczestnicy forum.


Nikt niczego nie zabrania. Dyskutujemy tylko.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 13:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Nie chciałem wprowadzać kolejnego kłótliwego tematu, ale chciałem zwrócić uwagę, że to forum WTG jest swojego rodzaju wyjątkowym miejscem w sieci, bo gromadzą się tu poszukiwacze swoich przodków i nie tylko. To nie jest miejsce wymiany zdań na tematy codzienne, ale forum na którym szukamy konkretnych ludzi i historii z nimi związanych. Roman (amator) przytoczył istotny powód do podpisywania swoich postów „Nie jest odkryciem, iż na nasze forum czytelnicy lądują głównie za pośrednictwem wyszukiwarek”. Dzięki WTG trafiają do mnie ludzie wnoszący bardzo istotne wskazówki do dalszych poszukiwań. Ułatwieniem do tych kontaktów jest mój podpis pod postami. Wiem też, że z takich czy innych powodów są użytkownicy niechcący się podpisywać swoimi prawdziwymi danymi, ale wystarczy tak jak Jacek podać nick. Trochę niezręcznie odpisywać w „kosmos” komuś kto przysyła list, a w zasadzie tekst bez podpisu. Forum WTG traktuję jak pewnego rodzaju spotkania z ludźmi z którymi mi się miło rozmawia na interesujące tematy.
Bożena napisała „Traktuję moją obecność na forum tak jak spotkanie z człowiekiem "twarz w twarz". Dobre wychowanie zobowiązuje do przedstawienia się (jeśli się jeszcze nie znamy) i do ukłonu i powitania (jeśli już jesteśmy znajomymi).”
Tak samo myślę i nie przekona mnie nikt, że w myśl nowoczesności mam te zasady zakopać głęboko, bo czasy inne. Nie interesują mnie inne fora i zasady tam panujące, tu czuję się dobrze.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 14:11 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:59 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 18:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, 16:23
Posty: 30
Lokalizacja: Choszczno
Zdecydowanie zgadzam się z jado. W zasadzie mogę się podpisać pod wszystkim, co napisałeś. Pierwszy raz z podpisywaniem postów spotkałem się na forach genealogicznych. A aktywny jestem na kilku innych. Nigdzie nikt nie wymaga podpisu, bo nick jest formą podpisu i identyfikacji. Zapewniam, że w ten sposób nie zamierzam nikogo obrażać, czy też okazywać brak szacunku. Dużo większym nietaktem wydaje mi się zwracanie uwagi dotyczące podpisywania postów. Jak dla mnie jest to właśnie brak znajomości zasad kulturalnego dyskutowania w sieci.
Pisanie na forum traktuję bardziej, jako rozmowę niż korespondencję. A dziwne wydaje się po każdej wypowiedzi przedstawianie się z imienia i nazwiska. wyobraźcie sobie taką rozmowę w rzeczywistości. Po każdej wypowiedzianej kwestii podawałbym swoje imię i nazwisko.
Argument o tym, że ktoś kto poszukuje przodków lub krewnych ukrywa swoje nazwisko, bo się nie podpisuje jest słaby. Ja np. nie jestem zainteresowany poszukiwaniami dotyczącymi mojego nazwiska. Dużo bardziej interesuje mnie nazwisko, które mam w nicku.

Podobnie jak jado dostosowuję się do zasad i podpisuję się, co nie zmienia faktu, że mam inne zdanie w tym temacie.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 19:48 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2010, 21:25
Posty: 98
poschadel napisał(a):
[...]
Pisanie na forum traktuję bardziej, jako rozmowę niż korespondencję.
[...]

Otóż to. Gdy "rozmawiam z druga osobą, ciężko zaznaczyć, w którym momencie zwracam się do Niego dużą literą.
Właśnie takie wychowanie wyniosłem z innych for, nigdzie nie trzeba było używać dużej litery, zwrotów grzecznościowych czy podpisywania się z imienia lub i nazwiska.
Pierwszy post na tym forum i na "dzień dobry" zwrócono mi uwagę na w/w tematy. Czy to znaczy, że nie mam szacunku wobec innej osoby? Wobec innych użytkowników?

Jeśli nie używam dużych liter, bo wg niektórych w pewnych przypadkach jest to błąd ortograficzny, co z tymi, które notorycznie popełniają tego typu błędy - jak większość - lub stylistyczne?
Jeśli ktoś, chcąc użyć skrótu "tys.", napisze "tyś.", będzie to znaczyło, że nie ma wobec mnie szacunku? Przecież to taki sam błąd jak napisanie do drugiej osoby z małej litery lub napisać "poznań".
Nie, uważam, że należy być tolerancyjnym, a z biegiem czasu okaże się, że to nic innego, jak przysłowiowa "walka z wiatrakami".
Podobnie jak prośba o podpisywanie postów. W ustawieniach skrzynki, gdy piszę e-mail, ma mi automatycznie dodawać podpis - stopkę na forum traktuję podobnie.
Jeśli chodzi o nazwisko, a właściwie jego brak - można stworzyć w regulaminie odpowiedni punkt, który wymuszałby pełny podpis, ale nie sadzę, aby w dobie internetu jak to wyraził się jado o "różnej działalności" spodobało się to większości forumowiczom.


[quote="poschadel"
Podobnie jak jado dostosowuję się do zasad i podpisuję się, co nie zmienia faktu, że mam inne zdanie w tym temacie.[/quote]
I ja się pod tym podpisuję.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 22:08 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
roman_g napisał(a):
[
Właśnie takie wychowanie wyniosłem z innych for, nigdzie nie trzeba było używać dużej litery, zwrotów grzecznościowych czy podpisywania się z imienia lub i nazwiska.
... uważam, że należy być tolerancyjnym, a z biegiem czasu okaże się, że to nic innego, jak przysłowiowa "walka z wiatrakami".
Podobnie jak jado dostosowuję się do zasad i podpisuję się, co nie zmienia faktu, że mam inne zdanie w tym temacie.


To bardzo smutne, że na innych forach tak piszą, nie mamy na to wpływu. Ale na WTG ZAWSZE było inaczej i to jest dobre. Piszemy poprawnie, a przynajmniej się staramy. Nikomu nie zwraca się uwagi gdy zrobi czasem błąd. Nikogo nie piętnujemy. Ta cała dyskusja do niczego nie prowadzi i TYLKO tutaj się zgadzam z Romanem -to "walka z wiatrakami".

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 22:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Krzysztof (poschadel) napisał „Dużo większym nietaktem wydaje mi się zwracanie uwagi dotyczące podpisywania postów.”
Każdy z nas tu piszących przed rejestracją na WTG zapoznał się z regulaminem forum i zapewne zna pkt.9.”Podpisujemy posty chociażby imieniem. Nie jesteśmy anonimowi, jeśli ktoś chce ukrywać się tylko za nickiem, to być może trafił na złe forum.”
Przypominanie o tej zasadzie nie jest z mojej strony złośliwością czy chęcią publicznego napominania kogoś, bo robię takie uwagi wyłącznie za pośrednictwem prywatnej wiadomości.
Napisałem kilka słów w tej sprawie z jednego tylko powodu, a mianowicie by nowi mile widziani forumowicze nie wprowadzali zmian, bo ja i wielu innych bardzo cenimy sobie taką formę i rewolucji nie chcemy. Rozumiem doskonale zasady na jakich opiera się pisanie w sieci,a posługiwanie się wyłącznie nickiem nie jest dla mnie nowością nie do przełknięcia, ale akurat tu takich nowości nie chcemy, bo tak, a nie inaczej chcemy tutaj „rozmawiać”. Co do poprawnej polszczyzny to zalewam się czerwienią kiedy mój przyjaciel z Niemiec wytyka mi błędy językowe i śmieje się, że my Polacy w swoim języku nie umiemy poprawnie formułować zdań.

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do podpisywania choćby imieniem
Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3753
Rzeczywiście coś takiego jest w samej naturze naszego wspólnego hobby, że podświadomie pragniemy znać wzajemnie swoją tożsamość. Zacząłem się nad tym zastanawiać, bo tak jak Jacek od parunastu lat uczestniczę w różnych grupach i listach dyskusyjnych, później forach itp. I faktycznie coś w tym jest - na "elektrodzie" kompletnie mi nie przeszkadza, że tajniki funkcjonowania odtwarzacza filmów wyłoży mi jakaś mrówka147, podobnie na forum miłośników mojej marki samochodu, czy różnych forach religijno-polityczno-ideowych, które czytuję (już od dawna nie piszę, ale to przez nadmiar innych obowiązków). Co takiego jest w naszym hobby, że wielu z nas (wiem że nie wszystkich, nie wiem nawet czy większość) po prostu irytuje, jeśli w naszym gronie pojawia się i wymądrza ktoś ukryty za nickiem nie ujawniającym tożsamości (nicków typu jan_kowalski oczywiście to nie dotyczy). Zaryzykuję twierdzenie, że to coś głębszego, niż lokalny świrek, który akurat dopadł aktyw naszego forum i tak się udziela nowo przybyłym jak swego rodzaju esprit de corps. Jest w tym jakiś mechanizm psychologiczny, może część z nas po prostu odruchowo, podświadomie odczuwa (dyskusje rozumowe, oparte na argumentach i analogiach nie trafią tu w sedno), że w naszym hobby po prostu trzeba odkryć swą tożsamość - a kto tego czynić nie chce, jest z "innej bajki" i nie zasługuje na poważne potraktowanie. Zauważmy, jak wiele osób tu, na forgenie, na genealogach posługiwało się stwierdzeniem, że anonimom nie będzie pomagać, ani odpowiadać. To są jakby "mugole", które pewnie i tak nie czują sprawy, więc szkoda się dla nich wysilać.

Powyższa próba psychoanalizy nie rości sobie pretensji do obiektywizmu, po prostu po latach obserwacji tak to odbieram - i sam nie wypieram się tego typu odczuć. :)
Ale może komuś pomoże to zrozumieć innych. Wniosek jest taki - szkoda czasu na zmienianie innych ludzi. Skoro skupiło się tu wiele osób, którym nieobce są tego typu odczucia, to kultywujmy naszą wyjątkowość w sposób, który nam odpowiada.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Łukaszu,
Nic dodać nic ująć - cyt.„jest w tym jakiś mechanizm psychologiczny, może część z nas po prostu odruchowo, podświadomie odczuwa (dyskusje rozumowe, oparte na argumentach i analogiach nie trafią tu w sedno), że w naszym hobby po prostu trzeba odkryć swą tożsamość - a kto tego czynić nie chce, jest z "innej bajki" i nie zasługuje na poważne potraktowanie. Zauważmy, jak wiele osób tu, na forgenie, na genealogach posługiwało się stwierdzeniem, że anonimom nie będzie pomagać, ani odpowiadać. To są jakby "mugole", które pewnie i tak nie czują sprawy, więc szkoda się dla nich wysilać.”

To właśnie mnie irytuje. Chcemy odrywać tożsamość naszych przodków, chcemy poznawać ich sekrety życia, a sami próbujemy być anonimowi. Tu trzeba odkryć swoją tożsamość! Kto tego nie zrozumie tego strata.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 23:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3753
Ja tylko zastrzegam, że pisałem o odczuciach. Daleki jestem od tego, aby komukolwiek nakazywać, co on z kolei ma odczuwać czy uważać. W sumie więc dyskusja nie ma dla mnie rozstrzygnięcia ogólnego, natomiast na tym forum pewnie najlepiej, jeśli pozostanie jak jest (co zresztą ode mnie i tak nie zależy :) ).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 23:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Dyskusja może nie mieć końca, ale odrzucając wszystkie zbędne rozważania trzymajmy się pkt. 9 dotyczącego forum i tyle.

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do podpisywania postów

Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 07:52 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2010, 21:25
Posty: 98
Idąc na kompromis - z obawy przed robotami internetowymi i nieprzewidzianymi konsekwencjami - myślę, że po wstawieniu grafiki w stopkę, nikt w przyszłości nie zarzuci mi [do tej pory to nie nastąpiło], że nie podpisuje postów z imienia i nazwiska 8)

I wilk syty i kasa na miejscu :lol:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 09:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Po pierwszym poscie zwrócono mi uwagę bym podpisywał swoje wystąpienia. Podpisuję wiec imieniem od tego czasu. Jeśli ktos zapragnie coś więcej wiedzieć zajrzy do mojego profilu ktory jest dostępny. Chciałbym podkreślić ze sa tacy ktorzy nie robia tajemnicy ze swojej rodziny. Bardzo duzo skorzystałem z linku ktory jest zamieszczony pod każdym postem p Molendy. Ma Ona olbrzymia wiedzę i ta wiedzą dzieli się przy okazji prezentacji swego drzewa. Sama lektura wątków "forum" duzo mi dała. Bardzo często sa tam linki odsyłające do ciekawych źródeł. Bardzo dużo skorzystałem z tej lektury co znakomicie powieksza zasób mojej wiedzy genealogicznej. Natomiast należało by zwrócic uwage na profile w których zamiast imienia i nazwiska są tylko inicjały i bardzo często lokalizacja nie jest podana bardzo często z powodów obłędnej tajemnicy danych osobowych. Sam byłem w takiej sytuacji ze odwiedzałem ciotkę mieszkajaćą w szczecińskim "mrowiskowcu" (przeszło 300 mieszkań). Wiedziałem ze mieszka na 7 albo 8 piętrze. Spis lokatorów był ale zawierał tylko numery mieszkań. a każde piętro miało swoj domofon. Dotarłem , ale po jakich kłopotach. Więc nie potępiajmy tak tych dbających o zachowanie danych osobowych w tajemnicy, ulegaja Oni ogólnemu trendowi zachowania danych w tajemnicy. Pozdrawiam serdecznie. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2012, 17:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2008, 16:42
Posty: 28
Lokalizacja: Jelenia Góra
Przeczytałem wszystkie posty tego wątku.
Ale, żeby nie powtarzać zawartych w nich przemyśleń, stanowisk i zdań autorów, napiszę tylko, że całkowicie identyfikuję się z Asią, Bożeną, Piotrem D. i Zbyszkiem. Ja mam takie samo zdanie w tej materii.
Mieczysław


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL