Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 wrz 2024, 20:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 mar 2014, 14:47 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2014, 17:42
Posty: 11
Lokalizacja: Germany
Zawila Historia
Witam serdecznie prosze o pomoc w rozwiazaniu zawilej historii zwiazanej z dokumentami mojego juz nie zyjacego dziadka.
Trzy miesiace temu zglosilem sie do USC w Bydgoszczy o wydanie metryki urodzenia mojego dziadka Antoni Szczurek ur.1916 roku Bottrop. Byl on mieszkancem Bydgoszczy od okolo 1920 roku.
W USC w Bydgoszczy po mojej prosbie o wydanie metryki urodzenia mojego dziadka stwierdzono ze takowa nie istnieje.
Poprosilem wiec o wydanie Aktu slubu mojego dziadka rowniez odpowiedz byla ,ze takowa nie istnieje.Bardzo mnie to zdziwilo bo wiedzialem ,ze moj dziadek zawarl zwiazek malzenski W Bydgoszczy przed urzendem jak i w kosciele.
Poprosilem wiec o akt zgonu o moje zdziwienie mieli i mi wydano jednagrze potrzebowalem innych dokumentow zwiazanych z metryka urodzenia,slubu itd.
Mila Pani skierowala mnie na Jezuicka do Archiwum Dowodow Osobistych stwierdzajac ,ze jesli oni nie maja dokumentow to pewnie bedzi mialo Archiwum.
Dodam,iz moj dziadek zmarl w Bydgoszczy w 1970r i moja matka osobiscie odnosila dowod osobisty dziadka do USC przy Mariana Buczka (dzisiaj Czartoryskiego).
Po spotkaniu z urzedniczka w Archiwum Dowodow Osobistych Pani odnalazla teczke mojego dziadka Antoni Szczurek ur.Bottrop jednagrze sama urzedniczka sie zdziwila teczka jest ,ale pusta po konsultacji z innymi urzednikami dostalem odpowiedz,ze napewno wszystkie metryki jak i dowod osobisty zostal przekazane do AP W Bydgoszczy przy Dworcowej.
Udalem sie wiec do AP w Bydgoszczy po przeszukaniu wszystkich zasobow archiwalnych dostalem odpowiedz nic nie odnaleziono w archiwach na temat mojego dziadka ani jego rodziny.
Sprawdzano zekomo ewidencje ludnosci miasta Bromberg i Bydgoszczy nie istnial zekomo jako mieszkaniec miasta.
Sprawdzano pod kontem niemieckiej listy narodowej z lat 1941-45 poniewaz byl urodzony w Bottrop.
Sprawdzano pod kontem jakich kolwieg metryk,dokumentow i nic nie maja.
Czy to opieszalosc Urzedow Archiv jak to mozliwe by tozsamosc czlowieka sie ulotnila?
Dodam maly zyciorys dziadka.
Urodzil sie 1916 roku Bottrop.
Okolo 1920-25 przyjechal wraz z rodzicami do Bydgoszczy,albo wtedy Bromberg i od tego czasu mieszkal az do 1940 roku przy Ankerstraße 4 (dzisiaj Kanalowa).
W 1940 roku w sierpniu zawarl zwiazek malzenski z moja babcia w parafii Sw.Trojcy i przed USC Bromberg.istnieje w parafii wpis w ksiedze zadnych innych dokumentow ksiadz podpowiedzial ze brano wtedy sluby na dowod osobisty,nie byly wymagane zadne inne dokumenty.
Krotko po slubie w 1940 roku byl powolany do niemieckiego wojska.
w latach 45-47 byl w radzieckiej niewoli 47lub 48 zwolniony wrocil do Bydgoszczy i od tego momentu zamieszkiwal przy ul.Nakielskiej 25,az do 1970 roku do smierci.
dodam ,ze pracowal w zakladach Tornado,fabryce narzedzi i puzniejszych zakladach rowerowych Romet.
Jak widac po przedstawieniu historii mojego dziadka czlowiek istnial,byl i zyl w Bydgoszczy wiec gdzie jego dokumenty?gdzie mam ich szukac,zadne archiwum nie splonelo od 1970 roku w Bydgoszczy.
Na koniec dodam iz w AP Pan...mnie na koniec rozbawil bo stwierdzil ,ze moze dokumenty po smierci dziadka zostaly odeslane do ambasady w Köln ,on chybasam nie wiedzial co mowi.
Prosze o pomoc w tej sprawie poniewaz szukam dokumentow zwiazanych z moim dziadkiem i jego rodzicami.
pozdrawiam.
Adam

_________________
-Pozdrawiam-
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2014, 16:21 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5626
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
Witam na stronach WTG,
krótką historię dziejów dowodów osobistych znajdziesz tutaj:

viewtopic.php?f=2&t=6383&view=next

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2014, 16:48 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2014, 17:42
Posty: 11
Lokalizacja: Germany
Dziekuje za informacje dosyc ciekawa poczytam wiecej jeszcze,ale...
Nie chodzi tylko o dowod osobisty..
w USC przechowuje sie dokumenty do 100lat od daty urodzin termin mija 2016r.
a w Archiwach dowodow osobistych urzedniczka odpowiedziala ,ze dowod osobisty powinien jeszcze byc do 2020roku usowaja do Archiwum Panstwowego dopiero po 50 latach od smierci.
Pomijajac dowod osobisty,ale nie ma nigdzie innych dokumentow ot i tu tkwi problem.
pozdrawiam
Adam
PS.Dodam na koniec,iz teczka lub koperta znajduje sie do dzis dnia w Archiwum Dowodow osobistych mojego dziadka ,ale jest calkiem pusta,czego sama urzedniczka nie moze wyjasnic rozklada rece :(

_________________
-Pozdrawiam-
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2014, 19:19 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 624
Witam.
W przedwojennych księgach adresowych Bydgoszczy dostępnych w KPBC widnieją
Szczurek Antoni i Tomasz , zamieszkali przy ulicy Chełmińskiej 23.
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?i ... ublication
Ulice Kanałową i Chełmińską rozdziela ulica Grunwaldzka.
Pozdrawiam.
Grzegorz


Ostatnio edytowano 26 mar 2014, 19:59 przez ebryka1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2014, 19:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Przede wszystkim - nie rozumiem, dlaczego chciałeś uzyskać z USC w Bydgoszczy akt urodzenia, skoro piszesz, że urodził się w Bottrop.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bottrop
Tam należałoby szukać aktu urodzenia. Ślub kościelny mógł być zawarty w Bydgoszczy, ale cywilny na przykład w miejscu zamieszkania jego żony.

Jeżeli chodzi o kopertę dowodową - to dokumenty ze środka zwyczajnie mogły zostać wybrakowane, zniszczone bodaj 20 lat po jego śmierci. Taka była praktyka. Może została sama koperta.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2014, 20:24 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2014, 17:42
Posty: 11
Lokalizacja: Germany
To moze byc ciekawe zapewne nie chodzi o mojego dziadka poniewaz byl za mlody by widniec w ksiedze meldunkowej ,ale moze chodzic o jego ojca rowniez mial na imie Antoni


z gory dziekuje
pozdrawiam Adam

_________________
-Pozdrawiam-
Adam


Ostatnio edytowano 26 mar 2014, 20:47 przez Adina, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2014, 20:44 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2014, 17:42
Posty: 11
Lokalizacja: Germany
Juz tlumacze po przyjezdzie z niemiec do polski zecza normalna bylo miec metryke urodzenia by zalegalizowac czlowieka w polsce.dziadek zyl jak wspomnialem od okolo 1920-25 roku do 1970 w Bydgoszczy Wiec musial posiadac metryke urodzenia chociazby w momencie kiedy po wojnie zostal mu wydany polski dowod osobisty.
Moj drogi dziadek od strony ojca urodzil sie rowniez w Oberhausen i posiadam jego niemiecka metryke i polska metryke urodzenia wydana rowniez w urzedzie w Bydgoszczy.Pozatym jako Mieszkaniec miasta Bydgoszczi i Brombergu musial miec papiery w urzedzie.
Bral slub rowniez w Bydgoszczy jak wspomnialem w 1940roku wiec urzad powinien miec conajmniej jego metryke urodzenia ,a co dalej idzie Akt slubu.Co do zniszczenia teczki z dowodem osobistym to urzedniczka jak wspomnialem juz w moim poscie odpowiedziala ,ze ojesli dowod byl oddany w 1970 roku to przepis byl juz ze dowody osobiste trzyma sie do 50 lat natomiast wedruja do Archiwum panstwowego.
Co ciekawe w Bydgoszczy jest dosc duzy zasub dokumentow niemieckich takich jak chociazby dowody tozsamosci listy DVL niemieckich list narodowych swiadectwa skolne itp .Moj dziadek sluzyl w niemieckim wojsku byl powolany 1940 roku i sluzyl do konca 45 ciekawe ,ze Archiwum nic nie posiada.Dla porownania o moim drugim dziadku maja natomiast wszystko i jego rodzinie wlacznie z przebiegiem sluzby w niemieckiej armi.
pozdrawiam
Adam

_________________
-Pozdrawiam-
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2014, 21:36 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 624
Z strony www.straty.pl

DANE OSOBOWE

nazwisko SZCZUREK
imię ANTONI



INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: Sygnatura: 4Js228/44/1560
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy
Opis źródła: ewidencja spraw prowadzonych przez niemiecką prokuraturę sądu krajowego w Bydgoszczy w latach 1939-1945
uwięziony
rodzaj uwięzienia więzienie
data zatrzymania 1944
miejsce osadzenia Bydgoszcz

Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2014, 23:17 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2014, 17:42
Posty: 11
Lokalizacja: Germany
Dziekuje Grzegorz to super trop moze mi podpowiesz jak to zrobic by sie upewnic ze chodzi o mojego dziadka bo nie ma tam zadnej wskazowki ktora moglaby to potwierdzic owszem jest poszlaka imie i nazwisko ja wiem od mojej matki ,ze moj dziadek byl wiezionz przez Rosjan po zakonczeniu wojny i to bylo owszem w bydgoszczy bo babcia chodzila do niego nosila mu chleb.A z tego co ja rozumiem tam chodzi o uwiezienie przez niemcow,co by sie nie bardzo zgadzalo bo moj dziadek sluzyl w niemieckim wojsku i ponoc nie byl to Wehrmacht.Czy mozna sie upewnic ,ze chodzi o mojego dziadka.
Czy ktos wie czy istnieje spis poborow do niemieckiego wojska w Bromberg w latach 1940-45
pozdrawiam
Adam

_________________
-Pozdrawiam-
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2014, 00:30 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5626
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
W prawym, dolnym rogu aktu urodzenia Antoniego wpisano adnotację o zawarciu
I małżeństwa dnia 11.8.40 w Bydgoszczy
USC Bydgoszcz nr 537/40
Wydaje się, że w rejestrze ślubów pod tą pozycją winno być wszystko zawarte.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2014, 09:19 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2014, 17:42
Posty: 11
Lokalizacja: Germany
dziekuje Wojtku o wskazowke ,przeprzszam ,ale nie mam pojecia gdzie mam tego szukac
pozdrawiam Adam

_________________
-Pozdrawiam-
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2014, 16:48 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
Miasto Bottrop - Niemcy /NRW/

Archiwum prowadzi dokumenty:
Melderegister
Dokumenty:
Urodzenia od 1874 do 1902
Śluby od 1874 do 1932
Zgony od 1874 do 1982


Miasta Bottrop/Niemcy
Standesamt

I Etage - Z.134

Prowadzi akta od 1910 roku

Opłata 18,00 Euro za wydanie dokumentu

pozdrawiam
henry

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2014, 22:32 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 520
Lokalizacja: Trójmiasto
Cieszę się,że trafiłem taki temat.Szukam potwierdzenia lub zaprzeczenia tożsamości dokumentu ślubu mego prapradziadka Walentego Gerszewskiego z Mirotek,par.Barłożno(k/Skórcza).Wg księgi parafialnej z Barłożna rzeczony przodek (ur. w r.1802 wg ksiąg parafialnych) zawarł w 1832 roku ślub z Virginią Hass,a wg innych danych, świeckich - we Fordonie, wtedy jeszcze nie Bydgoszcz (Bromberg) z ...Viridianą Hasse i jako młodszy o 3lata.Czyżby to były dwie różne osoby,ci Valentinusowie Gerszewscy?Bydgoszcz jako miasto centralne dla regionu się zgadza,imię i nazwisko pradziadka również,inicjały panny młodej i w przybliżeniu nazwisko-także.Nie trafiłem na innego o tych danych w tym przedziale czasowym i lokalizacji.
Rzeczony praszczur miał 5-cioro dzieci i zmarł w 1840 roku w Mirotkach wg ksiąg parafialnych.
Proszę uprzejmie o pomoc.Dziękuję "z góry".I pozdrawiam Wszystkich.
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL