Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 wrz 2024, 12:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wyszukiwarka
PostNapisane: 05 gru 2008, 17:11 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Chociaż wiele się już nauczyłam czytając posty w WTG nurtuje mnie wciąż jedno pytanie. Czy można zainstalować wyszukiwarkę podobną do tych, które tutaj są używane, w osobistym komputerze? Jakie oprogramowanie jest konieczne? Mam tak dużo osób spisanych, że szybkie odszukiwanie jest wręcz niemożliwe. Chociaż wiele lat pracowałam używając komputera i wysyłano mnie na różne kursy, to tego, co jest mi teraz potrzebne ,niestety, nie uczono.
Może ktos z was mi podpowie.
Pozdrowienia.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2008, 18:50 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
Określ dokładnie, w jakich programach gromadzisz przeszukiwane dane - łatwiej uzyskasz poradę :)

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2008, 21:50 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wszystkie dane osobowe gromadzę w Excelu. Fotografie przodków w jpg folderze"moje obrazy",
wspomnienia i ciekawostki w Wordzie. Bardzo prosto-na nic więcej jeszcze się nie zdecydowałam...bo nie umiem. Jakos nie mogę się przemóc i założyć stronę www. chociaż u innych to podziwiam i poniekąd troszkę zazdroszczę. A te dane dotyczą już przeszło 4000 osób, a chociaż rodzina to trochę ponad połowa, to pozostali też dla mnie są ważni, bo to przyjaciele, legionisci i peowiacy, znajomi mojej rodziny itd. Już wydrukowałam sobie te dane w formie książki z ilustracjami, ale odkąd zaczęłam zaglądać na strony genealogów, to nie tylko przybyło mi danych, ale zapragnęłam to wszystko zmienić. Nadal jednak marzy mi się piękna księga, ale teraz w komputerze, "otwierana" jednym kliknięciem tam gdzie chcę.To pragnienie zapisu w tej formie wynika z mojego "bzika" do książek.
Czy takie zachcianki mają szanse się spełnić, jak nie jestem "młodym orłem komputerowym"?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2008, 14:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
Pytanie tylko, czy zapisujesz pliki pod konkretną nazwą. Np. Jeśli chcesz umieścić zdjęcie w folderze obrazy warto ten plik nazwać przykładowo:

Jan_%1920_Kowalski_%w mundurze.jpg

Wtedy z menu START (zakładając, że masz system XP/VISTA) kliknij na "wyszukaj" ew. "szukaj" wpisz w oknie osobę, którą szukasz i już. System znajdzie kilka propozycji plików do tej nazwy.

inny przykład, plik word:

akt_%1920_%urodzenia_kowalski.doc

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2008, 14:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Oczywiscie, że pliki zapisuję pod konkretną nazwą. Tę wyszukiwarkę z Menu Start to ja znam, ale mnie nie o takie wyszukiwanie chodzi-to trwa zbyt długo, niepotrzebnie penetruje po całym komputerze. Mnie chodzi o wyszukiwarkę tylko do celów genealogicznych i żeby szukane pozycje ukazywały się tak jak np. w Genetece czy Księża Wlkp.
W Excelu też znajdę np wg alfabetu czy nr, ale to nie jest to o co mi chodzi.
Niemniej dziękuję za odpowiedź . Z pozdrowieniem

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2008, 16:06 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

zainteresuj się aplikacją Google Desktop
http://desktop.google.com/pl/

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2008, 10:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 619
Lokalizacja: Turek
Genowefa napisał(a):
Wszystkie dane osobowe gromadzę w Excelu. Fotografie przodków w jpg folderze"moje obrazy",
wspomnienia i ciekawostki w Wordzie. Bardzo prosto-na nic więcej jeszcze się nie zdecydowałam...bo nie umiem.

Genowefa napisał(a):
Mnie chodzi o wyszukiwarkę tylko do celów genealogicznych i żeby szukane pozycje ukazywały się tak jak np. w Genetece czy Księża Wlkp.

Witaj Bożeno. Czy używasz jakiegoś programu genealogicznego do zbierania, porządkowania i prezentacji swojego drzewa? np.: PAF, "Drzewo Genealogiczne", Gramps, Family Tree Builder, GenoPro, GreatFamily itp.
Pytasz o wyszukiwarkę, a ja mam wrażenie, że raczej chodzi ci o któryś z programów do gromadzenia wszelkich danych o przodkach.
Dyskusji o to jaki program wybrać było już na różnych forach wiele, na naszym również ten temat był poruszany.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2008, 01:17 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam Darka!
Nie korzystam jeszcze z żadnego programu genealogicznego: własnie nie potrafię dokonać sensownego wyboru, a moje umiejętnosci komputerowe są w tym temacie żadne. Wprowadziłam trochę do "Moi krewni", ale wcale mi się to nie podoba-otwiera się na stronie pełno strzałek, co mnie denerwuje, bo tylko zasłania drzewo, daty wpisuje się beznadziejnie wolno-wolałabym sama je pisać niż wyszukiwać w kolumnach cyfr, dane wpisuje się wielokrotnie otwierając tabelki, co jest i pracochłonne i nudne, a w ogóle całosć pod względem graficznym jest "dziecinna". Zaproponowałes mi kilka programów-przegladałam je, ale nie znam angielskiego, a więc te odpadają. Dosyć podoba mi się "Drzewo Genealogiczne"-skłonna jestem z tego skorzystać, pobrałam demo i przetestuję. Oglądałam też Geneabook-Skałeckiego, co o tym sądzisz? Ale najbardziej podoba mi się cos w rodzaju http://www.mlewandowski.pl.
Dziękuję za radę i pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2008, 04:31 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

najlepiej jeśli faktycznie użyjesz jakiegoś programu genealogicznego.
Na początek może PAF, jeśli nie chcesz płacić. Fajny jest też genopro, którego fanem jest Piotrek - choć trzeba przyznać, że bardzo łatwo dodaje się nowe dane. Największy minus, że jest płatny.

Jeśli chodzi o program Piotrka - geneabook, to został on stworzony w zupełnie innym celu, a mianowicie do tworzenia opracowań (książek) na podstawie już zgromadzonych danych, a zatem sam z siebie nie ma możliwości dodawania nowych osób i gromadzenia danych.

Oczywiście program Drzewo Genealogiczne też jest bardzo dobry, też niestety trzeba zapłacić. Myślę, że na początek warto, jak spróbujesz np. PAF-a, wprowadzisz trochę danych i sama ocenisz czy potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego, czy wystarczy. Ja sam używam GRAMPS-a, ale sposób instalacji pod Windowsem może odstraszyć na początek.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2008, 10:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Ja od ponad dwóch lat używam PAF. Jest dostępna wersja w języku polskim. Dość szybko można wyszukać interesujące mnie osoby, dodawać nowe (rodziców, rodzeństwo, małżonków, dzieci). Można analizować rodzinami, robić wykazy przodków, i wiele innych czynności. W komentarzach przypisanych do każdej osoby umieszczam informacje dotyczące mojej wiedzy o danej osobie (Nr. aktu, parafia, nazwiska świadków, chrzestnych itp.) Moje drzewko zawierało początkowo ok 30 osób a obecnie liczy nieco ponad 800. W mojej ocenie dla początkującego fana genealogii ten program jest optymalny.

Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2008, 10:58 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dzięki Maciek za wyjaśnienie - rzeczywiście w Geneabook nie ma możliwości wprowadzania nowych danych. Pozwala on jedynie na przetwarzanie informacji zgromadzonych w innych programach (PAF, GenoPro, GRAMPS).
Tak sam na początek polecam PAF. Jest on darmowy, można pobrać do niego spolszczenie, a poza tym jeśli tylko zdecydujesz się na coś innego, nie powinno być większych problemów z przeniesieniem bazy. Na pewno jednak warto przenieść się z Excela do prawdziwego programu genealogicznego. Korzyści z tego płynące zauważysz bardzo szybko.

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2008, 12:30 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wszystkim wam dziękuję za te rady. Podjęłam decyzję-nie będę się już ociągać i pobiorę PAF. Tylko jeszcze jedno-jak? Tyle mi wyskoczyło adresów.Podacie mi link i krok po kroku, aż do spolszczenia? Jednak jestem okropna gapa, a nie chcę czegos pokręcić i potem mieć problemy z obsługą i wiecznie was prosić o podpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2008, 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Bożeno !

Postaram się Tobie pomóc przebrnąć przez proces instalowania PAF-u i jego spolszczenia. Przyślij swój adres e-mailowy na mój adres: szyroman@wp.pl Uprzedzam że możesz poczekać dłuższy czas na moją odpowiedź gdyż mając dużo obowiązków przy internecie spędzam stosunkowo mało czasu. Mogę jeśli chcesz przysłać płytę z programem dzięki czemu nie będziesz musiała wchodzić w strony z programami.
Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2008, 06:28 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Do czasu zanim Roman znajdzie czas - PAF-a ściągniesz tutaj:
http://www.familysearch.org/eng/default ... ration.asp
Trzeba się wpisać:
Firstname - imię
Lastname - nazwisko
e-mail - tego nie trzeba tłumaczyć
i następnie w rubryce PAF 5.2, English (v5.2.18) (9.7 MB) - guzik Download

Spolszczenie można ściągnąć ze strony http://www.spolszczenia.aplus.pl/
ale trzeba się zalogować.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2008, 14:39 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Maćku, zrobiłam jak pisałes. Mam już zainstalowany PAF i spolszczenie. W spolszczeniu otworzyły się do wypakowania dwa foldery :"Aplikacja" i ten kliknęłam i mam po polsku PAF i drugi "PlikSplit"-który gdy otwieram ma w tresci tajemnicze znaki itp.-nie instalowałam, bo nie wiem co to. Mysłę, że powinnam też mieć przetłumaczoną pomoc w tym programie, ale to chyba trzeba zrobić oddzielnie-o ile zrozumiałam dobrze zamieszczony w www. spolszczenia artykuł. Ta pomoc pewnie mi się przyda, bo przecież nie znam tego programu, a nie będę wam wszystkim wciąż zabierać czas.
Pozdrowienia.
P.s. a co z Kostrzynem do indeksowania.?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2008, 21:31 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Gorąco dziękuję Maćkowi i Romanowi za pomoc.Jeszcze za dużo nie wiem, ale już wprowadziłam prawie 90 osób z rodziny-niektóre nawet ze zdjęciami -na próbę. Idąc za radą Romana ustawiłam też pewne rzeczy inaczej-tzn. tak jak lubię je widzieć. Będę próbować dalej . Mam nadzieję, że jeszcze pozwolicie mi skorzystać z waszej wiedzy.
Pa! jestem teraz w nastroju jak małe dziecko, które dostało nową zabawkę zatem spieszę do PAF-a.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2008, 22:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 619
Lokalizacja: Turek
Witaj Bożeno.
Chyba każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z genealogią od notatek i zapisków w zeszycikach, notatnikach. Skoroszyty, segregatory, schematy przodków i potomków rysowane w worldzie, bazy danych w excelu, trudno mi nieraz było zapanować nad tą "makulaturą". Dzisiaj już nie wyobrażam sobie dalszych poszukiwań bez pomocy komputera i programów genealogicznych. Dlatego też jestem pełen podziwu dla ciebie. Trzeba być bardzo zorganizowanym i uporządkowanym aby panować nad zbiorem 4 000 osób zgromadzonym w excelu, faktami z życia tych osób zapisanymi w worldzie i zdjęciami w osobnych folderach.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2008, 00:40 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dzięki Darku za miłe słowa-zapanować nad "papierami" nie jest mi tak trudno, bo przepracowałam wiele lat jako planistka i chyba mam to we krwi. Gorzej jest zapanować nad moimi pasjami, jakie mnie ciągle nachodzą, bo jestem "niespokojnym duchem" i mam za dużo zainteresowań-często nie nadążam sama za sobą.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL