Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 02 paź 2024, 10:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3479 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 70  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 sty 2014, 08:04 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2008, 19:15
Posty: 12
Witam.
Czy coś się dzieje z BaSIA? Od kilku dni mam problem z otwarciem strony, a jak już mi się uda to wyszukiwarka szuka bez końca. :(

Pozdrawiam Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 10:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 586
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Przed chwilą otworzyłam bez problemu. Wyszukiwarka też działa

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 14:20 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2008, 19:15
Posty: 12
A u mnie wciąż nie działa i szuka i szuka..... :( masakra

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 14:26 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Serwer może mieć czasami lepsze lub gorsze chwile, jednak z reguły w ciągu dwóch minut, wyszukiwanie podstawowe jest w stanie wykonać. Przed chwilą program ASIA połączył się u mnie z serwerem, teraz gdy chciałem to zrobić jeszcze raz. niestety już nie chce. Przepraszam za niedogodności, postaram się zrobić coś z konfiguracją serwera, aby przyspieszyć wykonywanie zapytań.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 14:35 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2008, 19:15
Posty: 12
Ja rozumiem że czasem nie idzie, ale od kilku dni próbuję i nic, a od wczoraj przy prawie ciągłym sprawdzaniu może ze 3 -5 razy mi się udało :( Już się zastanawiam czy jest jakiś limit wejść :D
Będę bardzo wdzięczna za naprawę jeśli się uda Panie Piotrze.

Pozdrawiam Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 14:37 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Przede wszystkim proszę unikać klikania kilka razy w przycisk wyszukiwania, kiedy trwa już jakieś przeszukiwanie bazy. Podczas pisania poprzedniego postu uruchomiłem wyszukiwanie i rzeczywiście trwało ono długo, natomiast po prawie 5 minutach otrzymałem wynik. Trzeba niestety cierpliwości, serwer ledwo daje radę z taką ilością materiału :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 14:46 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2008, 19:15
Posty: 12
Dziękuję za podpowiedź. Ja czekam już dobre ok.1/2 godz. więc chyba jestem cierpliwa :) Zastanawiam się czy to nie jest moja wina, może mam coś uaktualnić?

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 14:51 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Pół godziny to zdecydowanie za długo.. Po takim czasie proponuję jednak zerwać połączenie w przeglądarce przyciskiem "Zatrzymaj" (zwykle obok lub zamiast przycisku "Odśwież"; nie zatrzymuje to niestety wyszukiwania na serwerze) i spróbować wyszukać jeszcze raz.

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 14:57 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2008, 19:15
Posty: 12
Panie Piotrze ja tak robię, teraz np. basia w ogóle nie wchodzi :( No nic będę próbować później, dziękuję Panu za odpowiedzi.

Pozdrawiam Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2014, 10:43 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 21:43
Posty: 32
Witam. Proszę o informację, gdzie zgłaszać błędny odczyt w wyszukiwarce BaSIA?
Miłego dnia-Irena Kamińska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2014, 13:45 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 21:43
Posty: 32
Dzień dobry.Koryguję w tym wątku dane ,odczytane z aktu małżeństwa, ponieważ nikt mi nie wskazał, gdzie mam to uczynić.Konkretnie:
BaSIA,AP w Lesznie 407/2.1/104, skan 59
Borek (USC)-akt małżeństwa,rok 1897
jest:
Theodora Thomas(19lat), rodzice:Johann Rudolf Thomas,Margaretha Górka
powinno być:
Stanisława Theodora Thomas(19 lat), rodzice:Hermann Johann Rudolf Thomas,Margaretha Górna
Nie koryguję danych pana młodego,choć sądzę,że i tu pominięto jego .pierwsze imię
Mimo takich "wpadek" BaSIA to świetna wyszukiwarka.
Pozdrawiam-Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2014, 16:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Ireno !

do każdego rekordu (wpisu) w BaSIA, podobnie zresztą jak w Poznań Projekt, można dodać komentarz. Po dodaniu jest on widoczny dla wyszukującego razem z pierwotnym wpisem. To najlepsze miejsce do zamieszczania tego rodzaju sprostowań.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2014, 16:27 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Irena:71 napisał(a):
gdzie mam to uczynić.Konkretnie:

dodam tylko do informacji Mariusza :)
konkretnie= biały dymek z prawej strony rekordu
pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2014, 17:36 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 21:43
Posty: 32
Dziękuję, serdecznie pozdrawiam.
Irena Kamińska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 13:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2013, 12:23
Posty: 78
Lokalizacja: Poznań
Witam!

Na mapach w Basi miejscowość Chojnica znajduje się na linii Poznań-Kiekrz, a powinna być bardziej na Północ, za Moraskiem i Knyszynem. Może warto zmienić to położenie...

Pozdrawiam,

_________________
Pozdrawiam,
Mariusz
___________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 15:20 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dziękuję za korektę. Wprowadziłem współrzędne Chojnicy z Wikipedii, podobnie przesunąłem Knyszyn.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 15:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2013, 12:23
Posty: 78
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję :D

_________________
Pozdrawiam,
Mariusz
___________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2014, 07:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Bardzo dużym ułatwieniem przy indeksowaniu jest to, że wszystkie imiona i nazwiska automatycznie zapisują się z dużej litery. Szkoda, że nie ma tego w komentarzach.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2014, 11:45 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Chodzi o autokorektę jak w Wordzie? W standardowych polach taka korekta jest prosta, natomiast w komentarzu, gdzie można wpisać dowolny tekst, zadanie takie robi się bardziej skomplikowane. Chyba że chodzi tylko o pierwszą literę komentarza, cokolwiek tam jest?

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2014, 15:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Chodzi właśnie o pierwszą literę, przeważeni wpisuje się tam miejscowość, a przy dużej ilości wpisów, bardzo by to ułatwiło zadanie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2014, 15:50 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2007, 11:10
Posty: 54
Lokalizacja: Wolsztyn -> Poznań -> Warszawa
Witam,
zarezerwowałem do indeksacji kilka jednostek z zasobu AP w Zielonej Górze i z AP w Bydgoszczy. Niestety nie mogę ich pobrać, ponieważ ASIA "nie widzi" ww. archiwów. Do wyboru mam tylko AP Poznań (plus oddziały w Koninie i Gnieźnie), Kalisz i Leszno. Jak rozwiązać ten problem?
Pozdrawiam!

_________________
Michał :D

Ignacy Szlachciak, ur. ok. 1780, ślub z Zofią Kryszak w Broniszewicach w 1805, zm. 1851 Polskie - skąd pochodził i kiedy dokładnie się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2014, 18:57 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2009, 21:04
Posty: 46
Lokalizacja: Kościan
Od kilku dni próbuję zalogować się i pobrać nowe skany z serwera - bezskutecznie - pojawia się informacja: "logowanie zakończone niepowodzeniem - nie można uzyskać połączenia serwerem". Raczej nie jest to wina komputera, bo próbowałam z innego i pojawia się ta sama informacja.
Jest jeszcze jedna ciekawostka, gdy usunę skan z wcześniej pobranej jednostki, to po użyciu funkcji "wznów pobieranie" o dziwo ten skan się pobiera.
Może ktoś wie o co chodzi?
W jaki sposób ściągnąć nowe skany, gdy nie można się zalogować? Czy tylko ja mam taki problem?

_________________
Janina Walczak

Poszukuję: Bartkowiak, Gron, Nadolny, Szymański, Łowicki (powiat kościański, śremski),


Ostatnio edytowano 23 lut 2014, 18:17 przez JankaBart, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2014, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
Tak też zauważyłem, że funkcja "Wznów pobieranie" nie wymaga logowania do serwera. Zawsze tak było.

Co do pytania Michała to pewnie trzeba pobrać nowszą wersję ASI.

Pozdrawiam Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2014, 10:07 
Offline

Dołączył(a): 17 wrz 2012, 21:14
Posty: 15
Witam.
Mam pytanie do indeksujących.
Indeksuję obecnie śluby USC Ostrzeszów. Każdy ślub jest podany na dwóch skanach. W pierwszym podane są dane małżonków natomiast na drugiej stronie podani są świadkowie. Czy mam wpisywać w pierwszym skanie małżonków i rodziców a w drugim powtórzyć wpis tego samego małżeństwa i dodatkowo wpisać nazwiska świadków, czy tylko nazwiska samych świadków?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2014, 10:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2011, 17:09
Posty: 96
Lokalizacja: Czelin woj.zachodniopomorskie
asian napisał(a):
Mam pytanie do indeksujących.
Indeksuję obecnie śluby USC Ostrzeszów


Wybierasz "Rodzaj dokumentu: USC Akt małżeństwa", wpisujesz dane małżonków i ich rodziców, przenosisz kursor na skan, klikasz prawym przyciskiem i wybierasz opcję "połącz z następnym", pojawia Ci się drugi skan z danymi świadków i wpisujesz ich pod danymi małżonków. Następnie przechodzisz do następnego skanu omijając ten ze świadkami, na którym będzie widniał znaczek "v" - brak danych.


Pozdrawiam
Bożena W.

_________________
Kowalski, Domżał, Modrowski, Szafrański, Sulecki, Szarfenberg, Donkiel ( Dąkiel, Dunkiel, Dunkel ), Budnowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2014, 11:01 
Offline

Dołączył(a): 17 wrz 2012, 21:14
Posty: 15
Dziękuję. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2014, 10:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Witam!

Czy wniesienie poprawek do błędnie zindeksowanych scanów w BASI w polu-dymku "komentarz" skutkuje tym, że wyszukiwarka też wyszuka te poprawione dane; - raczej chyba aktualnie nie wyszukuje danych tam wpisanych.
Też mam ten przypadek co Irena:71, gdzie są błędy odczytu danych ze scanów i to nie w jednym przypadku ale w kilku i uważam że powinno się je skorygować na poziomie wyszukiwarki głównej "Basia" a nie "Komentarza' w dymku.
Przy 3x-prababci nie wpisano ani jednego nazwiska tylko imię, a miała wpisane 3 nazwiska w akcie zgonu, to jak to ma "zobaczyć" wyszukiwarka;
- przy drugiej prababci Balbinie Michalewicz zd. Turkowska wpisano jej akt zgonu w roku 1882, - co wyszukiwarka BASIA wyszukuje skoro jest tak wpisane, a prawda jest taka, że zmarła 6 listopada 1934 roku w wieku 84 lat; (scan dotyczy zgonu dziecka),
- pogubiono w moim przypadku też kilka imion urodzonych i zmarłych dzieci.
Jak coś robimy to starajmy się to robić dobrze. Każdy się może pomylić ale uniemożliwienie poprawy błędnych wpisów czyni BASIĘ mało wiarygodną. Czy błędne indeksacje zostaną już tak wpisane w BASIĘ na zawsze? Łukasz na PP-małżeństwa poprawia błędnie zindeksowane wpisy od osób indeksujących, tak aby wpis był zgodny z orginałem.
Aż strach pomyśleć że jakiś dowcipniś wrzuci w BASIĘ same bzdury i tak to zostanie na zawsze do końca świata.
Pozdrawiam - Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2014, 10:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
Wyszukiwarka nie przeszukuje komentarzy. W celu sprostowania danych należy szukać kontaktu z osobą indeksującą, tylko ona może nanieść poprawki i wysłać index ponownie. Kiedyś był taki pomysł, aby umieścić adresy e-mail osób indeksujący, które wyrażą na to zgodę.

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2014, 10:38 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Wpisy nie są umieszczane w BaSIA raz na zawsze i mogą być korygowane. Jedyne ograniczenie w tej chwili jest takie, że poprawki mogą nanosić tylko osoby indeksujące dany materiał, wobec czego wszelkie prośby o korektę przekazuję bezpośrednio do autora indeksu.
Co innego jeśli dany indeks to rzeczywiście będą same "bzdury". Mogę taki materiał kompletnie usunąć z bazy. Poza tym każdy nadesłany plik, przechodzi wstępną weryfikację przed dodaniem do bazy.
Poprawki proszę więc póki co zgłaszać na adres podany na stronie, natomiast w przyszłości powinna pojawić się możliwość kontaktu z indeksującym (oczywiście jeśli wyrazi na to zgodę).

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2014, 11:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Ja się zgadzam.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2014, 11:17 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Myślę, że nie będzie konieczności podawania publicznie na stronie maili do indeksujących. Jakiś prosty formularz do wysłania pierwszego maila powinien załatwić sprawę. Dalsza korespondencja możliwa będzie oczywiście przez maila bezpośrednio przez zainteresowanych.

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2014, 16:32 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
U mnie nie działa suwak przy "inne osoby". Czy znajdzie się jakaś rada?
Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2014, 18:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Mam pytanie w kwestii technicznej.
Nie "trzymam" u siebie wykonanych indeksów. W jaki inny sposób będę mogła nanieść poprawki? Czy możliwe będzie poprawienie pliku (*.csv lub *.asia) ściągniętego ze swojego konta na BASIA?

Cytuj:
Myślę, że nie będzie konieczności podawania publicznie na stronie maili do indeksujących. Jakiś prosty formularz do wysłania pierwszego maila powinien załatwić sprawę. Dalsza korespondencja możliwa będzie oczywiście przez maila bezpośrednio przez zainteresowanych.

Szkoda, że nie jakieś PW, ale oczywiście się dostosuję :D

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2014, 10:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Izabella napisał(a):
Witam!

Czy wniesienie poprawek do błędnie zindeksowanych scanów w BASI w polu-dymku "komentarz" skutkuje tym, że wyszukiwarka też wyszuka te poprawione dane; - raczej chyba aktualnie nie wyszukuje danych tam wpisanych.
Też mam ten przypadek co Irena:71, gdzie są błędy odczytu danych ze scanów i to nie w jednym przypadku ale w kilku i uważam że powinno się je skorygować na poziomie wyszukiwarki głównej "Basia" a nie "Komentarza' w dymku.
Przy 3x-prababci nie wpisano ani jednego nazwiska tylko imię, a miała wpisane 3 nazwiska w akcie zgonu, to jak to ma "zobaczyć" wyszukiwarka;
- przy drugiej prababci Balbinie Michalewicz zd. Turkowska wpisano jej akt zgonu w roku 1882, - co wyszukiwarka BASIA wyszukuje skoro jest tak wpisane, a prawda jest taka, że zmarła 6 listopada 1934 roku w wieku 84 lat; (scan dotyczy zgonu dziecka),
- pogubiono w moim przypadku też kilka imion urodzonych i zmarłych dzieci.
Jak coś robimy to starajmy się to robić dobrze. Każdy się może pomylić ale uniemożliwienie poprawy błędnych wpisów czyni BASIĘ mało wiarygodną. Czy błędne indeksacje zostaną już tak wpisane w BASIĘ na zawsze? Łukasz na PP-małżeństwa poprawia błędnie zindeksowane wpisy od osób indeksujących, tak aby wpis był zgodny z orginałem.
Aż strach pomyśleć że jakiś dowcipniś wrzuci w BASIĘ same bzdury i tak to zostanie na zawsze do końca świata.
Pozdrawiam - Izabella


Chyba nikt z indeksującym nie robi celowo błędów i stara się to robić jak najlepiej, w miarę możliwości. Niektóre skany są bardzo nieczytelne i np. nazwisko można odczytać, a w imieniu trudno rozpoznać nawet pierwsza literę. Sam kiedyś byłem niezadowolony, że z mojej praprababki zrobioną Lapanską, a nazywała się Żupańska. Od czasu jak sam zająłem się indeksowaniem zrozumiałem, na jakie trafia się trudności. W tej chwili indeksuję skorowidz Grodziska, bo nie jest nawet rozpoczęty, a w tych latach które robię jest ok. 6 tys. wpisów. Pewnie też robię błędy, bo kto ich nie robi, i mógłbym pójść na łatwiznę rezygnując z tej żmudnej pracy, ale zdaję sobie sprawę z tego, ze może ktoś czeka na te wpisy.
Przy każdym wpisie jest podane nazwisko indeksującego, można go znaleźć w spisie użytkowników WTG i napisać PW. Nie trzymam zindeksowanych skanów w komputerze, ale z tego co wiem, zawsze mogę je pobrać ponownie i zrobić poprawki. Zamiast pretensji, wystarczy dobra wola obu stron.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2014, 11:07 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Lenkra napisał(a):
U mnie nie działa suwak przy "inne osoby". Czy znajdzie się jakaś rada?

Znam już ten problem i nie wiem dlaczego tak się dzieje :( Suwak nie działa, ponieważ nie mieści się w formularzu i przez to też nie widać co jest w polu poniżej.

J1anka napisał(a):
Nie "trzymam" u siebie wykonanych indeksów. W jaki inny sposób będę mogła nanieść poprawki? Czy możliwe będzie poprawienie pliku (*.csv lub *.asia) ściągniętego ze swojego konta na BASIA?


Pliki *.csv nie pozwalają na dalszą edycję i ponowne umieszczenie w bazie. Udostępniłem je tylko i wyłącznie na potrzeby indeksujących, którzy by chcieli utworzone przez siebie materiały przeglądać również w Excelu. Nanosić poprawki można tylko w plikach *.asia. Można je pobrać ze swojego konta po zalogowaniu na stornie www. Aby przystąpić do edycji, należy umieścić je w podkatalogu "Dane", tam gdzie mamy program ASIA.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2014, 12:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Dziękuję Krzysztofowi (Hari3), Piotrowi (Skała) i Henrykowi Krzyżanowi, za zainteresowanie się tematem weryfikacji wpisów i zajęciem wogóle jakiegoś stanowiska w tej sprawie. Chodzi mi o bardziej ogólne zasady poprawek niż tylko moje czy Ireny:71. Trudno żeby Piotr (Skała) który i tak dużo czasu poświęca nad BASIĄ - jeszcze analizował poprawki. Chyba jest tu potrzebne bardziej systemowe rozwiązanie, - jakaś osoba -weryfikator która koordynowałaby ewentualne poprawki, bo np. - 1) może być tak, że osoba indeksująca uzna że to ona dobrze odczytała i nie będzie chciała nanieść poprawki, albo -2) osoba indeksująca straci zainteresowanie wogóle tematem genealogii albo będzie nieuchwytna (np. zgon)- to jak wtedy poprawi wpis,- skoro zakładamy na chwilę obecną że tylko indeksujący nanosi poprawki. Do poprawienia wpisów może być wtedy uprawniony weryfikator. Poza tym - czy mają być poprawione tylko wpisy zgłoszone, nie każdy może być zainteresowany zgłaszaniem poprawek (np. na zasadzie - ja mam dobre dane a inni nich sobie szukają; albo szkoda mi czasu na proszenie się o poprawkę), albo wpisy przy osobach których nikt nie szuka, - czy mają zostać błędnie zindeksowane.
Sygnalizuję tylko problem, który prędzej czy później, na pewno tu na forum wróci.
Serdecznie pozdrawiam - Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2014, 18:41 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Izabella napisała"
Chyba jest tu potrzebne bardziej systemowe rozwiązanie, - jakaś osoba -weryfikator która koordynowałaby ewentualne poprawki, bo np. -

Jak wyobrażacie sobie pracę takiego weryfikatora? Musiałby czytać na nowo wszystkie skany, by wyszukać błędy? To nonsens. Uważam, że te "wyłapane" przez poszukujących należy poprawić i nie przypuszczam, by indeksujący się wzbraniał-zawsze w sposób grzeczny można dojść do porozumienia; jeżeli wpis byłby naprawdę trudny do odczytania to zawsze można umieścić skan na forum-co kilka głów to nie jedna i nie dwie :) .

Henryk napisał:
Chyba nikt z indeksującym nie robi celowo błędów i stara się to robić jak najlepiej, w miarę możliwości. Niektóre skany są bardzo nieczytelne i np. Przy każdym wpisie jest podane nazwisko indeksującego, można go znaleźć w spisie użytkowników WTG i napisać PW.

Tak właśnie jest. Jeżeli każdy w końcu chociaż spróbuje sam indeksować to może nie będzie tych krytycznych uwag do indeksujących -a uwierzcie, że to bardzo przykre i zniechęca do pracy.

Zawsze odszukuję skan przy wpisie, który mnie interesuje. Zauważam rozbieżności, jeżeli są, ale bardzo spokojnie na to reaguję, bo wiem, że to błąd niezamierzony-wpisuję w komentarz swoją wersję-tak bym to nazwała, bo wcale nie jest na 100% pewne, że właśnie ja dobrze odczytałam. Tylko trzeba jeszcze pamiętać o jednym-wpisy księży też są niejednokrotnie złe a i tak je trzeba przenieść do BaSi, bo musimy pisać zgonie z oryginałem-i wtedy(jeżeli mamy wiedzę wynikającą z innego dokumentu) można skorzystać z komentarza w celu uzupełnienia "odkręcając" niejako ten zły wpis księdza czy USC-to naprowadzi poszukujących na właściwy trop.

Pozdrawiam.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 08:01 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Izabella napisał(a):
Sygnalizuję tylko problem

Może i jest to problemem, ale patrząc na ilość indeksów, pewno błędów nie ma aż tak dużo. Musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy:
1. może ktoś kto indeksował ten wpis dopiero zaczyna tę "zabawę"
2. może błędny wpis był jego 300 indeksem w ciągu dnia i błąd powstał w wyniku zmęczenia?
dla zabawy spróbuj sobie poczytać poniższe akty:
http://szukajwarchiwach.pl/11/773/0/3/1 ... Jcn80fU6RA
http://szukajwarchiwach.pl/53/3250/0/6. ... YBA3GioEiA
miej także na uwadze, że czasem bywają akty jeszcze mniej czytelne!

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 09:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2011, 17:09
Posty: 96
Lokalizacja: Czelin woj.zachodniopomorskie
Kochani -

indeksujący w Projekcie BaSIA nie są tłumaczami przysięgłymi! Najważniejsze, że szukający swoich przodków odnajdują ich dzięki wyszukiwarce BaSIA! Nawet jeśli błędnie zapisane jest nazwisko lub pominięte jedno imię z 5-ciu to nie problem. Poprawkę można nanieść w komentarzu i jeśli jedna osoba ten dokument znalazła to i drugiej się poszczęści, i nawet nie będzie musiała zaglądać do komentarza, bo zobaczy skan i samodzielnie zweryfikuje dane. Chyba, że ktoś chce się "czepiać" indeksujących lub wyszukiwarki BaSIA (która jest jak najbardziej wiarygodna! Szukaliście na np Ancestry?, która jest przecież wiarygodną!)

Pozdrawiam
Bożena

_________________
Kowalski, Domżał, Modrowski, Szafrański, Sulecki, Szarfenberg, Donkiel ( Dąkiel, Dunkiel, Dunkel ), Budnowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 18:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Do Genowefy- indeksowałam już nie jedno, więc nie pouczaj mnie o indeksowaniu;
Do Mikołaja - podane przez Ciebie scany nie są dla mnie trudne w odczycie, ale zgadzam się z Tobą całkowicie że niektóre wpisy są bardzo trudne do rozszyfrowania;
Do Bożenki (Bertha) - życzę Ci abyś straciła np. pięć lat na poszukiwania jakiegoś aktu bo zaufasz wyszukiwarce która go nie wykryje, bo ktoś go źle wpisał, - może wtedy zrozumiesz o jakie weryfikowanie wpisów mi chodzi. Błędy na Ancestry mnie nie interesują, - a nasza BASIA ma być lepsza niż Ancestry.
- Zdumiewające jak niektórzy bronią błędnych wpisów zamiast wymyślić jakiś sposób aby BASIA była bardziej wiarygodna - cóż nie będę się kopać z koniem.
Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 21:06 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Izabello, bardzo agresywna i niegrzeczna jest Twoja wypowiedź. NIE POUCZAŁAM CIEBIE(wiem od dawna, że indeksujesz w PP)pisałam ogólnie, do osób, które tego nie robiły, a dziwią się błędnym wpisom.
Nie bronię błędów tylko staram się wytłumaczyć, że owe błędy są niezamierzone i nie wynikają "z byle jakości" indeksowania.
"Życzenia", które składasz Bożence(Bertha) świadczą o Twoim braku umiaru a już "Nie będę się kopać z koniem"_cytat z Twojej wypowiedzi- to szczyt...nie napiszę czego... "Zdumiewające" !

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 21:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Błędy wychwyciłam w parafii,którą znam nieźle.Pani indeksująca stawiała na ilość,nie jakość i niestety to widać.W duplikatach chrztów często wpisywano tylko pierwszą literę imienia rodziców,indeksująca wpisywała pełne imię NIE WIEDZĄC jakie jest naprawdę.Efekt-bardzo liczne błędy.Weryfikator miałby co robić :( W przypadku rozszerzonego wyszukiwania i popularnego nazwiska nie wyświetli się wynik.Zdaję sobie sprawę,że niektóre skany są trudne do odczytania,dlatego sama robię indeksację znanych sobie parafii,co zmniejsza ryzyko błędnego odczytu.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Izabello.

Chyba wszystkim indeksującym, którzy podejmują ten trud, poświęcają swój wolny czas często kosztem wielu członków rodziny zależy, aby swoją pracę wykonać jak najlepiej.
Stwierdzenie „a nasza BASIA ma być lepsza niż Ancestry” jest wysoce nie na miejscu.
Twórcy programów do wszystkich projektów WTG robią co mogą, aby było jak najlepiej i poświęcają swój wolny czas, wolontariusze wykonują syzyfową pracę przy indeksacji i pomimo najlepszych intencji, dostają „kopniaka od konia”.
Jeśli potrafisz, a z Twojej wypowiedzi wynika że tak, możesz przecież wykazać się swoimi umiejętnościami i napisać idealny program, który nie przepuści żadnego błędnego zapisu, lub być cenzorem czy koordynatorem dopuszczającym zindeksowany materiał do publikacji w Twoich wyszukiwarkach. P… jak za dawnych lat.
Życzę weny twórczej i powodzenia.

I jeszcze jedno - kto nie pracuje, ten się nie myli.

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 22:45 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2008, 22:11
Posty: 129
AGA KOZA napisał(a):
Błędy wychwyciłam w parafii,którą znam nieźle.Pani indeksująca stawiała na ilość,nie jakość i niestety to widać.W duplikatach chrztów często wpisywano tylko pierwszą literę imienia rodziców,indeksująca wpisywała pełne imię NIE WIEDZĄC jakie jest naprawdę.Efekt-bardzo liczne błędy.Weryfikator miałby co robić :( W przypadku rozszerzonego wyszukiwania i popularnego nazwiska nie wyświetli się wynik.Zdaję sobie sprawę,że niektóre skany są trudne do odczytania,dlatego sama robię indeksację znanych sobie parafii,co zmniejsza ryzyko błędnego odczytu.

Zindeksowałem kilka tysięcy nazwisk na swoje potrzeby, nigdy nie podawałem do publicznej wiadomości z obawy o błędy wykonane przy indeksacji. Czasami kilkakrotnie dochodziłem przeglądając te same skany do prawidłowych nazwisk. Jest rzeczą krzywdzącą twierdzić że ktoś robi indeksację na ilość, a nie na jakość.

_________________
Pozdrawiam Mirek

Szukam nazwisk: Wołek, Reiman/n, Krawczyk, Tesching (woj. lubuskie, Wielkopolska)
Bendyk, Łazarski (Grudziądz, Toruń, Górzno, Elbląg)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 02:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1204
BaSIA jest powiązana z 'szukajwarchiwach', prawda?

Otóż, w systemie SwA skany z par. kat. Strzelce są podane jako Strzelno.
Jak można się przekonać, tak właśnie, błędnie, zostały opisane przez Mormonów - i tak to podawane jest dalej.

Należy to poprawić, bo chyba niedorzecznością jest wprowadzanie w błąd osób poszukujących informacji zarówno z par. Strzelno jak i Strzelce.

Zauważyłam, że ten błąd sygnalizowała już kiedyś menka, ale... najwyraźniej spłynęło to jak z gęsi woda. Nie poprawiono.
Czy to jest trudne? Nie da się?



A katolików ze Strzelna nie ma wśród skanów SwA, niestety, niestety :(

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 08:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Z obawy, że będę popełniał błędy zająłem się indeksowanie skorowidzów mając na uwadze to, że ktoś kto będzie indeksował same akty poprawi to, co źle wpisałem. Jednak wypowiedzi Izabeli chyba skutecznie zniechęciły mnie do indeksowania, bo doszedłem do wniosku, że pewnie się do tego nie nadaję.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 08:49 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
Tak czytam i czytam i zrozumieć nie mogę. Izabella podała kilka propozycji, które jest zdaniem (moim zresztą też) mogą jeszcze bardziej poprawić działanie BaSI. Tymczasem w odpowiedzi, zamiast merytorycznej dyskusji, niektórzy rzucili się jak Rejtan rozdzierając szaty by bronić .. no własnie czego?? Błędów??
Cytuj:
„Stwierdzenie "a nasza BASIA ma być lepsza niż Ancestry” jest wysoce nie na miejscu."
a tego juz zupełnie nie rozumiem :shock: co jest nie na miejscu w tym ze Izabella chce aby BaSia była lepsza od Ancestry.
Mam wrażenie, że niektórzy sa "troszkę" przewrażliwieni i wszelkie głosy o zmianach odbierają jako krytykę swojej pracy. A może niezbyt dokładnie przeczytali post Izabelli?
Teraz mi sie pewnie oberwie. Dla ułatwienia dam punkt zaczepienia - nie indeksuje dla BaSI :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 09:09 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Witam serdecznie!
Bardzo się cieszę, że problem błędów wreszcie zyskał zainteresowanie. Gdy o tym pisałm (str 47) nikt nie włączył się do dyskusji. Pewnie dlatego, że pisałem o specyficznych błędach, (ilościowych) stosunkowo łatwych do eliminacji. Obecna dyskusja (nieco za gorąca) dotyczy błędów jakościowych, stanowiących o jakości wpisów. Są one niestety trudniejsze do wychwycenia ale i na nie wydumałem metodę. W tym miejscu znów prośba do prowadzącego projekt i ogolnie informatyków by przedstawili swoją opinię na temat możliwości wdrożenia i ewentualne techniczne uwagi.
Pomysł mam taki.
Każda osoba uwidacznia się w aktach archiwów kilka razy (akt urodzenia, małżeństwa, zgonu, itp) czyli niezbędny warunek do kontroli, nadliczbowość danych, jest spełniony. Przy każdym wpisie podajemy również szereg danych (imię, nazwisko, data, rodziców, itd...) Drodzy informatycy, czy moglibyście zbudować taki system, który wykrywałby na podstawie szeregu danych w poszczególnych wpisach relacje między nimi? Na przykładzie wyjaśnię o co chodzi. Załóżmy, że dana osoba ma trzy akty w archiwach (urodzenia, małżeństwa, i zgonu). W jednym z nich wpisano złe nazwisko, w drugim błędny wiek osoby, trzeci jest poprawny.
akt urod. z roku 1800, Adam Demet, wiek 0 lat
akt małż. z roku 1820, Adam Nowak, wiek 30 lat
akt zgon. z roku 1860, Adam Nowak, wiek 60 lat
Na podstawie tuch danych można wyszukiwarkę tak skonfigurować że wyświetli rekord z błędnym nazwiskiem pry wcześniejszym zbudowaniu relacji między tymi trzema aktami.

Podana powużej metoda jest niczym innym jak automatyzacją tego co robię podczas poszukiwań obecnie. Przy tej metodzie nie ma znaczenia kto popełnił błąd urzędnik, proboszcz, czy indeksujący, bo jest on wypierany przez poprawne wpisy ze skojarzonych wcześniej rekordów. Jest jedna wada tego systemu, by działał skutecznie indeksacja musi być bardzo zaawansowana a najlepiej w pełni zakończona by system mógł czerpać z odpowiedniej ilości danych.

Mam nadzieję, że tym razem ktoś się ustosunkuje. Pozdrawiam. Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 09:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 664
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
carar napisał(a):
Witam serdecznie!
Bardzo się cieszę, że problem błędów wreszcie zyskał zainteresowanie. Gdy o tym pisałm (str 47) nikt nie włączył się do dyskusji. Pewnie dlatego, że pisałem o specyficznych błędach, (ilościowych) stosunkowo łatwych do eliminacji. Obecna dyskusja (nieco za gorąca) dotyczy błędów jakościowych, stanowiących o jakości wpisów. Są one niestety trudniejsze do wychwycenia ale i na nie wydumałem metodę. W tym miejscu znów prośba do prowadzącego projekt i ogolnie informatyków by przedstawili swoją opinię na temat możliwości wdrożenia i ewentualne techniczne uwagi.
Pomysł mam taki.
Każda osoba uwidacznia się w aktach archiwów kilka razy (akt urodzenia, małżeństwa, zgonu, itp) czyli niezbędny warunek do kontroli, nanliczbowość danych, jest spełniony. Przy każdym wpisie podajemy również szereg danych (imię, nazwisko, data, rodziców, itd...) Drodzy informatycy, czy moglibyście zbudować taki system, który wykrywałby na podstawie szeregu danych w poszczególnych wpisach relacje między nimi? Na przykładzie wyjaśnię o co chodzi. Załóżmy, że dana osoba ma trzy akty w archiwach (urodzenia, małżeństwa, i zgonu). W jednym z nich wpisano złe nazwisko, w drugim błędny wiek osoby, trzeci jest poprawny.
akt urod. z roku 1800, Adam Demet, wiek 0 lat
akt małż. z roku 1820, Adam Nowak, wiek 30 lat
akt zgon. z roku 1860, Adam Nowak, wiek 60 lat
Na podstawie tuch danych można wyszukiwarkę tak skonfigurować że wyświetli rekord z błędnym nazwiskiem pry wcześniejszym zbudowaniu relacji między tymi trzema aktami.

Podana powużej metoda jest niczym innym jak automatyzacją tego co robię podczas poszukiwań obecnie. Przy tej metodzie nie ma znaczenia kto popełnił błąd urzędnik, proboszcz, czy indeksujący, bo jest on wypierany przez poprawne wpisy ze skojarzonych wcześniej rekordów. Jest jedna wada tego systemu, by działał skutecznie indeksacja musi być bardzo zaawansowana a najlepiej w pełni zakończona by system mógł czerpać z odpowiedniej ilości danych.

Mam nadzieję, że tym razem ktoś się ustosunkuje. Pozdrawiam. Artur


Nie wydaje mi się, aby ten pomysł wypalił z kilku dość prostych powodów. Primo - istnieje możliwość, że w parafii/obwodzie USC żyją minimum dwie osoby o tym samym imieniu i nazwisku - dzieje się tak w sytuacjach, kiedy imię ojca jest takie same lub po prostu w wyniku zwykłego zbiegu okoliczności - w takim przypadku system może się gubić. Secundo - nie zgodzę się ze sformułowaniem, że "przy każdym wpisie podajemy szereg danych (imię, nazwisko, data, rodziców, itd...)" - rozumiem, że chodzi tu o to, że w każdej metryce (ur., małż., zgon) mielibyśmy wpisywać takie dane. Ale co mamy zrobić, kiedy w zdecydowanej większości przypadków aktów małżeństw i zgonów nazwiska rodziców nie są podawane w ogóle z różnych powodów, takich jak niezapamiętanie imion, przybycie osoby z daleka itd. (chyba nierzadkim widokiem w aktach zgonów pruskich USC jest zapis "Eltern umbekannt"). Tertio - system ten sprawdziłby się tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy dana osoba nie opuszczała nigdy swojego miejsca zamieszkania i mielibyśmy pewność, że nie było drugiej osoby o tym samym imieniu i nazwisku oraz we wszystkich rodzajach metryk pojawiały się te wszystkie dane, o których wspomniałeś. To jest tylko pobożne życzenie, aby we wszystkich dokumentach pojawiały się wszelkie interesujące nas informacje...
Dodam też coś od siebie jako indeksującego. Zawsze swoją robotę staram się wykonać tak dobrze, na ile pozwalają mi moje możliwości odczytania różnych krojów pisma. Nieraz, gdy zdarzały mi się wątpliwości, swoje domysły podpierałem indeksami wykonanymi wcześniej przeze mnie bądź też innych indeksujących lub korzystałem z informacji na PP. Oczywiście nie był to głos decydujący, bo indeks musi być możliwie jak najbardziej zgodny z zapisem w jednostce, ale stanowił on cenną wskazówkę.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 10:13 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Krystyna z Kujaw napisał(a):
BaSIA jest powiązana z 'szukajwarchiwach', prawda?

Otóż, w systemie SwA skany z par. kat. Strzelce są podane jako Strzelno.
Jak można się przekonać, tak właśnie, błędnie, zostały opisane przez Mormonów - i tak to podawane jest dalej.

Należy to poprawić, bo chyba niedorzecznością jest wprowadzanie w błąd osób poszukujących informacji zarówno z par. Strzelno jak i Strzelce.

Zauważyłam, że ten błąd sygnalizowała już kiedyś menka, ale... najwyraźniej spłynęło to jak z gęsi woda. Nie poprawiono.
Czy to jest trudne? Nie da się?

W tej sprawie pisz do Archiwum w Bydgoszczy oddział Inowrocław, albo do NACu. W BaSI ten błąd został już poprawiony. Ja już sygnalizowałem ten problem do Archiwum (z resztą kilka innych błędów też) ale pozostały one bez odpowiedzi (!). Pod tym względem muszę pochwalić AP Kalisz, którego pracownicy na zgłoszony problem zareagowali i poinformowali o tym NAC.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3479 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 70  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL