Właśnie znalazłem ten temat na forum WTG.
Nasza "ekipa" akurat jest zainteresowana ustawieniem pamiątkowej tabliczki na grobie tego oficera w m. Wyskoć koło Kościana.
Treść tabliczki [ proponowana] :
Zygmunt Galiński
Ur. 5 kwietnia 1885 w Będziszynie, zm. 29 maja 1933 w Poznaniu
Powstaniec Wielkopolski, oficer Wojska Polskiego.
Zygmunt Galiński urodził się w Będziszynie jako trzecie dziecko właścicieli ziem Franciszka i Ludwiki z d. Brodzkich - Galińskich. Uczęszczał do gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim, następnie studiował na Wydziale Rolnym Uniwersytetu w Lipsku. Podczas nauki należał do tajnych, patriotycznych kółek młodzieży.
Został wcielony do służby wojskowej 1. października 1908. Po wybuchu I wojny światowej został powołany na front. W wojsku niemieckim przebywał do 15. grudnia 1918 roku. Walczył na froncie zachodnim. W walkach został ranny i spędził kilka miesięcy w szpitalu.
Na wieść o powstaniu wielkopolskim 7. grudnia 1918 roku Galiński zwerbował ochotników i objął komendę nad formującymi się oddziałami w Szamotułach. Został I komendantem powiatowym polskich sił wojskowych. Wraz ze swoimi żołnierzami rozbroił załogę niemiecką we Wronkach oraz zajął obóz ćwiczebny w Biedrusku. Brał udział w walkach na odcinkach Wieleń, Czarnków i Chodzież. Za udział w powstaniu został odznaczony Medalem Niepodległości i pośmiertnie Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. W 1919 roku został awansowany na dowódcę II Okręgu Wojskowego, a w rok później mianowany komendantem obozu jeńców w Kaliszu. Tam też poznał swoją przyszłą żonę Marię Czochron - siostrę PCK i razem z nią wyposażył i uruchomił kaplicę dla podległych jeńców. W Wojsku Polskim służył do 15. listopada 1921 roku. Na początku roku 1921 zawarł związek małżeński, z którego urodziło się pięcioro dzieci.
Od roku 1922 Zygmunt administrował z ramienia Skarbu Państwa kluczem baszkowskim w powiecie krotoszyńskim, które to majątki wykupił następnie książę Czartoryski . Od lipca 1923 przejął dzierżawę majątku państwowego Wyskoć, będącego pod patronatem Fundacji Sułkowskich w Rydzynie. Jako patron kościoła w Wyskoci łożył datki na konserwację i utrzymanie Świątyni. Zajmował się również pracą społeczną. Wraz z ks.prob.Leonem Kutznerem kierował Kółkiem Rolniczym, ponadto należał do Związku Ziemian i był prezesem Powiatowego Związku Oficerów Rezerwy. Za pracę społeczną został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Przez pewien czas kierował majątkami senatora Wańkowicza w Gorzyczkach i Gorzycach. W roku 1932 objął w administrację majątki ambasadora Alfreda Chłapowskiego w Bonikowie.
Umarł nagle na zawał serca na dworcu kolejowym w Poznaniu, przed południem 29. maja 1933.
Na foto grób ś.p. kapitana Galińskiego.
Jak co to zapraszam do współpracy.