Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 05 paź 2024, 16:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: wojsko pruskie
PostNapisane: 01 lip 2011, 18:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2011, 15:24
Posty: 87
Lokalizacja: Toronto,Richland ,WA
Prosze o pomoc Gdzie mam zaczac? Dziadek byl w w pruskim wojsku mam zdjecie ,zostal zabity w 1WS ale gdzie tego nie wiem Moze ktos mnie moze zasugerowac gdzie zaczac zeby znalezc w jakim byl wojsku i gdzie walczyl to jest jedyne zdjecie jakie mam
https://picasaweb.google.com/szkolaSP48/Jun112011 Pozdrawiam Anka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2011, 19:46 
Offline

Dołączył(a): 31 gru 2008, 16:15
Posty: 108
Proszę pójść do USC, w miejsowości zamieszkania dziadka i tam sprawdzić, czy rodzina zgłosiła zgon dziadka. Jeśli tak,to mozna otrzymać akt zgonu, w którym będzie data i miejsce zgonu i w jakim wojsku walczył.
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
-----------------------------------------------------------------------------------------

Kozubscy-Garby,Skorniak-Gostyń, Krempkowo, Łykowscy-Wierzbiczany, Głowscy-Bojanice, Grajek-Pogorzelica


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2011, 21:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2011, 15:24
Posty: 87
Lokalizacja: Toronto,Richland ,WA
bbarbara napisał(a):
Proszę pójść do USC, w miejsowości zamieszkania dziadka i tam sprawdzić, czy rodzina zgłosiła zgon dziadka. Jeśli tak,to mozna otrzymać akt zgonu, w którym będzie data i miejsce zgonu i w jakim wojsku walczył.
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
-----------------------------------------------------------------------------------------

Kozubscy-Garby,Skorniak-Gostyń, Krempkowo, Łykowscy-Wierzbiczany, Głowscy-Bojanice, Grajek-Pogorzelica

Witam Pania Czy USC to Urzad Stanu Cywilnego?Czy mozna to zalawic przez e-mail?Ja niestety mieszkam troche daleko ,bo w USA Nie wiem gdrzie babcia mieszkala w czasie 1 WS i nie bardzo mam sie kogo spytac Dziadek urodzil sie w Brodkach Nowy Tomysla w Brodach mieszkala dosc duza czesc jego rodziny.Pozdrowienia z za oceanu Anka



Rodzina Szymaniak, Bielak, Biskup Kandula


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2011, 21:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 327
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Z mojego doświadczenia wynika, że spora część USC odpowiada na emaile i jeśli znajdą odpowiedni zapis w swoich książkach, żądają wniesienia odpowiedniej opłaty a następnie wysyłają pocztą tradycyjną papierową wersję aktu zgonu. Są jednak USC które na emaile nie odpowiadają - miałem do czynienia z kilkoma takimi. Ale radziłbym spróbować napisać email, może akurat trafi na solidnych urzędników? Jeśli nie, to pozostaje tylko forma tradycyjnego papierowego pisemka, na którą muszą odpowiedzieć (pozytywnie lub negatywnie), zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego.
Wszystkie urzędy administracji publicznej mają strony internetowe, z których się można dowiedzieć o adresie emailowym a także jakie miejscowości wchodzą w skład danej gminy czy miasta.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lip 2011, 01:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1057
Lokalizacja: Poznań
Anka,

O śmierci żołnierza armii pruskiej na froncie w czasie I WŚ wojsko z urzędu informowało urząd stanu cywilnego właściwy dla miejsca zamieszkania poległego w momencie wcielenia do wojska. Na tej podstawie był sporządzany cywilny akt zgonu.

Nie do końca wiem jak, jednak również parafia ostatniego miejsca zamieszkania poległego żołnierza była, prawdopodobnie przez USC, o śmierci informowana a w księgach kościelnych dokonywano normalnego wpisu w księdze zmarłych.

W jedynym co prawda takim znanym mi przypadku w obu aktach podano miejsce i datę śmierci.

Nie zawadzi spróbować odszukać Dziadka tutaj:
http://www.volksbund.de/graebersuche.html

Pod linkiem jaki podałaś nie otwiera się zdjęcie.
Jeżeli byłoby to dobrej jakości zdjęcie w mundurze korzystając z pomocy na tym forum:
http://forgen.pl/forum/viewforum.php?f=34
może udałoby się na podstawie munduru (przy odrobinie szczęścia) ustalić jednostkę i region Wielkopolski dla niej właściwy.

Obawiam się że na początek musisz spróbować ustalić gdzie twoi Dziadkowie mieszkali przed I WŚ.
Bez tej informacji po prostu nie wiadomo gdzie szukać :-(

PS.
Dopiero teraz doczytałem wątek:
viewtopic.php?p=34416#p34416
tam link do zdjęcia jest poprawny (jeżeli to o to zdjęcie chodzi):
http://picasaweb.google.com/szkolaSP48/ ... n4anwcnaBw

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2011, 17:40 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2011, 11:38
Posty: 41
Mazurak napisał(a):
Prosze o pomoc Gdzie mam zaczac? Dziadek byl w w pruskim wojsku mam zdjecie ,zostal zabity w 1WS ale gdzie tego nie wiem Moze ktos mnie moze zasugerowac gdzie zaczac zeby znalezc w jakim byl wojsku i gdzie walczyl to jest jedyne zdjecie jakie mam
https://picasaweb.google.com/szkolaSP48/Jun112011 Pozdrawiam Anka

Witam, jestem w podobnej sytuacji , natrafiłam na ciekawą stronę http://forum ahnenforschung.net/archive/index.php/t-37517 , mnóstwo polskich nazwisk i adresy może trafisz, pozdrawiam.Hania

_________________
Szukam nazwisk Hoffa/Hofa/,Wiatr,Król,Boinska z okolic Kórnik,Borówiec,Srem,Poznań,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2011, 07:40 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2011, 11:38
Posty: 41
Czy ktoś wie do jakich formacji wojsk pruskich mobilizowano rezerwistów z okolic Poznania w czasie 1914-1918, będę wdzięczna za każde info. Pozdrawiam H. W.

_________________
Szukam nazwisk Hoffa/Hofa/,Wiatr,Król,Boinska z okolic Kórnik,Borówiec,Srem,Poznań,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2011, 08:27 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
M.in. do oddziałów wchodzących w skład V Korpusu:
http://de.wikipedia.org/wiki/V._Armee-K ... erreich%29

WBC niedawno dodała kolejne listy strat - tym razem z roku 1918:
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic. ... 731#p34731

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2011, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Może ten link pomoże: http://armianiemiecka.tpf.pl/Armia/pulkipiech.htm
Lila

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2011, 12:30 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2011, 11:38
Posty: 41
Dziekuję Lili i Bartkowi za pomoc.

_________________
Szukam nazwisk Hoffa/Hofa/,Wiatr,Król,Boinska z okolic Kórnik,Borówiec,Srem,Poznań,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2011, 21:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1622
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Witam !

W poszukiwaniach ,natknęłam się na link,niemieckiego forum , Ahnenforschung.Net Forum
temat:"Preußische Verlustliste Nr. 70 vom 6. Listopad 1914" zawiera 35 stron
nazwisk w pruskim wojsku ,są równiez nazwiska polskie z okolic Strzelna ,Czarnkowa ,Gniezna itd...

Wklejam link
http://translate.google.pl/translate?hl ... rmd%3Divns
Tu bez tłumaczenia
http://forum.ahnenforschung.net/showthr ... 113&page=5

Pozdrawiam
Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2011, 08:07 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
Ela z Pojezierza napisał(a):
W poszukiwaniach ,natknęłam się na link,niemieckiego forum , Ahnenforschung.Net Forum
temat:"Preußische Verlustliste Nr. 70 vom 6. Listopad 1914" zawiera 35 stron
nazwisk w pruskim wojsku ,są równiez nazwiska polskie z okolic Strzelna ,Czarnkowa ,Gniezna itd...

Lista znajduje się również w naszej WBC (link podałem wyżej), natomiast w stosunku do wykazu Straty armii pruskiej 1914-1915 jest o tyle bogatsza, że uwzględnia również rannych.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2011, 20:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1622
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Bartek napisał(a):
Lista znajduje się również w naszej WBC (link podałem wyżej), natomiast w stosunku do wykazu Straty armii pruskiej 1914-1915 jest o tyle bogatsza, że uwzględnia również rannych.


Lista z Ahnenforschung.Net Forum ,do której podałam link,zawiera żołnierzy lekko rannych ,ciężko rannych ,oraz inne przyczyny ,np.choroby ,również tych ,którzy zginęli.
Zawsze można uzyskać więcej informacji,co cieszy.
Pozdrawiam

Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2011, 09:04 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2011, 11:38
Posty: 41
http://www.weltkriegsopfer.de/Verlustli ... n_110.html,
dorzucam ten adres dO poszukiwania krewnych /zabitych i zaginionych/ w 1 Wojnie Światowej. Pozdrawiam H.W.

_________________
Szukam nazwisk Hoffa/Hofa/,Wiatr,Król,Boinska z okolic Kórnik,Borówiec,Srem,Poznań,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2011, 06:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2011, 15:24
Posty: 87
Lokalizacja: Toronto,Richland ,WA
Witam wszystkich Ciagle nic nie moge sie dowiedziec o dziadku Wiem ze byl w ARMI PRUSKIEJ ULANOW I co dalej? :?: Jakos nie mam szczescia . Pozdrawiam Anka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2011, 07:33 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 23:55
Posty: 222
Moze trzeba poszukac, czy sie zachowala w archiwach ksiega meldunkowa z wsi Brody lub Brodki? Tak zwana "Seelenliste". Tam by bylo napisane o kazdym z rodziny: adres, data i miejsce urodzenia, kiedy sie sprowadzil do Brodow i kiedy sie wyprowadzil (i dokad). Jak ktos umarl, to zapisywano date smierci.
A jak byl w pulku ulanow pruskich, to mala nadzieja, ze sie cos znajdzie w archiwach niemieckich, najczesciej odpowiedz jest, ze sie te akta spalily. Moze to prawda, a moze im sie nie chce szukac?

Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2011, 08:33 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Na zdjęciu są oznaczenia (choć rzeczywiście nie zawsze) fotografa. Stąd można wywnioskować o miejscowości a dalej o jednostce wojskowej.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2011, 16:58 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2011, 11:38
Posty: 41
Do P.Mazurak - może pomogę w szukaniu bo sama też szukam krewnego ale na listach zaginionych i zabitych. Musiałabym wiedzieć więcej np. nazwisko Pani dziadka i kiedy ew. był zmobilizowany i gdzie ew. mógł mieszkać przed mobilizacją. Niestety poszukiwania w Necie są dość czasochłonne i nie zawsze kończą sie sukcesem.Jeśli poda mi Pani dane dziadka to będę szukać dwa nazwiska a nie jedno ,a czytam po kolei wszystkie dostępne listy zołnierzy poległych w czasie 1 wojny, np. pod Verdun poległo ok 320tyś żołnierzy A.Pruskiej a nie wszyscy zostali skatalogowani. Pozdrówko Hania W.

_________________
Szukam nazwisk Hoffa/Hofa/,Wiatr,Król,Boinska z okolic Kórnik,Borówiec,Srem,Poznań,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2011, 17:45 
Offline

Dołączył(a): 11 lip 2008, 13:57
Posty: 34
Lokalizacja: TORONTO
Witam Haniu!!!
Mam prosbe jesli mozna ,poszukuje danych o moim dziadku ktory sluzyl w armi pruskiej wiem niewiele!!
Tomasz Prusakiewicz syn Maximiliana i Julianny mieszkal prawdopodobnie w Tulcach kolo Poznania(Tam urodzil sie moj ojciec w 1912) zginal pod Verdum w roku 1914?To tylko wiem,nieznam daty urodzenia.
Pozdrawiam Ryszard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2011, 09:25 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2011, 11:38
Posty: 41
Witam, oczywiście pomogę szukać,choć cierpliwość w tym przypadku jest niezbedna. A wiesz byłam kiedyś w Tulcach na uroczystościach Odpustowych ,jako mała dziewczynka,a mam już koło 50=tki,zapamiętałam Obraz Matki Boskiej Tuleckiej ,no i sam ,,jarmark Odpustowy,, który dla dziecka był czarujący,z tymi kolorowymi prostymi zabawkami np .jojo,piszczałki,święte obrazki,..no poprostu bajka.Ciekawe czy jeszcze odbywają sie tam tak huczne ,kolorowe Odpusty.Pozdrawiam
Hania.

_________________
Szukam nazwisk Hoffa/Hofa/,Wiatr,Król,Boinska z okolic Kórnik,Borówiec,Srem,Poznań,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2011, 08:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Ja o moim dziadku wiedziałem tylko że był w pruskim wojsku. Walczył z Francuzami. Zachowała sie jednak, jedna fotografia na ktorej jest w mundurze. Wysłałem tę fotkę do specjalisty od umundurowań z tego okresu. Fotki z tego okresu miały na odwrocie nadruk jak na pocztówkach i tam był napis z nazwą zakładu fotograficznego w Wiesbaden. Facet odszukał jaka jednostka tam stacjonowała i potem znazłem na niemieckich stronach szlak bojowy jego jednostki. Więc jesli masz taką fotkę to moge pośredniczyć w nawiazaniu kontaktu.

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2011, 00:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2011, 15:24
Posty: 87
Lokalizacja: Toronto,Richland ,WA
zibip47 napisał(a):
Ja o moim dziadku wiedziałem tylko że był w pruskim wojsku. Walczył z Francuzami. Zachowała sie jednak, jedna fotografia na ktorej jest w mundurze. Wysłałem tę fotkę do specjalisty od umundurowań z tego okresu. Fotki z tego okresu miały na odwrocie nadruk jak na pocztówkach i tam był napis z nazwą zakładu fotograficznego w Wiesbaden. Facet odszukał jaka jednostka tam stacjonowała i potem znazłem na niemieckich stronach szlak bojowy jego jednostki. Więc jesli masz taką fotkę to moge pośredniczyć w nawiazaniu kontaktu.

Witaj Czy moze pamietasz gdzie wyslales fotografie aby dowiedziec sie jaki to mundur ? Niestety ja mam kopie zdjecia i niewiem co sie stalo z orginalem Pozdrawiam Anka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2011, 08:17 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2010, 20:57
Posty: 80
Witam!

A ja mam takie oto zdjęcie i niestety tylko przypuszczenia kto jest na zdjęciu... chodzi o żołnierza z lewej strony...Przypuszczam, że to brat mego prapradziadka Władysława - Stanisław Ruczkowski... ale być może to ktoś z rodziny Schoen, Roeske, Słomińskich lub Nowaków (te wersją są jednak mało prawdopodobne).
1)
Obrazek
rewers:
Obrazek
To zdjęcie z Metz z 1914/15 r.

Inne zdjęcia tej osoby z w moim archiwum:
2) wcześniejsze:
Prawdopodobnie zdjecie rodzinne Ruczkowskich...

Obrazek
rewers:

Obrazek

Zdjęcie zrobione w Berlinie lub Neukolln (obecnie chyba Berlin). Pierwszy z prawej to żołnierze z 1 zdjęcia...
I tu pare słów wyjaśnień.
Mój praprapradziad Teofil Ruczkowski (ur.1836 r. w Poznaniu) miał 3 dzieci: Władysława, Stanisława i Pelagię...
Pasowałoby mi to zdjęcie na tą właśnie gromadkę, ale z aktu meldunkowego nie wynika jednak by wyjechali do Niemiec...
Oto jeszcze 2 zdjęcia późniejsze żołnierza:
3)
Obrazek
4)
Obrazek

A może się mylę i chłopiec ze zdjęcia nr 1 nie ma nic wspólnego z mężczyzną ze zdjęć 2-4...

Jeśli mógłby ktoś pomóc byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam!

Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2011, 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
donlukas. Ten specjalista od mundurów nie rozpozna Ci osób na zdjęciu. Najwyżej powie gdzie i w jakiej jednostce słuzył. Nawiazuję z nim kontakt. Dostałeś odpowiedź na priva. Jak facet wyrazi zgode to jego adres też wyślę na priva.
Mazurak. Tobie tez wyślę.

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2011, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2010, 20:57
Posty: 80
To oczywiste :)
Ale może są dostępne listy żołnierzy słuzących w tych jednostkach.... a ja mam kilka typów...może jakiś okaże się trafny.
Pozdrawiam i dziekuję!

Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2011, 21:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Szukałem w internecie. Jest sporo niemieckich publikacji i wspomnień dotyczących jednostek wspominającego. Moj dziadek dostał Krzyż Żelazny II kl. Ale nie ma spisów odznaczonych. Prusacy odznaczyli tymi krzyżami coś około 2,5mln żołnierzy. Udało mi się znaleźć tylko zdjęcie z początku XXwieku koszar w ktorych przeszkalał się moj dziadek. Obecnie stacjonuje tam armia USA ( tak zrozumiałem,posługiwałe sie tłumaczem googla) Ciężko i było szukać bo po niemiecku znam tylko to co sie nauczyłem z polskich filmów o II woj światowej a mianowicie "hende hoh" i to cała znajomość niemieckiego. Znalazłem tylko szlak bojowy jego pułku.Służył w
Königlich-Preußische Füsilier-Regiment von Gersdorff (Kurhessisches) Nr.80 czyli 80 pułk fizylierów im.von Gerdsdorffa (1Heski) Pułk wchodził w skład 41 Brygady Piechoty która podlegała 21 królewsko pruskiej dywizji piechoty. Pozdrawiam serdecznie.

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2011, 06:52 
Offline

Dołączył(a): 18 lip 2011, 11:57
Posty: 39
bardzo proszę o pomoc w identyfikacji munduru pradziadka.
czy to może być Armia Pruska (podobno w niej służył) czy może mundur leśnika (był też leśnikiem)?
jeśli Armia Pruska - to najprawdopodobniej V Armia - tak przypuszczam, bo dizadek był spod Poznania (Psarskie, póżniej Śrem).
czy ktoś może odczytać i przetłumaczyć napis na drugiej stronie zdjęcia (pocztówki)? link tutaj: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/566 ... d5a76.html

będę wdzięczna za wszelkie informacje.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ecd ... 020fe.html

tu zdjęcie "odnowione" http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d1f ... 378c2.html

pozdrawiam,
Kasia

_________________
poszukuję: Woźniak - Jarocin (Bogusław), Śmieszała - Psarskie, Mechlin, Skarupa - Chodzież (Wyszyny, Podstolice)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2011, 07:07 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
Kasiu, popraw linki (na forgenie też).

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2011, 08:03 
Offline

Dołączył(a): 18 lip 2011, 11:57
Posty: 39
Bartek, dzięki za info.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ecd ... 020fe.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d1f ... 378c2.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/566 ... d5a76.html

_________________
poszukuję: Woźniak - Jarocin (Bogusław), Śmieszała - Psarskie, Mechlin, Skarupa - Chodzież (Wyszyny, Podstolice)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2011, 09:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2007, 21:45
Posty: 1713
Lokalizacja: Gdańsk
Witaj Kasiu,
kasiab napisał(a):
czy ktoś może odczytać i przetłumaczyć napis na drugiej stronie zdjęcia (pocztówki)?
Zum Andenken an Deinen Freund
Hieronymus Nawrot
Weltkrieg 1917

Na pamiątkę twojego przyjaciela
Hieronim Nawrot
wojna światowa 1917

_________________
Pozdrawiam
Lila Molenda

http://www.molendowie.eu
http://www.rychwiccy.eu

Szukam:
1.Skąd przybył do par. Komorniki JAN MOLENDA (*ok.1759,+29.10.1839 Kotowo) z żoną FRANCISZKĄ (*ok.1774,+1.09.1859 Sapowice)? Gdzie i kiedy wzięli ślub?
2.Gdzie urodził się ok.1806 r. ich syn, ANDRZEJ MOLENDA?


Ostatnio edytowano 27 sie 2011, 22:00 przez Młynarka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2011, 10:37 
Offline

Dołączył(a): 18 lip 2011, 11:57
Posty: 39
ślicznie dziękuję, Lila.
pozdrawiam,
kasia

_________________
poszukuję: Woźniak - Jarocin (Bogusław), Śmieszała - Psarskie, Mechlin, Skarupa - Chodzież (Wyszyny, Podstolice)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2011, 08:30 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Witam,
czy ktoś z Państwa posiada czasopismo Mówią Wieki nr 11/2009
głównie zainteresowana jestem artykułem
WIELKA WOJNA POLSKO-POLSKA. POLACY W SZEREGACH ARMII ZABORCZYCH PODCZAS PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ
Piotr Szlanta - s.40
Za wszelką pomoc z góry serdecznie dziękuje
Pozdrawiam

_________________
https://viagenerationis.wordpress.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2011, 10:21 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5631
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
mtala napisał(a):
Witam,
czy ktoś z Państwa posiada czasopismo Mówią Wieki nr 11/2009
głównie zainteresowana jestem artykułem
WIELKA WOJNA POLSKO-POLSKA. POLACY W SZEREGACH ARMII ZABORCZYCH PODCZAS PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ
Piotr Szlanta - s.40
Za wszelką pomoc z góry serdecznie dziękuje
Pozdrawiam

Polecam tę stronę wraz z pobocznymi:
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=2931
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2011, 11:38 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Witam,
strona jest mi znana, to na niej właśnie "odkryłam" interesujący mnie artykuł, który niestety nie jest cały, dlatego go poszukuję
Pozdrawiam

_________________
https://viagenerationis.wordpress.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2011, 12:46 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5631
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
woj napisał(a):
mtala napisał(a):
Witam,
czy ktoś z Państwa posiada czasopismo Mówią Wieki nr 11/2009
głównie zainteresowana jestem artykułem
WIELKA WOJNA POLSKO-POLSKA. POLACY W SZEREGACH ARMII ZABORCZYCH PODCZAS PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ
Piotr Szlanta - s.40
Za wszelką pomoc z góry serdecznie dziękuje
Pozdrawiam

Polecam tę stronę wraz z pobocznymi:
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=2931
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Podaję numer telefonu redakcji Mówią Wieki - 226615251; po podaniu niezbędnych danych sympatyczna w rozmowie osoba wyśle poszukiwany numer 11/2009 na wskazany adres.
Przyjemnej lektury
Wojciech Derwich

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2011, 12:55 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Witam,
dziękuje za podpowiedź,
jejku zupełnie zapomniałam o telefonach, w dobie wszędobylskiego internetu
Pozdrawiam

_________________
https://viagenerationis.wordpress.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 10:54 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Dzień dobry

na tzw. Verlustliste ze strony http://www.wbc.poznan.pl/dlibra
znalazłam przypuszczalnie mojego przodka
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fc3 ... 411e5.html

w związku z tym mam pytanie
co oznaczają CYFRY po imieniu???

za rozwiązanie zagadki z góry serdecznie dziękuje

Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 11:07 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2292
Lokalizacja: Poznań
Witaj,

albo datę urodzenia (ale wtedy brakuje na zdjęciu roku), albo datę zajścia zdarzenia - czyli odniesienia rany (wtedy rok byłby domyślny). Stawiałbym na datę urodzenia, tym bardziej, że jest przed miejscem skąd pochodził (Witkowo)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 11:42 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Dziękuję za zainteresowanie ale:

1. zdjęcie nie zostało "ucięte" jest w całości
2. informacja pochodzi ze spisu z dnia 02.01.1918
3. wszystkie osoby które wymienione są w tym dokumencie "posiadają" podwójne liczby
4. "pomysł" na datę urodzenia chyba więc odpada
5. data zajścia ??? hmmm wtedy 10 listopada 1917 r ???

no być może..skłonna jestem do powyższej ostatniej wersji....

Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 12:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
mtala napisał(a):
Dziękuję za zainteresowanie ale:

1. zdjęcie nie zostało "ucięte" jest w całości
2. informacja pochodzi ze spisu z dnia 02.01.1918
3. wszystkie osoby które wymienione są w tym dokumencie "posiadają" podwójne liczby
4. "pomysł" na datę urodzenia chyba więc odpada
5. data zajścia ??? hmmm wtedy 10 listopada 1917 r ???

no być może..skłonna jestem do powyższej ostatniej wersji....

Pozdrawiam
Monika


W pewnym sensie jednak zostało "ucięte", bo nie wiadomo, co jest na początku lub na końcu listy. Być może wytłumaczenie tych cyfr. Najlepiej podaj link do całej publikacji i strony.
Na pierwszy rzut oka raczej oznacza to datę i miejsce:
10.11. Witkowo - lekko zraniony (leicht verwundet)

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 15:34 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
A może to jakaś informacja o jednostce w której służył?
Typu 10 pułk, 11 kompania?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 15:55 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2292
Lokalizacja: Poznań
Jerzy Drzymała napisał(a):
W pewnym sensie jednak zostało "ucięte", bo nie wiadomo, co jest na początku lub na końcu listy. Być może wytłumaczenie tych cyfr. Najlepiej podaj link do całej publikacji i strony.
Na pierwszy rzut oka raczej oznacza to datę i miejsce:
10.11. Witkowo - lekko zraniony (leicht verwundet)


Jacek Loks napisał(a):
A może to jakaś informacja o jednostce w której służył?
Typu 10 pułk, 11 kompania?


Numer jednostki i miejsce zajścia znajduje się na początku listy nazwisk (całej grupy), czyli np. na poprzedniej stronie itd. Przy nazwiskach (czasem) podawano datę urodzenia i miejsce pochodzenia, niekoniecznie miejsce urodzenia - pewnie raczej miejscowość, gdzie mieszkał mobilizowany żołnierz.
Listy w 1917 są inne - sam trafiłem na długie listy nazwisk bez numeru jednostki, za to z datą zdarzenia. I tak mój pradziadek ma napisane: "Sypinski, Stanislaus 26.4.80 Posen, in Gefgsch. 19.10.14" - a data listy 2 jan 1917, więc 2,5 roku później. 26.4.80 to data urodzenia (zresztą błędna trochę), a 19.10.14 to data wzięcia do niewoli.

Podaj proszę odnośnik do listy, to może będziemy w stanie coś więcej powiedzieć.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 17:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2011, 22:42
Posty: 131
Lokalizacja: Niemcy
donlukas napisał(a):
Witam!

A ja mam takie oto zdjęcie i niestety tylko przypuszczenia kto jest na zdjęciu... chodzi o żołnierza z lewej strony...Przypuszczam, że to brat mego prapradziadka Władysława - Stanisław Ruczkowski... ale być może to ktoś z rodziny Schoen, Roeske, Słomińskich lub Nowaków (te wersją są jednak mało prawdopodobne).
1)
Obrazek
rewers:
Obrazek
To zdjęcie z Metz z 1914/15 r.

Inne zdjęcia tej osoby z w moim archiwum:
2) wcześniejsze:
Prawdopodobnie zdjecie rodzinne Ruczkowskich...

Obrazek
rewers:

Obrazek

Zdjęcie zrobione w Berlinie lub Neukolln (obecnie chyba Berlin). Pierwszy z prawej to żołnierze z 1 zdjęcia...
I tu pare słów wyjaśnień.
Mój praprapradziad Teofil Ruczkowski (ur.1836 r. w Poznaniu) miał 3 dzieci: Władysława, Stanisława i Pelagię...
Pasowałoby mi to zdjęcie na tą właśnie gromadkę, ale z aktu meldunkowego nie wynika jednak by wyjechali do Niemiec...
Oto jeszcze 2 zdjęcia późniejsze żołnierza:
3)
Obrazek
4)
Obrazek

A może się mylę i chłopiec ze zdjęcia nr 1 nie ma nic wspólnego z mężczyzną ze zdjęć 2-4...

Jeśli mógłby ktoś pomóc byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam!

Łukasz
Wiatam Zauwazylam u ciebie nazwisko Slominski .Moi pochodza z Blociszewa niedaleko Sremu.W 1839 slub Melchior Olejnik ur okolo1812 z Catharina Slominska ur 1819 ojciec Jokobus matka Teresia .Jezeli twoi pochodza z tych okolic prosze napisz mi pozdrawiam Krystyna Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 17:37 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Dziękuje za zainteresowanie

Odnośnik:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication

strona 4
1 kolumna
1 nazwisko po lewej stronie u góry

Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 17:57 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2292
Lokalizacja: Poznań
Bez wątpienia data - dzień i miesiąc. Liczby nigdy nie przekaczają 31 w jednej i 12 na drugiej pozycji. Raczej nie data odniesienia rany, skoro np. przy Gefallen czasem podają datę zgonu na końcu.
To jedna z tych list zbiorczych, bez podania jednostki - jak to miało miejsce w listach 1914-15.
Nadal stawiałbym na datę urodzenia - tylko dlaczego bez roku??? Kiedy dokładnie urodził się Twój przodek?

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 18:55 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Ponownie dziękuje za zainteresowanie

"tego" przodka znalazłam całkiem przypadkowo przy poszukiwaniach innego członka rodziny
na razie nic mi o nim nie wiadomo.

Może kiedy uda mi się odnaleźć tego "właściwego" coś się rozjaśni...

Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2012, 20:37 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2292
Lokalizacja: Poznań
Jak znajdziesz jakieś szczegóły, to najwyżej napisz. Sam chętnie wyjaśnię zagadkę tajemniczych dat. Na chłopski rozum, przy datach urodzenia powinien być rok, tym bardziej, że daty dzienne i niekoniecznie się zgadzały z faktycznymi (sam zauważyłem to w wielu księgach meldunkowych i w listach strat - chociażby wzmiankowany mój pradziadek urodził się w innym dniu niż podany, ale miesiąc i rok się zgadzał, a nazwisko dosyć rzadkie, zresztą też podane z błędem - powinno być Sipiński zamiast Sypiński; zgadza się jednak data wzięcia do niewoli).

Polecam też wyszukiwarkę na ancestry.com. Znajduje Grubczinskiego Martina:
http://search.ancestry.com/cgi-bin/sse. ... i&uidh=5w5
w indeksach z "Germany, World War I Casualty Lists, 1914-1917 (in German)" - to właśnie pruskie listy strat. Niestety dostęp płatny, choć można się na 2 tygodnie zarejestrować bezpłatnie, ale później trzeba koniecznie zrezygnować, żeby nie płacić. Jeśli coś znajdziesz, to możesz zapytać na forgenie w wątku ancestry.com - tam ludzie mają dostęp i chętnie pomagają. Mi niestety, okres próbny się już skończył.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2012, 18:50 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Serdecznie dziękuję.
zarówno za odpowiedź jak i podpowiedź. Szczególnie dla Pana mac

Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2012, 22:13 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Dobry wieczór,

Skorzystałam z uprzejmości jednej z Pań na forum genealodzy.pl w odszukaniu kilku osób ze stron Ancestry.com.

No i mam kolejna niewyjaśnioną tajemnice (na razie dotyczącą jednego przodka - nad nim obecnie pracuję) bo:
-z domowych dokumentów wiem, że urodził się 5.09.1887. W "dokumencie" na stronie http://www.wbc.poznan.pl/dlibra są podane cyfra 5.9!!!! Więc czyżby zagadkowe liczby były datą urodzenia?? dlaczego nie ma daty rocznej???? Potwierdzenie powinnam znaleźć w akcie zgonu w odpowiednim USC, ale zanim tam dotrę trochę czasu minie. Dane z powyższej strony pochodzą z roku 24.12.1917.
-natomiast informacje (o treści bisher vermißt i. Laz. do końca nie jest to dla mnie zrozumiałe) ze strony Ancestry.com pochodzą z 25.11.1915
-w dokumentach rodzinnych posiadam kartę pocztową datowaną na 14.03.1916.

Jak te daty połączyć ze sobą??

Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2012, 22:30 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2292
Lokalizacja: Poznań
mtala napisał(a):
zarówno za odpowiedź jak i podpowiedź. Szczególnie dla Pana mac


Eee, jaki tam ze mnie Pan... sami chłopi i mieszczanie wśród przodków. :)
Po prostu Maciej. Kiedyś była zasada, że wszyscy na forum jesteśmy na Ty; teraz to się wymieszało, ale w końcu łączy nas nie tylko pasja - w którymś pokoleniu przecież jesteśmy wszyscy spokrewnieni ;)

mtala napisał(a):
Dobry wieczór,
Skorzystałam z uprzejmości jednej z Pań na forum genealodzy.pl w odszukaniu kilku osób ze stron Ancestry.com.
No i mam kolejna niewyjaśnioną tajemnice (na razie dotyczącą jednego przodka - nad nim obecnie pracuję) bo:
-z domowych dokumentów wiem, że urodził się 5.09.1887. W "dokumencie" na stronie http://www.wbc.poznan.pl/dlibra są podane cyfra 5.9!!!! Więc czyżby zagadkowe liczby były datą urodzenia?? dlaczego nie ma daty rocznej???? Potwierdzenie powinnam znaleźć w akcie zgonu w odpowiednim USC, ale zanim tam dotrę trochę czasu minie. Dane z powyższej strony pochodzą z roku 24.12.1917.
-natomiast informacje (o treści bisher vermißt i. Laz. do końca nie jest to dla mnie zrozumiałe) ze strony Ancestry.com pochodzą z 25.11.1915
-w dokumentach rodzinnych posiadam kartę pocztową datowaną na 14.03.1916.


Cieszę się, że chociaż mamy jakiś dowód na to, że to 5.09 to data dzienna i miesięczna urodzenia. Nie wiem dlaczego bez roku, tym bardziej, że daty dzienne często były przekłamane, jak choćby w przypadku mojego pradziadka. Gdyby jemu zapisali datę miesięczną i dzienną, bez roku, to w życiu nie skojarzyłbym, że to on (bo nazwisko było też zniekształcone).
Bardzo prawdopodobne, że Twój przodek był ranny także wcześniej. Sam odnalazłem takie informacje o innych osobach, np. o pewnym przodku, który zginął w 1918, właściwie już po wojnie w niemieckim szpitalu. Wcześniej w pruskich listach strat występuje dwukrotnie jako lekko ranny.

Jeśli chodzi o USC, to najlepiej zacząć od wysłania pisma - z prośbą o poszukanie aktu i wytłumaczeniem, że będzie to akt, który przyszedł z Niemiec i dlatego też mógł dotrzeć po długim czasie od śmierci. Praktycznie trzeba przeszukać od daty zgonu kolejne akty przez rok. Może nawet więcej. Niektórzy zwracali uwagę, że takie akty znajdywali nawet w latach 20-tych! No ale wątpię, że przekonasz pracowników USC do przeglądania kilku roczników zgonów. Jeden rocznik pewnie jeszcze tak. W sumie pracownicy USC, szczególnie tych mniejszych bywają bardzo uczynni i wielokrotnie spotkałem się z bardzo dużą życzliwością. Oczywiście w bardzo dużych miastach raczej nie ma co o życzliwości pomarzyć - tutaj nadal panuje w tych kwestiach pruski dryl.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL