Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 wrz 2024, 20:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 cze 2013, 21:03 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2009, 14:49
Posty: 9
Witam,

chciałabym się upewnić, czy w latach 1924-27 więzienie znajdowało się w Poznaniu przy ul. Młyńskiej? Poszukuję również informacji o urzędnikach (służbie więziennej) zatrudnionych tam w tych latach. Może ktoś natrafił na jakieś archiwalia związane z tym tematem. Może ktoś natknął się na osobę Ludwika Makucha - inspektora więziennictwa. Za wszelką podpowiedź będę wielce wdzięczna :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2013, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Więzienie na ul. Młyńskiej nr 9(zbudowane ok.1907 r )funkcjonowało w tych latach i dalej aż do 1939 a po wejściu Niemców do Poznania było tam Gestapo. Po II wojnie nadal było tu więzienie.
Makuch Ludwik, starszy inspektor więziennictwa, mieszkał nieopodal na Młyńskiej Nr 1.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2013, 07:01 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2009, 14:49
Posty: 9
Bardzo dziękuję za wiadomość. Czy możesz Bożeno, podać, skąd zaczerpnęłaś tę informację o Ludwiku Makuchu? A może jest tam adnotacja, w jakich latach pracował w poznańskim więzieniu? Zwłaszcza kiedy przybył do Poznania, który był tylko etapem, na jego drode życiowej.

Pozdrawiam
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2013, 11:31 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 624
Witam.
Może spróbować tutaj :
http://www.bip.sw.gov.pl/Strony/Rejestry.aspx
3) Biuro Kadr i Szkolenia:
- Archiwum akt osobowych funkcjonariuszy i pracowników;
Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2013, 20:58 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
korysanna napisał(a):
Czy możesz Bożeno, podać, skąd zaczerpnęłaś tę informację o Ludwiku Makuchu?


Przepraszam, nie zauważyłam postu. Informację o Makuchu zaczerpnęłam z WBC z Księgi adresowej Poznania, a o więzieniu wiedziałam już od dawna, bo interesowałam się tematem ponieważ mój Tata siedział tam w czasie wojny. Przeszukałam Kronikę Miasta Poznania-ale nie pamiętam już którą. Jest też informacja tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Areszt_%C5 ... ozna%C5%84

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2013, 23:16 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Witam

Poniżej link do
Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości z 1926
na str. 46 wśród mianowanych w więziennictwie:
" Ludwik Makuch, naczelnik więzienia w Bydgoszczy w IX st. służb. — naczelnikiem tegoż więzienia w VIII st. służb.
od dnia 1 stycznia 1926 r."

http://pbc.biaman.pl/Content/23764/Dziennik+Urzędowy+1926+nr+3.pdf

Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2013, 23:50 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Witam
Jeszcze raz ja.
Czy Ludwik Makuch, o którym poszukuje Pani informacji,
może mieć coś wspólnego z Ludwikiem Makuchem znajdującym się na
"Liście osób skazanych na karę śmierci przez Wojskowe Sądy Rejonowe (1946–1955)"
Wyroku nie wykonano.

Jeśli tak,
tu jest wyszukiwarka
http://ipn.gov.pl/lista-represjonowanych

Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2013, 10:57 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2009, 14:49
Posty: 9
Bardzo dziękuę wszystkim za odpowiedź.
A może ktoś wie, czy przy ul. Młyńskiej zmieniła się numercja domów od połowy lat 20-tyh XX wieku?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2014, 11:17 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2012, 00:14
Posty: 118
Mam pytanie dotyczące tego, co działo się z ciałami osób zamordowanych w okresie II wojny na Młyńskiej...
Konkretnie interesuje mnie rok 1842. Znalazłam informacje, że dużo zamordowanych spoczywa np. w lesie w okolicach podpoznańskiego Zakrzewa. Gdzieś jeszcze?
Czy można ustalić gdzie spoczywa osoba zamordowana przez Gestapo 5 października 1942 roku ?

_________________
Ania
_______________________________________________________________________________________________________

Nazwiska - Szczechowiak (Niewierz/Brody), Dobrucki (Oborzyska), Haremza (Krajkowo), Nowaczyk alias Beszterda (Krajkowo), Józefowski (Duszniki)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2014, 11:54 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
Zapytaj w poznańskim oddziale IPN.

Kontakt:
http://ipn.gov.pl/kontakty/oddzialy-ipn ... pnp/poznan

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2014, 20:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2009, 19:15
Posty: 98
Lokalizacja: Poznań
W więzieniu przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu zgilotynowano 5 października 1942 roku cztery osoby: Henryka Bartza, Włodzimierza Sójkę, Jerzego Vogta i Ignacego Zaborowicza. Czy jedna z tych osób jest przez Ciebie poszukiwana?

Ciała w tym okresie były spopielane w krematorium zakładu anatomii i medycyny sądowej w gmachu Collegium Anatomicum przy ulicy Święcickiego 6 w Poznaniu. Przesyłano też ciała do spalenia w miejskiej spalarni śmieci lub przekazywano zwłoki innym zakładom anatomicznym na terenie Rzeszy.
Z miejsc pamięci
Na terenie poznańskiej Cytadeli znajduje się cmentarz Bohaterów Polskich,a na nim kwatera poświęcona ofiarom więzienia przy ulicy Młyńskiej.
Na murze obecnego aresztu znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca śmierć około 1600 osób zamordowanych podczas okupacji w więzieniu przy ulicy Młyńskiej.

Odnośnie podpoznańskiego Zakrzewa polecam lekturę publikacji książkowej autorstwa prof. Artura Kijasa pt. Martyrologia ludności polskiej zachodnich gmin powiatu poznańskiego w II wojnie światowej (1939 – 1945), wydana staraniem Gmin Dopiewo i Tarnowo Podgórne.

http://www.dabrowka.info/martyrologia-l ... -swiatowej

_________________
Marek M
Poszukuję
Moder, Małder, Mauder, Piskorz, Miśko -parafie Obra i Siedlec
Czyż i Ogrodowski - parafia Skórzewo
Liberski, Konieczny, Dorna - okolice Szamotuł
Wiśniewski - Kleczew i okolice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2014, 17:43 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2012, 00:14
Posty: 118
Bardzo dziękuję Bartku i Marku!!!

Pozdrawiam

_________________
Ania
_______________________________________________________________________________________________________

Nazwiska - Szczechowiak (Niewierz/Brody), Dobrucki (Oborzyska), Haremza (Krajkowo), Nowaczyk alias Beszterda (Krajkowo), Józefowski (Duszniki)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL