Inne ciekawostki:
W AP w Pile znajdują się akta USC Stołężyn, a w Inowrocławiu USC Żarczyn, wszystko wskazuje na to, że jest to jeden i ten sam urząd, zapewne w jednym z archiwów są unikaty, w drugim rejestry poboczne.
Z nazwami pruskich USC w ogóle jest sporo problemów, na ogół da się wyróżnić działające nieprzerwanie urzędy obejmujące te same miejscowości - tyle że potrafią się zmieniać siedziby tych urzędów, co prowadzi do zamętu w opisach w inwentarzach, a także w przynależnościach wsi podawanych w spisach urzędowych. Przykładowo: USC obejmujący wsie w okolicach Ludomów (pow. obornicki) w niektórych spisach określany jest jako "Orłowo". Czasem USC - okręg wiejski jakiejś miejscowości bez zmiany przypisanych wsi "przenoszono" do jednej z nich. Obecnie akta wytworzone przez taki urząd mogą się znajdować w jednym zespole, albo i w dwóch - np. USC Czeszewo (czasem określany jako USC Czerlin!) kontynuuje wcześniejszy USC Gołańcz-Wieś. W tym wypadku mamy w AP w Pile dwa zespoły. Ale np. USC Mikuszewo w AP Poznań to pierwotnie był USC Miłosław-Wieś.
W USC w Rogoźnie nadal znajdują się księgi USC Jaracz, istniejącego w latach 1874-1885, później jego obszar podzielono między USC Ludomy i Rogoźno-Wieś. Dla poszukujących w AP w Pile jest jednak luka, bo urodzeń itp. z tych lat z Parkowa i okolic nie znajdzie się tam w żadnym USC - trzeba pofatygować się do Rogoźna.
W AP w Inowrocławiu znajdują się akta USC "Szydłowo" (dla lat 1874-1884) który po bliższym przyjrzeniu okazują się tożsame z USC Szydłowiec, którego akta zasadniczo znajdują się w AP w Poznaniu. W samym Szydłowie koło Trzemeszna osobnego USC nie było.
W AAP znajduje się mikrofilm osiemnastowiecznej księgi metrykalnej z Gębic pow. Mogilno (teren ten nigdy nawet nie należał do diecezji poznańskiej), ale tylko dlatego, że sama księga zawędrowała do poznańskiej Biblioteki Uniwersyteckiej.
Dla Glesna k. Wyrzyska, gdzie jest duża luka w księgach ślubów, istnieje księga zapowiedzi w AP w Bydgoszczy - jednak znaleźć ją niełatwo, bo nie znajduje się w zbiorze akt metrykalnych, tylko urzędowo-parafialnych.
W AP w Poznaniu znajduje się zespół pod nazwą Akta stanu cywilnego Parafii Ewangelickiej Wilkowo Leszczyńskie (pow. leszczyński):
http://szukajwarchiwach.pl/53/3871/0/-są to jednak duplikaty KATOLICKIE, gdyż w miejscowości tej (dawne Wilkowo Niemieckie), parafii ewangelickiej nie było prawie do końca XIX wieku.
Sporo zamętu wprowadził wymóg pruskich władz cywilnych, aby duplikaty metrykalne, które księża sporządzali na potrzeby okręgowych sądów w latach 1817-1874, tworzone były osobno dla wsi znajdujących się w różnych powiatach (gdy granica powiatu przecinała terytorium parafii). W niektórych przypadkach efektem jest występowanie w zespole obejmującym duplikaty z danej parafii, dwóch serii spisów, tak jest np. w przypadku Jankowa Zaleśnego, Pępowa, Grabowa n. Prosną, Brodów (ta parafia dodatkowo mylnie ma oznaczenie "pow. obornicki"!) i in. W paru przypadkach takie listy obejmujące tylko fragment parafii opisano w inwentarzu jako jak gdyby osobną parafię, np. w ten sposób powstał zespół:
Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Pomarzany (pow. gnieźnieński)
http://szukajwarchiwach.pl/53/3453/0/-tyle, że w Pomarzanach nie było parafii, ani filii, po prostu ta wieś jako jedyna z parafii Raczkowo-Jabłkowo należała do powiatu gnieźnieńskiego. Natomiast duplikaty z Raczkowa w ogóle nie znajdują się w AP w Poznaniu, tylko w AAG.
W podobny sposób zespół Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Trzemeszno (pow. mogileński) (AP Poznań)
http://szukajwarchiwach.pl/53/3534/0/-w istocie zawiera jedynie zapisy dla dwóch małych wsi tej parafii znajdujących się w pow. gnieźnieńskim! Reszta akt parafii Trzemeszno, w tym duplikaty znajduje się znów w AAG.
Podobnie zespół Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Strzyżewo Kościelne (pow. gnieźnieński):
http://szukajwarchiwach.pl/53/3518/0/-zawiera wsie z tej parafii należące do pow. gnieźnieńskiego, zaś większość tej parafii (wraz z samym Strzyżewem) należała do pow. mogileńskiego. Niestety tutaj mamy duże luki jeśli chodzi o akta tej części parafii, bo w AAG są tu znaczne braki.
Nigdy nie udało mi sie ustalić, dlaczego właściwie na terenie powiatów: wągrowieckiego, żnińskiego i mogileńskiego duplikaty sądowe akt metrykalnych (i to juz chyba przed wojną) znalazły się z powrotem w parafiach. W efekcie ostatecznie trafiły one do AAG (w przypadku par. Skoki do AAP). Choć i tu są wyjątki - jak Kozielsko, czy Lechlin, gdzie duplikaty znajdują się w AP Poznań.
W AAG (inaczej niż w AAP!) księgi parafii będących niegdyś filiami parafii macierzystej znajdują się często we wspólnych zespołach. I tak np. ksiąg parafii Nowa Wieś Królewska szukać należy w zespole par. Grabowo Królewskie, podobnie część ksiąg Raczkowa jest pod Jabłkowem, a Tarnowa pod Łęgowem. Ta ostatnia parafia określana bywa też jako par. NMP w Wągrowcu, ponieważ tam właśnie w pocysterskim kościele mieścił się główny ośrodek duszpasterski parafii o oficjalnej nazwie Łęgowo-Tarnowo. W Tarnowie był tylko kościół filialny (parafia do 1836), a w samym Łęgowie... kościoła od pocz. XIX wieku nie było już w ogóle (i nie ma do dziś).
Parafia ta lubi sprawiać trudności. Również w AP w Poznaniu mamy zespół Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Wągrowiec:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3542/0/-w istocie są to trzy lata brakujące w zespole Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Łęgowo (pow. wągrowiecki):
http://szukajwarchiwach.pl/53/3385/0/-z samej zaś parafii św. Jakuba w Wągrowcu duplikatów w AP w ogóle nie ma (są w AAG!).
cdn.