gerszewski napisał(a):
Witam uprzejmie. Do Kalisza chyba z Łodzi bliżej, niż do Poznania?
Akta cywilne pruskie z Pleszewa i okolic są w Archiwum Miejskim w Kaliszu i można zdalnie zamawiać odpłatną kwerendę lub dokumenty na przyjazd do własnego przeglądania. Archiwum w Kaliszu jest na terenie b/jednostki wojskowej, obok szkoły zawodowej, przy cmentarzu na wjeździe do Kalisza od str.Pleszewa, odległego o 25 km. Może to Ci się przyda, Mirko?
Pozdrawiam, Jacek"gerszewski"
Mirko.
Co do zamieszczonej przeze mnie informacji o chrzcie Antoniego Grabarczyka, to pochodzi ona z zasobów Archiwum Parafialnego w Sośnicy, z którego skorzystałam dzięki uprzejmości Ks. Proboszcza.
Antoni urodził się w Czarnuszce, a ochrzczony został w Sośnicy. W 1858 r. nie było przecież USC, zatem jedynym dokumentem potwierdzającym jego narodzenie, jest akt chrztu zapisany w księgach parafii sośnickiej.
W żadnym AP tego dokumentu urodzenia nie znajdziesz.
Akta USC zaczęto wytwarzać od października 1874 r.
USC Pleszew owszem, znajduje się w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Jednak Tobie chodzi o miejscowość Sośnica, w której nigdy nie było USC.
Sośnica (pow. krotoszyński) od 1874 r. należała do USC Dobrzyca, choć do USC w Czarnuszce (pow. pleszewski) było bliżej – to sąsiednie wsie oddalone od siebie o ”rzut beretem”.
Jeśli chodzi o przynależność wiernych do parafii, to mieszkańcy Czarnuszki należeli do Parafii w Sośnicy.
Chyba trzy lub cztery lata temu, księgi meldunkowe ludności pow. pleszewskiego i wszelkie spisy jej dotyczące, zostały przeniesione z Archiwum Państwowego w Kaliszu, do Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie.
Zatem w AP Kalisz Mirko, możesz tylko sprawdzić USC Czarnuszka, czyli akta metrykalne urodzeń, ślubów i zgonów od października 1874 do 1907 r.
Lata 1874 - 1891 znajdują na „szukaj w archiwach”. Dalszych lat na razie brak.
http://szukajwarchiwach.pl/11/666/0/?q= ... #tabZespol