Łukasz Bielecki napisał(a):
A zatem w persepktywie kilku lat możemy się stopniowo spodziewać dopływu do Archiwów Państwowych roczników akt USC ślubów i zgonów młodszych niż 80 lat. Nie stanie się to natychmiast - ustawa daje Urzędom i Archiwom na to 10 lat, zapewne z powodów natury praktycznej. Miejmy nadzieję, że proces ten będzie postępował bez zbędnej zwłoki, a może w wielu przypadkach nawet tak szybko jak to możliwe.
Zachęcam, aby ci spośród nas, którzy mają taką możliwość, dowiedzieli się dyskretnie w USC do których mają dojście, kiedy można się spodziewać rozpoczęcia przekazywania 80-100-letnich akt ślubów i zgonów do odpowiednich archiwów (dotyczy to tylko terenów byłego zaboru pruskiego, bo w Kongresówce urodzenia, śluby i zgony zszywano w jednym tomie/roczniku i nikt nie będzie tego oczywiście rozdzielać).
Możemy się potem na forum podzielić takimi informacjami, niekoniecznie nawet podając o jakich miejscowościach mowa (być może urzędnicy nie będa chcieli składać tego typu deklaracji w sposób umożliwiający ich ujawnienie), ale też nie o to chodzi, a o to byśmy się mogli zorientować w tendencji. Ja ze swych kontaktów z USC odnoszę wrażenie, że w tym roku nikt jeszcze niestety nie myśli o zdawaniu akt młodszych niż 100 lat, gdyż nowa ustawa wprowadziła tyle zamieszania i dołożyła urzędnikom pracy, że zwyczajnie nie mają na to czasu i głowy.