Wielokrotnie na Forum poruszany był temat pisowni. Wielu użytkowników pisze wszystkie wyrazy w poście małymi literami, nie wyłączając imion, nazwisk czy nazw miejscowości. Bywa, że pomimo postawionej kropki, nowe zdanie zaczyna się od małej litery. Myślę, że zamieszczony poniżej cytat, nikogo nie obrazi, a niektórym z nas uświadomi, aby oddać należny szacunek Mamie, Tacie, Babci czy Dziadkowi. Szanujmy pamięć o Nich, bo jeśli tych zasad nie wpoimy naszym potomnym, to również Oni za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, będą mówili o nas.
Co Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał.
Ciśnie mi się w tym miejscu komentarz do tematu, w którym mowa o gwiazdorze czy dziadku mrozie. W szkole oczywiście wpajano za moich czasów „dziadka mroza”, ale gdy użyłam tego określenia w domu, to Tata miał bardzo polityczną ripostę i mówił wówczas srogim tonem: „Dziadek mróz jest w Rosji, tu jest Polska i pamiętaj, u nas jest gwiazdor”. Na św. Mikołaja Mama wkładała do butów (wypucowanych na glanc) słodycze. W Wigilię przychodził gwiazdor, i z worka wyjmował zabawki, książki i inne prezenty.
A teraz istota tematu.
„ Poprawność zapisu.
Jak poprawnie powinno się pisać życzenia świąteczne?. Z okazji Świąt (czy świąt) Bożego Narodzenia?. Czy piszemy szczęśliwego nowego roku, czy Nowego Roku?. Nazwy świąt, o których mowa, to Boże Narodzenie i Nowy Rok (bez członu święta). Życzenia z okazji Bożego Narodzenia, jeśli mają w swoim składzie zawierać człon święta, powinny mieć formę …z okazji świąt Bożego Narodzenia. Zwyczajowo jednak Polacy piszą …z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Tę wersję pisowni można zaakceptować, gdyż polska ortografia dopuszcza możliwość użycia wielkiej litery ze względów uczuciowych (z taką motywacją mamy tu do czynienia). Odpowiedni przepis ortograficzny ma postać: Użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych jest indywidualną sprawą piszącego. Przepisy ortograficzne pozostawiają w tym wypadku dużą swobodę piszącemu, ponieważ użycie wielkiej litery jest wyrazem jego postawy uczuciowej (np. szacunku, miłości, przyjaźni) w stosunku do osób, do których pisze, lub w stosunku do tego, o czym pisze (Nowy słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji”, red. E. Polański, Warszawa 2003, s. XLVI). Życzenia z okazji Nowego Roku są życzeniami, które dotyczą oczywiście całego roku kalendarzowego, rozpoczynającego się świętem Nowego Roku, a nie tylko jednego dnia, jak by z pisowni wynikało. Zwyczajowo przyjęło się jednak, że życzenia na cały rok zapisujemy tak, jak gdyby dotyczyły tylko pierwszego dnia tego roku: szczęśliwego Nowego Roku. - Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
Wigilia czy wigilia?
Poprawne są obie pisownie: zarówno Wigilia, jak i wigilia. Różnią się jednak znaczeniem. Wigilia (wielką literą) piszemy tylko wtedy, gdy mamy na myśli dzień poprzedzający Boże Narodzenie, czyli 24 grudnia. Słowo wigilia zapiszemy małą literą, gdy mamy na myśli kolację wigilijną, albo w znaczeniu „dzień poprzedzający inny dzień” (np. w wigilię urodzin, w wigilię ślubu).
Przykłady: W Wigilię [w znaczeniu: 24 grudnia] jesteśmy zaproszeni do rodziców na wigilię [w znaczeniu: kolacja wigilijna]. W ostatnią Wigilię [w znaczeniu: 24 grudnia ] mieliśmy wielu gości na wigilii [w znaczeniu: kolacja wigilijna]. Pierwsze urodzinowe prezenty dostałem w wigilię moich urodzin [w znaczeniu: dzień poprzedzający inny dzień]."
_________________ Pozdrawiam Danka
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. ks. Jan Twardowski
|