Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 05 paź 2024, 14:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 mar 2012, 08:05 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2012, 21:39
Posty: 11
Lokalizacja: Katowice-Śląsk
Witam !!!

Potwierdzam to daty urodzenia, ponieważ sam szukałem swojego pradziadka na tych listach który zaginął w trakcie I wojny światowej, tylko przez pewien okres nie podawano roku urodzenia później już Kriegsministerium postanowiło drukować te daty w związku z tym, że nazwiska i imiona żołnierzy się powtarzały.

Z listami strat była następująca sprawa on nie tylko przedstawiały żołnierzy którzy stracili życie ale wpisywano na nią też rannych, zaginionych. Nie które osoby mogły się pojawić nawet klikakrotnie np. rany po wyleczeniu ponownie trafiał do jednostki który to znów mógł być ranny, zaginiony i trafiał na tą listę strat.

Zgłoszenia śmierci, czy zaginięć konkretnego żołnierza do USC to tam już była praktycznie "dowolność" w zapisywaniu tych dat ale generalnie daty w aktach powinny odpowiadać tym z list strat, później tj. pod koniec I wojny światowej nawet tego nie zgłaszano tak było u mnie w rodzinie gdzie prababcia wystąpiła do sądu o stwierdzenie śmierci mojego pradziadka który nie wrócił z I wojny światowej. :?

Pozdrowienia
Darek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: wojsko pruskie
PostNapisane: 23 lip 2012, 17:12 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
Witam,
Poszukuje informacji o 12 pulku dragonow pruskich z Gniezna - sluzyl w nim brat mojego pra dziadka Michal Kujawa.

Czy ktos z Panstwa orietuje sie czy w niemieckim bundesarchiv mozna uzyskac informacje na temat przebiegu sluzby wojskowej polakow wcielonych do armii pruskiej podczas pierwszej wojny swiatowej?
Interesuje mnie sluzba wojskowa mojego pra dziadka Boleslawa Kujawa, ktory min walczyl pod Verdun.
Mam kilka zdjec z tamtego okresu, jedno z nich robione jest w Dreznie. Moj pra dziadek pochodz z Lukowca pod Bydgoszcza, wiadomo do ktorej armii ludzie z tamtego regionu dostawali przydzial?

Pozdrawiam
Mateusz Kujawa

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Ostatnio edytowano 23 lip 2012, 17:58 przez Mateusz_Kujawa, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2012, 17:41 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2292
Lokalizacja: Poznań
Hej,

dołączyłem Twój wątek do już istniejącego. Polecam lekturę tego wątku od początku, jak również równoległy wątek viewtopic.php?f=2&t=827&start=20

Akta personalne żołnierzy pruskich zachowały się w szczątkowej formie po II WŚ i walkach o Berlin (praktycznie cały zasób spłonął). Zachowały się akta rannych w różnych lazaretach, a ciekawym źródłem są listy strat. Mogę zdradzić, że w najbliższym roczniku WTG będzie o tym artykuł.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2012, 18:00 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
Brak tych akt to nie za dobra wiadomosc :(
Ale tak sie akurat sklada,ze moj pra dziadek zostal lekko rany pod Verdun, jak szukac tych dokumentow? Niestety jestem zielony w sprawach wojskowych i poszukiwaniach z tym zwiazanych...

Pozdrawiam

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2017, 22:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2012, 08:30
Posty: 130
Lokalizacja: Gryfino
Dobry wieczór.

Mam kilka listów prapradziadka z wojska tzw Soldatenbrief. Nie potrafię rozszyfrować pieczątki: Soldatenbrief III. R. -J. -R. 6.

Pomoże ktoś?

_________________
Pozdrawiam | Aleksander


Poszukuję informacji o drukarni plac Działowy 9 / św. Wojciech 4 którą prowadził Aldon Dąbkiewicz w latach 1930-ch
Ktokolwiek widział > akt urodzenia Bronisława Kordelasińska 22/08/1906 oraz Aldon Dabkiewicz 27/07/1904


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2017, 07:49 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Według mnie III Batalion Reserve Infanterie Regiment nr 6
http://wiki-de.genealogy.net/RIR_6
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2017, 13:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2012, 08:30
Posty: 130
Lokalizacja: Gryfino
Dzięki za info.

_________________
Pozdrawiam | Aleksander


Poszukuję informacji o drukarni plac Działowy 9 / św. Wojciech 4 którą prowadził Aldon Dąbkiewicz w latach 1930-ch
Ktokolwiek widział > akt urodzenia Bronisława Kordelasińska 22/08/1906 oraz Aldon Dabkiewicz 27/07/1904


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL