Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 02 paź 2024, 09:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3479 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 70  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 lis 2013, 08:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 wrz 2011, 21:18
Posty: 72
Lokalizacja: Leszno
Jankowski_Kamil napisał(a):
Raczej owe kartki nie są przyklejane do strony a jedynie tam wkładane. Na żywo myślę że kartkę po prostu wyciągniesz i wszystko odczytasz :)

Są przyklejane (wlepiane) i powinny być ponumerowane (jeśli oczywiście są zapisane :wink: )



Jeśli tekst jest załonięty, jest to błąd skanującego - tak jak napisał Kamil, powinien być jeszcze zrobiony skan strony znajdującej się pod kartką.

_________________
Pozdrawiam,
Alicja


Poszukuję:
Kamińscy, Fiołka - okolice Kępna
Waligórscy, Walkowiak - Kębłowo, Wroniawy
Frąckowiak - Gradowice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2013, 08:56 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
wojnie napisał(a):
Witam wszystkich miłośników kaligrafii :wink:!

Krótko bawię się w Basię, zindeksowałem ledwie 150 wpisów, ale mam pytanie o rzecz mnie męczącą:
czasem w skanie strona jest zasłonięta kartką - czasem pustą, czasem opieczętowaną przez urzędnika zaborcy.
Czy ktoś wie może dlaczego? Czy te kartki wklejone są nieusuwalnie? Czy jest możliwość odczytania na żywo, 'z księgi' zasłoniętych treści?

Pozdrawiam!

Najlepiej jakbyś podał/a link do danego aktu.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 07:46 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Witam!
Mam problem z opcją "Moje nazwiska". Linki z maila kierowały mnie zawsze wprost do wyszukiwarki z wypełnionym odpowiednio rozszerzeniem wyszukiwania. Teraz kieruje mnie tylko do strony głównej "www.basia.famula.pl/en" . Pewnie angielska wersja systemu operacyjnego znowu nie chce współpracować. Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 20:10 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2013, 20:21
Posty: 98
Chciałbym się skontaktować z jedną osobą, która indeksowała akta. Niestety, nie mogę Jej wyszukać na forum. Jest jakaś opcja wysłania informacji do osoby indeksującej?

Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof

Poszukuję:
Rau, Rajewski - Wolsztyn, Dąbrówka Wielkopolska, Babimost
Grabianowski, Jazikowski - Biedrusko, Wojnowo, Pępowo
Mielżyński, Adamczyk - Lubstów, Sompolno, Kazimierz Biskupi
Wojtalik, Urbanek - Chotcza Dolna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2013, 13:59 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
carar napisał(a):
Mam problem z opcją "Moje nazwiska". Linki z maila kierowały mnie zawsze wprost do wyszukiwarki z wypełnionym odpowiednio rozszerzeniem wyszukiwania. Teraz kieruje mnie tylko do strony głównej "www.basia.famula.pl/en" . Pewnie angielska wersja systemu operacyjnego znowu nie chce współpracować. Pozdrawiam, Artur

Rzeczywiście, problem z wielojęzycznością. Naniosłem poprawki i przetestowałem nowe rozwiązanie, myślę że teraz powinno działać.

chrisowaty napisał(a):
Chciałbym się skontaktować z jedną osobą, która indeksowała akta. Niestety, nie mogę Jej wyszukać na forum. Jest jakaś opcja wysłania informacji do osoby indeksującej?

Proszę o maila na adres kontaktowy BaSIA. Jeśli będzie taka konieczność, przekażę wiadomość do konkretnej osoby.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2013, 14:05 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2013, 12:36
Posty: 111
Witam

Chciałbym zwrócić uwagę na problem z kanałem RSS.

Aby czytnik RSS poprawnie rozpoznał czy w kanale RSS pojawił się nowy wątek, każdy element <item> powinien zawierać unikalny element <guid>
W przypadku gdy brak takiego elementu, większość czytników sprawdza element <link>

Obecnie przykładowa struktura elementu <item> wygląda następująco:

Kod:
<item>
 <title>Urząd Stanu Cywilnego Otorowo (pow. szamotulski)</title>
 <link>http://basia.famula.pl/place/602</link>
 <description>Dodano Księga urodzeń 1891  (117 wpisów) przez Krzysztof Pospieszny (2013-11-19 11:54:25)</description>
</item>


Gdy w kanale RSS pojawi się nowy wątek:

Kod:
<item>
 <title>Urząd Stanu Cywilnego Otorowo (pow. szamotulski)</title>
 <link>http://basia.famula.pl/place/602</link>
 <description>Dodano Księga urodzeń 1896  (95 wpisów) przez Krzysztof Pospieszny (2013-11-19 11:54:54)</description>
</item>


nie zostanie on uznany przez czytnik RSS jako nowy ponieważ element <item> nie zawiera unikalnego elementu <guid> i dla obydwu wątków element <link> jest identyczny przez co czytnik uznaje, że są to dwa identyczne wątki.

Przez taki stan rzeczy czytnik RSS zamiast podać kilkanaście nowych wpisów podaje tylko kilka.

_________________
Pozdrawiam
Tomasz Śledź


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2013, 14:19 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dziękuję za zwrócenie uwagi na problem, dodałem element <guid> do struktury.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2013, 11:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
Witam,
czy kiedykolwiem w BASI znajdą się "ksiegi meldunkowe", "listy dusz" lub metryki - z samego Wągrowca.
Obecne są tylko "listy przybywajacy lub opuszczających Wagrowiec :?:

Pozdrawiam
Małgośka

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2013, 15:01 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
To raczej pytanie do NACu lub AP Poznań.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, 09:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 664
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Kiedyś pytałem się w pracowni naukowej w AP Poznań, czy w ogóle mają jakieś informacje na temat planów kolejnych udostępnień zdigitalizowanych materiałów i powiedziano mi, że na takie pytania najprędzej odpowie NAC.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, 10:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 wrz 2011, 21:18
Posty: 72
Lokalizacja: Leszno
Jeśli chodzi o materiały jakie mają zostać zdigitalizowane, to ustala dane archiwum w swoim planie rocznym.
A kiedy już zdigitalizowane materiały zostaną udostępnione w sieci, to zależy od NAC-u.

_________________
Pozdrawiam,
Alicja


Poszukuję:
Kamińscy, Fiołka - okolice Kępna
Waligórscy, Walkowiak - Kębłowo, Wroniawy
Frąckowiak - Gradowice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2013, 17:59 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Witam!
Czy istnieje możliwość przerobienia pliku ".ods" (lub innego formatu arkusza kalkulacyjnego) na plik z rozszerzeniem ".asia"? Jeśli nie, czy wystarczy odpowiednio ułożyć dane w pliku ".txt" by baza przełknęła dane? Pytam, bo mam od znajomej mnustwo (30 jednostek!!!) indeksów w arkuszu kalkulacyjnym. Szkoda zmarnować tyle pracy i ją powtarzać.
Pozdrawiam, Artur.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 04:21 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
BaSIA ma specjalny format danych zawierający informacje o jednostce archiwalnej, skanie i indeksującym. Przerobić łatwo się tego nie da, natomiast może będę w stanie dodać taki plik arkusza o bazy. Najlepiej proszę o przesłanie przykładowego indeksu na mój email - dam znać czy da się z tym coś zrobić w projekcie.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 18:46 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Witam!
Dane z arkusza podzielę na jednostki. Dodam jeszcze te dane zawarte w plikach ".asia" które daję rade odczytać z notatnika.

# ASIA - Automatyczny System Indeksacji Archiwalnej
# Version: 1001016
# Filename: 53_3332_6.1_9.asia
# Author: carar
# Archive: 53
# Collection: 3332
# Series: 6.1
# Unit: 9

¸®¸µŚ®şł”‡‹»¬±˛Ť’˱Ȧϖť´Ę±łĽĎ—«´†±…¬¶±ł¸ĎŚ•¬¶

niestety większość jest tak zakodowana że nie wiem jak ułożyć danych.
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 17:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2550
Lokalizacja: Mnichowo
Bazie BASIA wszystkiego najlepszego w dniu...Imienin :)
WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 17:51 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Bazie BaSIA i jej ojc (u)?om? gratulacje z okazji imienin.

Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2013, 10:53 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam.Mam uprzejmą prośbę do admina.Czy można uruchomić funkcję wyczyść w Projekcie BaSIA. Chyba że nie widzę to przepraszam.Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2013, 13:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Czy w wyszukiwaniu rozszerzonym można wyszukać osoby tylko z jednej miejscowości/parafii [czyli w wyszukaniu rozszerzonym np. ustawić miejsce na Giżyce, a odległość mniej niż 5 kilometrów]?

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, 10:54 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
pietrzepawle napisał(a):
Czy w wyszukiwaniu rozszerzonym można wyszukać osoby tylko z jednej miejscowości/parafii [czyli w wyszukaniu rozszerzonym np. ustawić miejsce na Giżyce, a odległość mniej niż 5 kilometrów]?

Ręcznie wpisałem 2km, ale i tak wyszukało mi z 5km. Poza tym wyszukuje tylko nazwy miejscowości papafialnych bo danych o poszczególnych wioskach parafii nie indeksujemy więc nie ma ich w bazie.
pozdrawiam
Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, 11:18 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Za wyszukiwanie miejscowości odpowiada mechanizm Google, wobec czego czasami warto napisać bardziej szczegółowo, o jaką miejscowość chodzi, np. "Głuchowo koło Czempinia", bo inaczej wyszuka to koło Poznania. Rzeczywiście przy indeksacji jest tylko informacja o parafii/USC (wyjątkiem są księgi dusz, których na razie nie ma w bazie) i to po nich raczej należy szukać. Poza tym nie zawsze lokalizacja podana jest ściśle dokładnie i myślę, że te 5 km jest wystarczająco precyzyjne. Jeśli za jednym wyszukiwaniem nie pojawiają się wszystkie wyniki, można jeszcze zmniejszyć zakres lat lub rodzaj ksiąg.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2013, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Witam ponownie
Niestety nie jestem informatykiem i nie wiem z jakimi problemami może wiązać się ten pomysł ale...
Czy jest możliwość stworzenia nowej funkcji w BaSIA? Czegoś w rodzaju raportów? Mam na myśli "przycisk", który zapisałby do pliczku (strawnego dla drukarek) wyniki wyszukiwania, lub całe fragmenty jednostki dzielonej hronologicznie.
Myślę, że opcja drukowania ułatwiłaby poszukiwania, w szczególności jeśli Macie "szeroki front poszukiwań" i potrzebę zestawiania kilku wyników wyszukiwania. A drukowane całe fragmenty jednostki to idealne narzędzie do jakościowej kontroli pracy kolegów (i swojej :) ) a nie jak dotąd tylko ilościowej.
Co Wy na to?
Pozdrawiam.
Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 19:42 
Offline

Dołączył(a): 26 kwi 2012, 09:19
Posty: 42
Witam,
Muszę przeinstalować system na swoim komputerze a jestem w trakcie indeksacji.
Jakie pliki, katalogi, wpisy w rejestrze itp. zachować i potem przywrócić na nowym systemie, żeby nie stracić swojej dotychczasowej pracy?


Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2013, 10:23 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
carar napisał(a):
Czy jest możliwość stworzenia nowej funkcji w BaSIA? Czegoś w rodzaju raportów? Mam na myśli "przycisk", który zapisałby do pliczku (strawnego dla drukarek) wyniki wyszukiwania, lub całe fragmenty jednostki dzielonej hronologicznie.
Myślę, że opcja drukowania ułatwiłaby poszukiwania, w szczególności jeśli Macie "szeroki front poszukiwań" i potrzebę zestawiania kilku wyników wyszukiwania. A drukowane całe fragmenty jednostki to idealne narzędzie do jakościowej kontroli pracy kolegów (i swojej :) ) a nie jak dotąd tylko ilościowej.

Wyniki wyszukiwania można wydrukować bezpośrednio z przeglądarki. Wybrane wyniki wyszukiwania można też przez schowek użytkownika przenieść do pliku gedcom i wydrukować z programu genealogicznego. Całych fragmentów jednostek archiwalnych nie będzie można w projekcie podejrzeć, tzn. taką możliwość mają tylko indeksujący (z profilu użytkownika można pobrać plik csv). W przyszłości będzie trzeba zrobić oczywiście dokładniejsza korektę, natomiast nie mam jeszcze pomysłu jak to zrealizować.

T0mek_0 napisał(a):
Muszę przeinstalować system na swoim komputerze a jestem w trakcie indeksacji.
Jakie pliki, katalogi, wpisy w rejestrze itp. zachować i potem przywrócić na nowym systemie, żeby nie stracić swojej dotychczasowej pracy?

Proszę skopiować cały katalog z programem ASIA (zwykle "C:\Program Files\asia"). Zależy to jeszcze od ustawień w systemie operacyjnym, ale czasami dane zapisują się też w katalogu "C:\Users\[NAZWA-UŻYTKOWNIKA]\AppData\Local\VirtualStore\Program Files (x86)\asia".
Najważniejsze są pliki "*.asia" w katalogu "Dane".
Możliwe, że po przeinstalowaniu systemu, program ASIA będzie działał bez powtórnej instalacji. Zwykle w Windowsie są już odpowiednie biblioteki.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2013, 18:11 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Dziękuję za podpowiedzi co do drukowania wyników wyszukiwania i całych jednostek.

Wrócę jednak do tematu kontroli wykonanych indeksów bo to temat ważny a niedostatecznie omówiony. Piotr niejednokrotnie wspominał, że pracuje nad mechanizmem komtrolnym. Może z tej wymiany pomysłów wyciągnie dla siebie interesujące rozwiązania.Ostatnio wspominałem o ilościowej kontroli wykonanych indeksów. Jak to robię...

Generalna zasada to porównanie liczb; porządkowej wpisów do księgi, z sumą indeksów z ASIA. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę szereg dodatkowych warunków by to porównanie miało sens.

Co do ksiąg, nie zawsze numeracja wpisów jest prowadzona więc trzeba po prostu szybciutko policzyć ze skanów poszczególne wpisy. Bywa, że dla jednego wpisu w księdze wykonujemy kilka rekordów np: jeden akt urodzenia dla trojaczków, wtedy taki wpis trzeba liczyć potrujnie. Gdy dane wydażenie jest uwidocznione w księdze dwa razy np: jako “akt chrztu” a potem na karcie zbiorczej ochrzczonych w danym roku. Podliczam tylko ten pierwszy. Listy nie indeksuję.

Co do indeksów. Ich liczbę czytam z profilu indeksującego. Bywa, że nie jest taka sama jak liczba policzonych wcześniej wpisów. Wtedy zaczynam szukać błędów.

zdarzyło mi się skan bez danych zaznaczyć jako “Parafia rzymskokatolicka – inne” ale nie odznaczyć “brak danych” ten błąd generuje dodatkowy rekord w którym nie ma żadnej informacji.

Po przejściu z jednego skanu na kolejny, najczęściej rodzaj dokumentu automatycznie ustawia sięna USC-akt urodzenia. Gdy indeksuję księgi parafialne mogę popełnić błąd (ilość zgodna ale rekordy błędne) tworząc indeksy w złym rodzaju dokumentu. Można to wychwycić sprawdzając sumę wykonanych indeksów dla danej Parafii/USC. Jest tam informacja czy to dane z parefii katolickiej, ewangelickiej, czy USC. Ponadto zauważyłem, że wpisując błędnie dane pod złym oznaczeniem rodzaju dokumentu a następnie zmieniając to oznaczenie i dokonując poprawnego wpisu te pierwsze nie znikają. Trzeba je usunąć ręcznie. Nie wiem czy to skutkuje podwójnym rekordem bo jednostki z takim błędem nie wysłałem ale proszę zwrócić na to uwagę.

Mogą zdarzyć się pominięcia jakiegoś wpisu z księgi czego skutkiem jest mniejsza liczba indeksów w porównaniu do liczby aktów z księgi lub przeskoczenie o jeden lub kilka indeksów i wpisanie aktu pod kolejnym (złym) numerem rekordu co daje więcej indeksów z danego skanu niż jest w rzeczywistości. Te błędy mogą się zdarzyć gdy na jednym skanie jest więcej niż jeden wpis dlatego wyczulam indeksujących właśnie takie dokumenty. Dobrym narzędziem kontrolnym są wspomniane przez Piotra pliki csv dostępne w profilach, dające szybki wgląd do wszystkich indeksów z podziałem na skany.

Można ominąć (zgubić) cały skan.

Gdyby indeksujący po wykonaniu rekordów w ASIA dodali oddzielnie policzoną liczbę aktów zawartych w danej jednostce to myślę, że nie byłoby problemu dla Piotra stworzyć funkcję generującą maila lub raport dla indeksującego ostrzegający o ewentualnej nieścisłości pomiędzy podaną liczbą a liczbą indeksów. Ominięty skan (bez indeksów i bez adnotacji “brak danych”) też można wychwycić. Skany w Jednostce = skany z indeksami + skany z “brak danych”
I to tyle moich doświadczeń. Jestem ciekaw waszych, w szczególności o popełnionych błędach na skanach łączonych bo takich jeszcze nie musiałem robić.

Pozdrawiam
Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2013, 19:23 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Świąteczna laba sprzyja dumaniu, więc kilka nowych spostrzeżeń.
Niektóre wspomniane przeze mnie błędy można eliminować już na etapie tworzenia indeksów:
- wpisy pod błędnym rodzajem dokumentu można wyeliminować wprowadzając małą zmianę do ASIA. Po pierwszym wyborze rodzaju dokumentu w jednostce powinna zawężać się lista wyboru np: jeśli wybraliśmy dla pierwszego skanu "USC-inne" to lista powinna zawężyć się do USC z możliwością rozwinięcia do dużej listy. Uniknęlibyśmy w czasie pracy pomyłkowego wyboru np: "Parafia rzymskokatolicka-Akt chrztu" który jest identyczny z "USC-Akt urodzenia"
- wykonując indeksy dla skanu z wieloma aktami zapisuje się tyle rekordów w ilu cokolwiek wpisaliśmy. Myślę że tą zasadę należy rozciągnąć na pierwszy indeks w "USC/Parafia...-inne" by nie tworzył się rekord bez danych gdy zapomnimy odznaczyć przycisk "brak danych"

A teraz jak wyobrażam sobie wprowadzanie dodatkowych danych do obliczeń kontrolnych. Po zindeksowaniu jednostki wybieramy przycisk "eksport..." i tu mogłoby pojawić się okienko z prośbą o podanie liczby policzonych aktów. Program ASIA przed wysłaniem na serwer zrobiłby szybciutko obliczenia i w razie nieścisłości wyświetlił komunikat i zablokował wysłanie jednostki z błędami. Program korzystając z danych o jednostce (ile zawiera skanów) oraz posiadając dane o indeksach w poszczególnych skanach od razu mógłby wykluczyć (lub nie) czy opracowujący jednostkę pominął jakiś skan.

Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 00:32 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Nie mogę pobrać skanów-ASIA nie łączy, wiatraczek kręci się bez końca. :( Chciałam pobrać jeszcze raz program ale pod adresem nic się nie otwiera. Czy to coś u mnie się stało, czy może chwilowa awaria?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 01:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
chyba jednak awaria, bo ja też nie mam dostępu do skanów. :(

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 13:37 
Offline

Dołączył(a): 26 kwi 2012, 09:19
Posty: 42
T0mek_0 napisał(a):
Muszę przeinstalować system na swoim komputerze a jestem w trakcie indeksacji.
Jakie pliki, katalogi, wpisy w rejestrze itp. zachować i potem przywrócić na nowym systemie, żeby nie stracić swojej dotychczasowej pracy?

skała napisał(a):
Proszę skopiować cały katalog z programem ASIA (zwykle "C:\Program Files\asia"). Zależy to jeszcze od ustawień w systemie operacyjnym, ale czasami dane zapisują się też w katalogu "C:\Users\[NAZWA-UŻYTKOWNIKA]\AppData\Local\VirtualStore\Program Files (x86)\asia".
Najważniejsze są pliki "*.asia" w katalogu "Dane".
Możliwe, że po przeinstalowaniu systemu, program ASIA będzie działał bez powtórnej instalacji. Zwykle w Windowsie są już odpowiednie biblioteki.

Pozdrawiam
Piotr


Zrobiłem tak jak napisałeś i pozornie wszystko się udało.
Ale gdy po pewnym czasie zajrzałem do wcześniej zindeksowanych rekordów zauważyłem nie wyświetlają się polskie znaczki
Czasem jest to polska litera bez ogonków czyli ksiadz swiadek zamiast ksiądz świadek,
a czasem znaki zapytania lub inne robaczki.
Co teraz zrobić? Boję się indeksować dalej żeby nie okazało się że część mojej pracy pójdzie na marne.
Czy można to jakoś globalnie wyprostować?

Pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2014, 11:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 664
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Witam wszystkich!

Ostatnio wznowiłem indeksowanie materiałów i w toku pracy nasunęło mi się kilka uwag/pomysłów/innowacji, które można byłoby wprowadzić, aby praca z programem ASIA była jeszcze wygodniejsza.

1. Warto byłoby pomyśleć o poprawie istniejącego już udogodnienia, a mianowicie funkcji autouzupełniania. Obecnie przy wpisywaniu w odpowiednie pola imion, przy włączonej funkcji autouzupełniania, używane są imiona z trzech języków (polski, łacina, niemiecki) - myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby dodanie opcji "Autouzupełnianie w języku: (polski, łacina lub niemiecki)", czyli wybieramy język, w którym zapisane są metryki i system nie podawałby nam imion z różnych języków, tylko z jednego.
2. Często w duplikatach ksiąg, zapisywanych w formie tabelki (tyczy się to części z metrykami zgonów) wiek zmarłego zapisywany jest nie w jednej, a dwóch lub trzech komórkach, np. "89|10|3 (lata|miesiące|dni)". Kiedy próbowałem wpisywać w komórkę liczbę "89 3/4", to zawsze, gdy wróciłem do tego wpisu, ułamek był automatycznie likwidowany, a wiek był wręcz kosmiczny (893). Myślę, że świetnym wyjściem byłoby wprowadzenie trzech komórek, odpowiadających za jednostki czasowe. Oczywiście gdyby były podane tylko pojedyncze wartości (a więc tylko lata, tylko miesiące lub tylko dni), nie istniałaby potrzeba wpisywania do pozostałych komórek zer.
3. Czasami w części "Inne osoby" zdarzało mi się zdublowanie nazwisk lub pomieszanie z innymi indeksami, np. nazwisko chrzestnego pojawiało mi się w pierwszym i trzecim wersie lub też dochodziło do "przeskoczenia" nazwisk z sąsiadujących z sobą indeksów. Co może być przyczyną takiego zjawiska?

Tyle z moich spostrzeżeń. Wszystkim życzę (choć już dwa dni po fakcie...) pomyślności w Nowym Roku!

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2014, 12:51 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
koszuciak napisał(a):
1. Warto byłoby pomyśleć o poprawie istniejącego już udogodnienia, a mianowicie funkcji autouzupełniania. Obecnie przy wpisywaniu w odpowiednie pola imion, przy włączonej funkcji autouzupełniania, używane są imiona z trzech języków (polski, łacina, niemiecki) - myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby dodanie opcji "Autouzupełnianie w języku: (polski, łacina lub niemiecki)", czyli wybieramy język, w którym zapisane są metryki i system nie podawałby nam imion z różnych języków, tylko z jednego.

Tu pojawia się niestety taki problem, że często w imiona były używane zamiennie- np. w jednej parafii imię ojca było Johann(es) a np. dwa akty niżej Petrus

koszuciak napisał(a):
2. Często w duplikatach ksiąg, zapisywanych w formie tabelki (tyczy się to części z metrykami zgonów) wiek zmarłego zapisywany jest nie w jednej, a dwóch lub trzech komórkach, np. "89|10|3 (lata|miesiące|dni)". Kiedy próbowałem wpisywać w komórkę liczbę "89 3/4", to zawsze, gdy wróciłem do tego wpisu, ułamek był automatycznie likwidowany, a wiek był wręcz kosmiczny (893). Myślę, że świetnym wyjściem byłoby wprowadzenie trzech komórek, odpowiadających za jednostki czasowe. Oczywiście gdyby były podane tylko pojedyncze wartości (a więc tylko lata, tylko miesiące lub tylko dni), nie istniałaby potrzeba wpisywania do pozostałych komórek zer.

Moim zdaniem wpisywanie tak dokładnego wieku jest niepotrzebne. Założę si, że większość użytkowników BaSI nie opiera się tylko na indeksie, a spogląda na skan, więc z niego może wypisać dokładny wiek :)

Oczywiście są to moje spostrzeżenia- niech się wypowiedzą także inni :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2014, 13:55 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
mikolaaj18 napisał(a):
Moim zdaniem wpisywanie tak dokładnego wieku jest niepotrzebne. Założę si, że większość użytkowników BaSI nie opiera się tylko na indeksie, a spogląda na skan, więc z niego może wypisać dokładny wiek :)


Też tak uważam.Im więcej będzie tych komórek w tabeli ASI tym dłużej będziemy indeksować, a przecież mamy podane "na tacy" podstawowe dane i wystarczy otworzyć skan. Myślę, że każdy( gdy znajdzie wpis, który mu sugeruje, że to przodek) zawsze ogląda skan metryki, bo tam znaleźć może i inne dane np. nr metryki, dokładne daty, zawód, świadków i ich wiek itp.

Z imionami jest podobnie-w zasadzie wpisując pozycję, która dotyczy krewnych wstawiamy dane do drzewa i tak tłumacząc imię na jęz. polski- ja tak robię i nie wiem czy jestem w tym odosobniona.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2014, 16:11 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Genowefa napisał(a):
Z imionami jest podobnie-w zasadzie wpisując pozycję, która dotyczy krewnych wstawiamy dane do drzewa i tak tłumacząc imię na jęz. polski- ja tak robię i nie wiem czy jestem w tym odosobniona.

Ja też tak robię :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 20:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
Witam!
Wg. informacji na stronie NAC-u jutro, tj. 07-01-2014, mają pojawić się kolejne skany na stronie szukajwarchiwach.pl - link
Natomiast na stronie AP w Gorzowie Wlkp. jest informacja o zakupie skanera, więc można się spodziewać w przyszłości również materiałów z tego archiwum.

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2014, 11:13 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, 15:56
Posty: 94
Lokalizacja: Gdańsk
Nieśmiało zapytam, kiedy będzie możliwość indeksacji w BaSI ostatnio udostępnionych skanów?
Czy zmienił się adres dostępu do pliku instalacyjnego programu? Tu: http://www.basia.famula.pl/asia/setup.exe niestety nic nie ma.

Pozdrawiam,
Monika

_________________
Koperscy, Suwalińscy, Wróblewscy - Kostrzyn
Szubert, Biernaccy, Lądyszkowscy - Pobiedziska
Wnuk, Szweda - Bługowo
Kucal, Jarończyk - Mąkoszyn
Ochman, Gruchot - Sadlno
Napiórkowscy, Popielarz, Zbierscy, Małeccy - Kramsk, Kościelec, Krzymów


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2014, 14:29 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
mmoonniiaa napisał(a):
Nieśmiało zapytam, kiedy będzie możliwość indeksacji w BaSI ostatnio udostępnionych skanów?

Już są, zapraszam na http://basia.famula.pl/skany - doszły styczniowe nowości plus zasób AP w Koszalinie.

mmoonniiaa napisał(a):
Czy zmienił się adres dostępu do pliku instalacyjnego programu? Tu: http://www.basia.famula.pl/asia/setup.exe niestety nic nie ma.


Rzeczywiście zmienił się ostatnio link http://www.basia.famula.pl/asia/ASIA-setup.exe

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2014, 14:44 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, 15:56
Posty: 94
Lokalizacja: Gdańsk
Dziękuję! :)

Pozdrawiam,
Monika

_________________
Koperscy, Suwalińscy, Wróblewscy - Kostrzyn
Szubert, Biernaccy, Lądyszkowscy - Pobiedziska
Wnuk, Szweda - Bługowo
Kucal, Jarończyk - Mąkoszyn
Ochman, Gruchot - Sadlno
Napiórkowscy, Popielarz, Zbierscy, Małeccy - Kramsk, Kościelec, Krzymów


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2014, 13:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
Co z serwerem :?:
Wyszukiwanie trwa bardzo długo, a zalogować się nie można ani z ASI, ani na stronie.
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2014, 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2011, 17:09
Posty: 96
Lokalizacja: Czelin woj.zachodniopomorskie
Witam -

ja również od wczoraj mam te same kłopoty.

Pozdrawiam
Bożena

_________________
Kowalski, Domżał, Modrowski, Szafrański, Sulecki, Szarfenberg, Donkiel ( Dąkiel, Dunkiel, Dunkel ), Budnowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2014, 18:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Do BaSi w ogóle nie można się dostać. Po baaaaardzo długim oczekiwaniu i wejściu na profil absolutnie nie ma szans na zarezerwowanie jednostek.Czy to tylko ta przyczyna, że nagle, po aktualizacji i wstawieniu nowych jednostek, wszyscy "pukają do drzwi"?...Trochę dziwne, bo nawet w nocy są trudności..

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2014, 18:41 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2009, 15:43
Posty: 956
Lokalizacja: Duszniki Wlkp.
Co się dzieje z BaSIĄ?
Strona się wcale nie otwiera..

_________________
pozdrawiam,
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2014, 19:14 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2009, 10:52
Posty: 153
Mam ten sam problem i to od kilku dni.Po 10 minutach oczekiwania rezygnuję bo ile mozna czekac na otwarcie Basi.Z Poznań P. podobnie.
Stefan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2014, 21:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lip 2011, 12:59
Posty: 211
Lokalizacja: Śrem-Kórnik
Chyba wszystko wróciło do normy, u mnie już działa poprawnie.
Pozdrawiam Piotr

_________________
Pozdrawiam
Piotr Guzik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2014, 21:54 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

przepraszamy za utrudnienia, ale niezbędne było wykonanie pewnych operacji administracyjnych na serwerze. Nie mieliśmy świadomości, że w takim stopniu spowolni to serwer. Następnym razem zwrócimy na to większą uwagę, albo poinformujemy na forum.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, 12:36 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Dzień dobry.
Czy dzisiaj też są wykonywane jakieś prace?
Mam niespotykane dotąd problemy z Basią.

Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, 12:38 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Witam,

musiałem zrestartować na serwerze usługę bazy danych. Teraz powinno już działać.

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2014, 12:41 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2014, 11:48 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2009, 10:52
Posty: 153
Witam.
Chrzty,urodzenia i zgony parafii katolickiej w Ostrowie W.kończą sie na 1874 roku.Czy przewidziany jest ciąg dalszy indeksacji ksiąg parafialnych do np.1893 kiedy to zaczynaja sie wpisy z USC??
Stefan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2014, 12:21 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Domyślam się, że chodzi raczej o digitalizację, a nie indeksację? To niestety nie zależy od nas, a od Archiwum Państwowego w Kaliszu. Poza tym akta stanu cywilnego zaczynają się w 1874 roku.
Do indeksacji zapraszam wszystkich zainteresowanych, potrafiących odszukać oraz odczytać podstawowe informacje w aktach stanu cywilnego.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2014, 12:29 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2009, 10:52
Posty: 153
No tak oczywiście.Czy będą to księgi parafialne czy tez USC nie jest ważne o ile będą w nich inf.o rodzicach małżonków.
Stefan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 21:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Od kilku dni (dziś próbuję bezskutecznie od 18tej) mam problem by zalogować się z programu ASIA do BASIA, nie wiem czy spowodowane jest to obciążeniem serwera czy to u mnie jest błąd
".... nie można uzyskać połączenia z serwerem....."
12019 at: HttpSendRequest

edit: chyba post poskutkował bo rzecz martwa się zlitowała i zadziałała :lol:

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3479 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 70  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL