Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 wrz 2024, 04:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 lis 2012, 00:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Przyznam się, że kiedyś bardzo nie lubiła zdjęć z pogrzebów. Dziwiłam się, jak można utrwalać tak smutne chwile, a już ogromnym przerażeniem napawały mnie zdjęcia osób w trumnie. Nie mogłam zrozumieć, jak można było fotografować osoby umarłe. Dziś trochę starsza, bardzo cieszę się z tych dawnych odnalezionych zdjęć. Smutno się je ogląda, ale na wielu dawniejszych zdjęciach odnalazłam krewnych, o których wyglądzie nie miałabym pojęcia, bo czasem to jedyne ich zachowane zdjęcie. Bo na pogrzeby przyjeżdżała nawet z daleka dalsza i bliższa rodzina. Jakie macie w swoich zbiorach najstarsze zdjęcie pogrzebu czy z cmentarza? Myślę, że ten listopadowy czas jest odpowiedni, by z zadumą pochylić się też nad tymi smutnymi zdjęciami, czasem jedynymi pamiątkami, po ludziach, którzy dawno odeszli.

W moich zbiorach zdjęcie z około 1931-1933 roku z cmentarza z Bukowca k. Nowego Tomyśla nad grobem brata mojego dziadka, z 1941 z pogrzebu pradziadka z Poznania na Dębcu, z 1939 roku z pogrzebu drugiego pradziadka w Swarzędzu. Na kilku z nich udało mi się zidentyfikować kilka osób, których innych zdjęć nie posiadam. Może to nie jakieś bardzo stare zdjęcia, ale cieszę się, że przetrwały chociaż i te.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2012, 01:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Olgo - bardzo to interesujace bo ja cale zycie mialam niechec jak i Ty do zdjec z pogrzebow
i trumiennych. Do tych ostatnich nie mam sympatii, zwlaszcza do tych, ktore przedstawiaja
najblizsza mi osobe, moja Mame. Jest to za duzo emocji, smutku i zalu a wiec tych, na ktorych
Ona jest nie ogladam. Innych zdjecia trumienne moge ogladac choc nie jestem zachwycona.

Tak jak i Tobie to uczucie niecheci do zdjec pogrzebowych minelo. Dla mnie z chwila kiedy
potrzebne byly mi twarze do nazwisk z mojego drzewa i dojrzalam juz na tyle, ze pogrzeby
zaczelam uwazac za zjazdy rodzinne , pozegnalne dla tych z nas ktorzy odeszli z rodziny.
Zdjecia ze styp, przyjecia, poczestunku po pogrzebowego to nastepne super zrodlo do
odnalezenia twarzy zapomnianych i postaci, o ktorych pozostala tylko jakas legenda
w rodzinie. Teraz nie wyobrazam sobie grzebania w genealogii bez takich fotek, sa bezcenne
mimo, ze nikt na nich sie nie smieje i kazdy jest smutny.

Moje najstarsze zdjecie z pogrzebu jest z okresu II Wojny, pozniej az do 2007.

Gratuluje Ci Twoich pamiatek, fotek pogrzebowych.

Fotografowanie pogrzebow i zmarlych w trumnie ma bardzo dluga historie i nie tylko w Polsce,
szkoda, ze ze wzgledow - nie wiem w sumie jakich :?: -
fotografowanie pogrzebow rodzinnych wychodzi z mody, ze tak powiem. Dlaczego w czasach kiedy
kazdy ma aparat fotograficzny zaniechano tego :?: Bo nie wypada :?: Czy ktos wie :?:

Pozdrawiam w wieczor /u nas/ dnia Wszystkich Swietych.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2012, 20:13 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 18:50
Posty: 53
Dawniej fotografia była czymś nowym i niebywałym.
Ludzie umierali, a krewni chcieli mieć jego podobiznę.
Później zdjęcia się upowszechniły, ale nikt nie rezygnował z tego, więc na 70% pogrzebów był fotograf.
"Moda" zanikła chyba wraz z nowym wiekiem.
Ja najstarsze zdjęcie z pogrzebu mam z końca lat 40. XX wieku.
Najmłodsze to pogrzeb mojego dziadka i siostry babci (1988).

Teraz mamy swoich krewnych na fotografiach "za życia", więc nie potrzebujemy
uwieczniać go pośmiertnie.
Raz w życiu byłem na pogrzebie, na którym był fotograf.
Był to rok 2008, kiedy zmarła siostra mojego Taty, ale nie było
to tak jak dawniej, że ludzie ustawiali się obok trumny i każdy miał takie ujęcie, a
najprawdopodobniej zdjęcia samej zmarłej i drogi z kaplicy do miejsca pochówku.

Pod koniec pisania przypomniało mi się jeszcze, że widziałem w tym roku zdjęcia
z pogrzebu mojego wujka (2004), ale sytuacja ta sama - nie było zdjęć "wspólnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2012, 20:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Moje najstarsze zdjęcia zmarłego i pogrzebowe to lata 1959,1964,1967,a najmłodsze zdjęcia to 1997.Faktycznie kiedyś wokół trumny stawała rodzina,a w 1997 jest tylko zmarła i grób po pogrzebie.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2012, 20:37 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2007, 21:31
Posty: 242
Lokalizacja: Austria
Posiadam zdjecia pogrzebu mojej prababci z 1937 roku w Poznaniu...ktore pokazuja zarowno procesje od domu zmarlej na ul Jakcowskiego jak i pochowek na cmentarzu zabytkowym....dlugo lezaly te zdjecia w "kartonie od butow"..dopiero 3 lata temu zaczelam dokladnie przegladac je dokladnie i rozpoznalam duzo smuntych twarzy moich krewnych...ktorzy jeszcze zyli jak bylam mloda kobieta.Do tej pory zastaniawiam sie jak dlugo musiala trwac procesja od Jackowskiego na cmentarz zabytkowy?dzisia wszystko odbywa sie szybko...i potem stepa!

pozdrawiam
Ewa

_________________
Ewa Vitovec


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2012, 20:44 
Offline

Dołączył(a): 24 wrz 2012, 22:12
Posty: 11
Lokalizacja: parlin
witam wszystkich
W mojej rodzinie od pokolen kultywowało się robienie zdjęc z pogrzebów, Jeszcze kilka lat temu bulwersowało mnie to ale teraz przejełam rodzinna tradycje. z początku nie miałam odwagi robi zdjęc w czasie pogrzebu i fotografowałam rodzinę na tzw. stypach , teraz uznałam ze warto fotografowac pogrzeby aby uchwycic całą rodzine bo nie wszyscy chodzą na tak zwany poczęstunek a na pogrzebach można poznac naprawdę dalekich krewnych. Smutne jest to że dalszą rodzinę tak naprawdę poznaje się w takich okolicznościach ale nieraz to jedyna okazja aby kogos uwiecznic na fotografii.

_________________
Magdalena Marciniak


[size=50]Poszukuje informacji na temat Mulżyński, Roliński, Plewa,Kuchciński, Sobczak, Pacholski, Zasadzki, Piasecki,Kubski, Pejka [/size]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2012, 22:30 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 655
Lokalizacja: Poznań
W mojej kolekcji mam zdjęcie z pogrzebu mojego dziadka wykonane w marcu 1938 roku na cmentarzy w Luboniu przy ulicy Samotnej.
Dzięki tej fotografii wiem jak wyglądał w tamtym czasie cmentarz, i domek w którym póżniej mieszkała Śp.Pani Sadowska

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2012, 04:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Haniu - czy bylabys tak dobra i podzielila sie ze mna ta fotografia ?
Jesli chcesz mozesz obciac/wyciac/zaciemnic co uwazasz za stosowne, ja tylko chcialabym
widok cmentarza, jak wtedy wygladalo bo moi pradziadkowie byli tam pochowani za pare lat.
Oczywiscie jesli nie mozesz ja rozumiem.
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2012, 08:31 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2007, 17:56
Posty: 64
Lokalizacja: Łódź
Witaj Haniu!
Ja również byłbym zainteresowany zdjęciami z cmentarza przy ulicy Smutnej w Poznaniu. Jako dziecko chodziłem na ten cmentarz bo tam były groby bliskiej rodziny. Gdy jednak późniejsze pokolenia były chowane na innych cmentarzach a ja od blisko 40 lat nie mieszkam w Poznaniu tego cmentarza już nie odwiedzałem. Wróciłem tam ponownie gdy zająłem sie tworzeniem swojego drzewa genealogicznego. Ale to co pozostało dzisiaj z tamtego cmentarza wszyscy wiedzą. Może zdjęcia które posiadasz pomogą mi sięgnąć do pamięci i zlokalizować tamte groby.
Pozdrawiam - Andrzej Nowak z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2012, 01:57 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 655
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Nie ma sprawy-ja na forum zamieściłam to zdjecie w pozycji o cm.Samotna
a tu link

viewtopic.php?f=2&t=1228&start=20#p27468

byłam tam dzisiaj- i oniemiałam z wrażenia,cmentarz jest pieknie posprzatany,wyciete wszystkie chaszcze,
krzaki,ogólnie szok a jestem tam od czasu do czasu.
Przy okazji widać groby jakie zachowały się ,co prawda jest ich nie wiele i w opłakanym stanie ale są i to jest ważne.
Jak znajdę w moich skarbach inne zdjęcia z cmentarza do wyslę Wam.

Pozdrowienia

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2012, 01:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Haniu przepraszam, ze tak pozno, dziekuje.

Znalazlam takie ogloszenie pare dni temu, moze sie przyda komus. Zdjecia z pogrzebow sa naprawde skarbnica
rodzinnych twarzy, moze zwyczaj robienia zdjec pogrzebowych powroci.

http://tablica.pl/oferta/fotograf-na-po ... 4a4c;r:1;s:

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL