Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 wrz 2024, 04:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 lis 2013, 11:00 
Offline

Dołączył(a): 05 lis 2013, 10:16
Posty: 2
Witam serdecznie.


Nazywam się Tomasz Popiela i jestem studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kilku lat zbieram informację na temat brata mojej praprababki - Jana Urbańskiego. Jan Urbański urodził się w 1875 roku w Tymbarku (powiat limanowski, niedaleko Nowego Sącza). Wykształcenie pobierał najpierw w gimnazjum w Nowym Sączu, a później na UJ gdzie w 1908 zdobył tytuł doktora prawa. W międzyczasie pokonywał kolejne szczeble kariery we lwowskiej Dyrekcji Poczt i Telegrafów. Po wojnie wiceminister nowo powstałego resortu - Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Od 1920 zostaje przeniesiony do Poznania na stanowisko Prezesa Dyrekcji Poczt i Telegrafów. Prezesuje w Poznaniu, aż do 1927 roku.


Jestem właśnie na zbieraniu informacji o tym właśnie okresie jego życia. Interesują mnie wszelkie aspekty działalności jako Prezesa ale też zwykłego obywatela. Kilka spraw udało mi się ustalić, do tego trochę mniej lub bardziej przydatne informację z działalności samej Dyrekcji. To może kilka faktów, które już ustaliłem:

Jan Urbański mieszkał w Poznaniu na ulicy Wjazdowej 12. Siedziba Dyrekcji była na Wałach Zygmunta Augusta. Z informacji prasowych wiem, że w 1927 procesował się z czasopismem "Pocztowiec Wielkopolski". Udało mi się zdobyć numery tego czasopisma z tamtych lat. Nie miałem jednak sposobności choćby spróbować sięgnąć w akta sądowe, o ile takowe w ogóle istnieją. Generalnie nie miał chyba Jan Urbański najlepszej passy właśnie w 1927. W 1921 powstało w Poznaniu Towarzystwo "ku zwalczaniu Gruźlicy w Poznańskiem" ("Goniec Wielkopolski", 6.03.1921). Jan Urbański musiał się udzielać w tym Towarzystwie gdyż to właśnie jego adres i dane podaje gazeta jako odbiorcy datków skierowanych do pomocy dla chorych. Znalazłem kilka innych tego typu, dosyć lakonicznych wiadomości. Jest to tylko kropla w morzu, bo przejrzałem dopiero jeden rocznik "Gońca Wielkopolskiego". Urbański brał również udział w inauguracyjnym nagraniu Radia Poznańskiego z 1927 roku. Według jednego ze źródeł wypowiadał się w czasie nagrywania audycji, ale nie potwierdza tego drugie źródła. Tak czy siak najprawdopodobniej znajduje się na wspólnym zdjęciu zrobionym w czasie tego wydarzenia. Nagranie się nie zachowało na co bardzo liczyłem.


Mam nadzieję że nie zanudziłem Państwa moimi wywodami. Jestem żywo tym zainteresowany i mógłbym tak jeszcze sporo pisać. Chodzi mi jednak o Państwa pomoc. Potrzebuje wszystko gdzie mógłbym znaleźć choćby wzmiankę o Janie Urbańskim lub Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Poznaniu. Na pewno czeka mnie szperanie w poznańskiej prasie. Myślałem jednak również o pamiętnikach spisanych w tamtych latach, głównie przez znane wielkopolskie persony, które mogły znać lub poznać Urbańskiego. Być może ktoś z Państwa zetknął się kiedyś z tą postacią? A może z kimś innym z Dyrekcji Poczt? Jan Urbański miał żonę Laurę Urbańską (zmarłą tragicznie w szpitalu dla psychiatrycznie chorych w Otwocku "Zofiówka" w 1941). Będę wdzięczny za wszelką pomoc, za wskazówki gdzie i jak szukać.


Pozdrawiam. Tomasz Popiela.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 11:39 
Offline

Dołączył(a): 05 lis 2013, 10:16
Posty: 2
Witam ponownie. Szkoda że nikt nie jest mi w stanie pomóc. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2013, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 296
Tomaszu
Po tym linkiem http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=5248 znajdziesz między innymi, kilka zdjęć pracowników poczty w Poznaniu z okresu międzywojennego. We Wrocławiu znajduje się Muzeum Poczty i Telekomunikacji http://www.muzeum.wroclaw.pl/. W zbiorach muzeum znajdują się wspomnienia pracowników poczty w Poznaniu z okresu 1939-1946. Możliwe, że posiadają również archiwalia DOPiT Poznań z lat wcześniejszych.
Pozdrawiam, Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL