BTK47 napisał(a):
"Posłodzę " trochę Łukaszowi za link z opisem przynależności wsi do poszcz. parafii. To bardzo ważna informacja.
Ale aby nie było zbyt łatwo - czy istnieje jakiś spis oficjalny ? Rozumiem że Łukasz napisał tę wiadomość w oparciu o znane sobie materiały.
Napisałem z pamięci
Spis oficjalny? Np. w Brevis Descriptio... - wszystko jest (oczywiście po łacinie).
BTK47 napisał(a):
Łukaszu - czy w tym opisie są wymienione wszystkie ówczesne parafie Poznania? Jeśli nie - gdzie można znaleźć wykaz pozostałych?
Wszystkie istniejące w latach 1820-1890. Czyli w najczęściej badanym okresie. Przedtem - były małe parafie w rejonie katedry, np. Św, Barbary i Św. Mikołaja, wcielone do św. Małgorzaty, czyli parafii katedralnej po likwidacji tych kościołów w początkach XIX wieku. Po 1890 roku - zaczęły powstawać nowe parafie: Najświętszego Serca, Bożego Ciała, Matki Boskiej Bolesnej, wydzielone z ogromnych parafii miejskich.
Jako ciekawostka - kościół św. Jana nie leżał na terenie Poznania wg granic XIX-wiecznych, leżał tuż za jego granicą, ale dla wygody traktowany jest jako jeden kościołów poznańskich.
BTK47 napisał(a):
Jak wynika z linkowanego artykułu - pierwsi "bambrzy" osiedlili sie w Luboniu. Czy była to już parafia?
Może zdarzyć się że zostało zawarte małżeństwo "bambersko-bamberskie" lub gdy tylko jedno z małżonków było pochodzenia bamberskiego....
Jak i gdzie wtedy szukać?
Bambrzy jako katolicy zapisywani byli w swoich parafiach, nie mieli osobnej, choć mieli okresowo wydzielone duszpasterstwo w języku niemieckim. Ale rejestracja ślubów itd. i tak była w parafii terytorialnej. Zaś Dębiec o który pytałeś należał w wieku XVIII-XIX do parafii w Wirach. W ogóle w okresie tym terytorium dzisiejszego Poznania należało we fragmentach do KILKUNASTU ówczesnych parafii: sześciu miejskich, następnie: Kicin, Swarzędz, Tulce, Spławie, Głuszyna, Wiry, Komorniki, Skórzewo, Kiekrz, Chojnica, Owińska.