Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 02 paź 2024, 14:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3480 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 70  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 paź 2014, 10:40 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
To może ja odpowiem, jako że konsultowałem już z Piotrkiem podobny problem.

Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wgrania do BaSI indeksu ślubów w formacie Poznań Project. Dlatego indeksować należy w Excelu liniowo, tj. jeden wiersz = jeden ślub. Imiona i nazwiska nowożeńców i świadków w osobnych kolumnach. Oprócz numeracji rocznej ślubów przyda się osobne pole na paginację/foliację księgi, zwłaszcza jeśli zapisy z różnych lat "fruwają" w bezładzie. Zdaje się, że na dysku mam już tak spreparowany plik indeksu, więc odezwij się do mnie na maila.

I druga sprawa: brak automatyzacji indeksacji. Nie ma na razie programu do indeksacji bez skanów, adekwatnego do ASI. Dlatego wstawienie do bazy każdego pliku Excela wymaga ręcznej obróbki. Popraw mnie Piotrek jeśli źle myślę, ale masz pewnie tyle roboty z obsługą BaSI, że jeszcze za wcześnie na deklarację typu: "przysyłajcie do mnie z XVII-XVIII wieku co kto ma, a ja to obrobię."

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2014, 15:25 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
hari3 napisał(a):
chciałbym zgłosić błąd w oznaczeniu indeksów z Wronek. Zindeksowano dane z parafii ewangelickiej rok 1821, a są one oznaczone w bazie jako katolickie.

Dzięki za informację, poprawiłem.

Piotrek21 napisał(a):
Pisałem już w tej sprawie kilka maili do Piotra Skałeckiego. Na żadnego nie odpowiedział, więc piszę na forum.

Przepraszam za brak odzewu, akurat we wrześniu przez dłuższy czas byłem nieobecny, przez co te wiadomości mi umknęły.

Piotrek21 napisał(a):
Otóż jestem w trakcie indeksacji Parafii Wilkowo Polskie. Indeksuję lata, które są dostępne jedynie w AAP. Chciałem się zapytać, czy mógłbym umieścić swoje wpisy w BaSI? Jeżeli tak, to mam je przesłać w Excelu? Dopiero po spisaniu wszystkich aktów, czy też stopniowo?

Skontaktuję się mailowo, aby ustalić format danych.

Bartek napisał(a):
To może ja odpowiem, jako że konsultowałem już z Piotrkiem podobny problem.

Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wgrania do BaSI indeksu ślubów w formacie Poznań Project. Dlatego indeksować należy w Excelu liniowo, tj. jeden wiersz = jeden ślub. Imiona i nazwiska nowożeńców i świadków w osobnych kolumnach. Oprócz numeracji rocznej ślubów przyda się osobne pole na paginację/foliację księgi, zwłaszcza jeśli zapisy z różnych lat "fruwają" w bezładzie. Zdaje się, że na dysku mam już tak spreparowany plik indeksu, więc odezwij się do mnie na maila.

I druga sprawa: brak automatyzacji indeksacji. Nie ma na razie programu do indeksacji bez skanów, adekwatnego do ASI. Dlatego wstawienie do bazy każdego pliku Excela wymaga ręcznej obróbki. Popraw mnie Piotrek jeśli źle myślę, ale masz pewnie tyle roboty z obsługą BaSI, że jeszcze za wcześnie na deklarację typu: "przysyłajcie do mnie z XVII-XVIII wieku co kto ma, a ja to obrobię."


Dzięki Bartek za udzielenie odpowiedzi. Rzeczywiście preferowanym przeze mnie sposobem wstawiania do bazy nowych indeksów jest dodawanie indeksów z programu ASIA, a na razie program ten pozwala jedynie na indeksowanie materiałów z szukajwarchiwach.pl. To jest najszybszy i najłatwiejszy sposób na dodawanie indeksów, tym bardziej że można je po części automatycznie weryfikować. Okazjonalnie dodaję też inne indeksy, o ile nie pochodzą one z zasobów AP. Zobaczymy co da się zrobić z Wilkowem Polskim.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2014, 21:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Znalazłem w czasie indeksowania ciekawy wpis, w który podano tylko to, że zmarły był płci męskiej, reszta nieznana (ignotus):
http://szukajwarchiwach.pl/53/3548/0/6/ ... /#tabSkany wpis nr 9
Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Opis jest dosyć obszerny, ale ja nie znam łaciny.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2014, 22:21 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2014, 15:11
Posty: 12
Witam,
Proszę o kilka wskazówek dla początkującego. Indeksuję akty urodzenia z USC i mam pytania:
- w polu nazwisko matki wpisuję nazwisko rodowe matki?
- przy indeksowaniu wpisów z stycznia, część z nich dotyczy urodzeń z roku poprzedzającego - czy wpisywać ten fakt w komentarzach?
- przyjmuję że zgłaszający jest z reguły ojcem dziecka, chyba że zgłaszająca jest kobietą - bądź jest jakaś adnotacja. Jeśli nazwisko zgłaszającego i matki jest takie samo jednak nie ma podanego nazwiska rodowego matki to przyjmuję,że zgłaszający nie jest ojcem. Czy poprawnie?
- w dokumencie czasami pojawiają się te same nazwiska w formie zniemczonej i polskiej np. w dokumencie jest Joseph Ziebeil a w podpisie Józef Cybal, które nazwisko wpisywać do programu?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2014, 02:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1204
Pozwolę sobie coś zasugerować:
krzysmci napisał(a):
...
- w dokumencie czasami pojawiają się te same nazwiska w formie zniemczonej i polskiej np. w dokumencie jest Joseph Ziebeil a w podpisie Józef Cybal, które nazwisko wpisywać do programu?
może tak:
Ziebeil/Cybal
?
w swoich notatkach stosuję ten sposób, może i tu się przyda

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2014, 09:17 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
krzysmci napisał(a):
Witam,
Proszę o kilka wskazówek dla początkującego. Indeksuję akty urodzenia z USC i mam pytania:
- w polu nazwisko matki wpisuję nazwisko rodowe matki?

tak
krzysmci napisał(a):
- przy indeksowaniu wpisów z stycznia, część z nich dotyczy urodzeń z roku poprzedzającego - czy wpisywać ten fakt w komentarzach?

moim zdaniem nie ma takiej potrzeby. W razie czego, zainteresowany sam sobie odczyta datę urodzin.
krzysmci napisał(a):
- przyjmuję że zgłaszający jest z reguły ojcem dziecka, chyba że zgłaszająca jest kobietą - bądź jest jakaś adnotacja. Jeśli nazwisko zgłaszającego i matki jest takie samo jednak nie ma podanego nazwiska rodowego matki to przyjmuję,że zgłaszający nie jest ojcem. Czy poprawnie?

niekoniecznie. Może się zdarzyć, że zgłaszającym jest dziadek nieślubnego dziecka, który będzie miał takie samo nazwisko jak matka dziecka. Warto zapoznać się z tłumaczeniem aktu: http://wtg-gniazdo.org/upload/opracowan ... odziny.pdf a także zaglądać w dział tłumaczeń z języka niemieckiego aby zobaczyć, jakie sytuacje mogą mieć miejsce.
krzysmci napisał(a):
- w dokumencie czasami pojawiają się te same nazwiska w formie zniemczonej i polskiej np. w dokumencie jest Joseph Ziebeil a w podpisie Józef Cybal, które nazwisko wpisywać do programu?

Ja osobiście nie biorę pod uwagę podpisów, ale jeśli bardzo chcesz możesz dopisać po ukośniku bądź w nawiasie.

Poza tym bardzo dobrze, że zgłaszasz problemy, których rozwiązania nie jesteś pewien :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2014, 09:55 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,
Znalazłem w czasie indeksowania ciekawy wpis, w który podano tylko to, że zmarły był płci męskiej, reszta nieznana (ignotus):
http://szukajwarchiwach.pl/53/3548/0/6/ ... /#tabSkany wpis nr 9
Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Opis jest dosyć obszerny, ale ja nie znam łaciny.

Podaję przekład dwóch ostatnich kolumn:

1. Proboszcz miejscowy zmarłego znanego z relacji Jana Krowka? ćwierćkmiecia (medius-semicmeto) i Marcina Pietruszuka wyrobnika u ćwierćkmiecia, obu ze wsi Koszanowo, widział na własne oczy.
2. Dnia 10 lutego pochowany został na cmentarzu parafialnym w miejscu niepoświęconym (execrato) ku zachodowi słońca. Ciało to bez ducha, wyznania nieznanego, znaleziono 5 lutego o 11-tej przed południem na terenie wsi Koszanowo na polu i roli przy łące Marcina Hechner? karczmarza i kowala we wsi Koszanowo, 10 kroków od drogi ze wsi Lubosina wiodącej do wsi Koszanowo i w odległości 4 stajań od wsi Koszanowo. Które to [zwłoki] 9 lutego obejrzała komisja kryminalna, medycy przeprowadzili sekcję i uznano, że człowiek ten zmarł śmiercią naturalną.

Inny szerzej opisany zgon w poz. 11:
... wyznania nieznanego, rodem z miasta Neudamm [Dębno pow. Myślibórz na Pomorzu] w Prusach, wędrując z Królestwa Polskiego przez Wielkie Księstwo Poznańskie doszedł do wsi Podrzewie chory, zmarł w karczmie śmiercią naturalną. Zwłoki jego pochowano za zgodą sądu pokoju powiatu szamotulskiego bez rewizji i sekcji.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2014, 21:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
Witam, jeszcze kilka rzeczy mi się nasuwa:

krzysmci napisał(a):
- w polu nazwisko matki wpisuję nazwisko rodowe matki?

Tak, chyba że matka jest od dłuższego czasu wdową i jej zmarły mąż nie jest ojcem dziecka to wpisuję oba nazwiska, a zmarłego wpisuję w pola "inne osoby".
krzysmci napisał(a):
- przy indeksowaniu wpisów z stycznia, część z nich dotyczy urodzeń z roku poprzedzającego - czy wpisywać ten fakt w komentarzach?

Nie, szkoda Twojego czasu na czytanie tej części aktu.
krzysmci napisał(a):
- przyjmuję że zgłaszający jest z reguły ojcem dziecka, chyba że zgłaszająca jest kobietą - bądź jest jakaś adnotacja. Jeśli nazwisko zgłaszającego i matki jest takie samo jednak nie ma podanego nazwiska rodowego matki to przyjmuję,że zgłaszający nie jest ojcem. Czy poprawnie?

Tu jest bardzo różnie. Spotkałem się z takimi aktami gdzie wpisano tylko nazwisko rodowe matki, a była żonata. Generalnie trzeba poznać kilka niemieckich słów.
Jeśli po danych matki jest "seiner ehefrau" to znaczy - jego (zgłaszającego) żona.
Jeśli przed kobietą jest "unverehelichten" - to niezamężna, a "verwittweten" to owdowiała.

krzysmci napisał(a):
Pozdrawiam

I na koniec przypominam - podpisujemy się.

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2014, 23:53 
Offline

Dołączył(a): 09 sie 2011, 11:57
Posty: 1
Lokalizacja: Skoki
krzysmci napisał(a):
Witam,...
- w dokumencie czasami pojawiają się te same nazwiska w formie zniemczonej i polskiej np. w dokumencie jest Joseph Ziebeil a w podpisie Józef Cybal, które nazwisko wpisywać do programu?
Pozdrawiam

W moim drzewie nazwiska Ziebail i Cybal oraz kilka innych wersji są stale obecne. Najstarszą udokumentowaną wersją jest Ziebal (ślub 1863 Łęki Wielkie). Dwa pokolenia dalej jest już Cybal.
Bez wątpienia, dokument z Josephem Ziebeilem i Józefem Cybalem jest cząstką mojego drzewa. Czy mogłabym prosić o więcej informacji odnośnie Józefa Ziebeil - Cybal? Najlepiej namiary na ten dokument, abym mogła go wykorzystać w moim drzewie. Albo przynajmniej informację, gdzie i kiedy dokonano tego zapisu.

Pozdrawiam!

_________________
Dorota Cibail


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2014, 08:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Bartku,
Bardzo Tobie dziękuję. Właśnie dlatego, że trafia się na takie historie, polubiłem indeksowanie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2014, 20:20 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2014, 15:11
Posty: 12
Dziękuję za wszystkie wskazówki. Skan aktu urodzenia Tomasza - syna Józefa Cybala:
http://www.szukajwarchiwach.pl/53/1857/0/1/13/str/1/5/100/PimbGYfTmf9fDOL66jNAxw/#tabSkany

Proszę o pomoc w przetłumaczeniu aktu urodzenia - konkretnie ostatnie wersy za zwrotem "erhalten habe". Co ciekawe zgłaszająca urodzenie Teofila Sikorska pojawia się w jednym roku na wielu aktach urodzenia:
http://www.szukajwarchiwach.pl/53/1857/ ... /#tabSkany


Pozdrawiam
Krzysiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2014, 22:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
To się często zdarza, że np. akuszerka zgłasza narodziny dziecka. Na końcu jeśli dobrze rozumiem znajduje się oświadczenie zgłaszającej, że była obecna przy narodzinach dziecka. Tylko naoczny świadek mógł zgłosić fakt narodzin w USC.
Reszta mam nadzieję jest jasna - niezamężna Marcianna Nowicka urodziła córkę Agnes.

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2014, 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Znalazłem ciekawy wpis, którego nie rozumiem:
Zmarły - Mikołajewicz de officio patris Szulczewski
jego ojciec - Mikołajewicz de officio Schultz Szulczewski.
Czy mógłby mi to ktoś wyjaśnić.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2014, 18:02 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
Przypuszczam, że pierwszym nazwiskiem się posługiwał, a drugie nadano mu "z urzędu" (de officio). Rzeczywiście ciekawe.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2014, 20:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję za wyjaśnienie. Pierwszy raz też spotkałem się w aktach chrztu zmianę wyznania przez kobiety z okazji ślubu. Czy to było częste, bo zawsze myślałem, że każde z nowożeńców pozostawało przy swoim?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2014, 22:48 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Przed chwilą zaktualizowałem bazę o nowości, które pojawiły się ostatnio na szukajwarchiwach.pl.

Do zasobu włączyłem dwa nowe archiwa, są to:
  • Archiwum Państwowe w Łodzi (39)
  • Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim (66)
Po szczegóły zapraszam na http://www.basia.famula.pl/skany

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2014, 16:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Witam.
Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić, dlaczego nie mogę wysłać zindeksowanych jednostek? Do tej pory nie było kłopotu. Zrobiłam ich ponad 5 tys....a tu dzisiaj problem z wysyłką:53/3607/-/83 Archiwum Państwowe w Poznaniu Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Brudzew - Duplikat urodzonych, zaślubionych i zgonów.
Bardzo będę wdzięczna za każde wyjaśnienie. :(

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2014, 17:06 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Proszę spróbować ponownie, możliwe że serwer jest przeciążony. Czy program ASIA wyświetla jakiś komunikat?

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2014, 17:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Właśnie przed chwilą udało mi się wysłać zindeksowaną jednostkę. Ufff...i indeksuję dalej:)
Dziękuję za informacje.

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2014, 18:02 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2013, 12:36
Posty: 111
Witam

Czy funkcja wyszukiwania kilku osób jednocześnie została usunięta na stałe czy jest to chwilowe?
Zauważyłem wcześniej, że zapytania takie generowały duże obciążenie, często powodując timeout.

_________________
Pozdrawiam
Tomasz Śledź


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2014, 16:20 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2014, 19:30
Posty: 13
Witam serdecznie
Jako debiutujaca mam pytanie czego dotyczy teks na marginesie aktu http://szukajwarchiwach.pl/34/425/0/1.1 ... aXtwadvcWQ
Czy imieniem dziecka ktorego dotyczy akt jest Emma Emilie?

_________________
Pozdrwiam
Joanna Stachura
Stachura, Ratajczak, Handke ......


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2014, 16:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3755
JoStach napisał(a):
Witam serdecznie
Jako debiutujaca mam pytanie czego dotyczy teks na marginesie aktu http://szukajwarchiwach.pl/34/425/0/1.1 ... aXtwadvcWQ
Czy imieniem dziecka ktorego dotyczy akt jest Emma Emilie?


W momencie spisywania aktu urodzenia nie było jeszcze dziecku nadane imię, zaś późniejszy dopisek poświadcza, że zostało one w końcu nazwane właśnie Emma Emilie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2014, 16:32 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2014, 19:30
Posty: 13
Dziekuje i ciesze sie ze dobrze wywnioskowalam :)

_________________
Pozdrwiam
Joanna Stachura
Stachura, Ratajczak, Handke ......


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2014, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
:) Witam
Cieszę się, że zostały dodane nowe jednostki, a szczególnie te z parafii Brudzew. Wczoraj je przejrzałam i znalazłam aż 14 aktów dotyczących moich przodków z rodziny Kaletków. :P Sami zresztą wiecie, jakie to uczucie, gdy znajduje się takie perełki :) , dzięki którym historia rodziny staje się coraz to bliższa.
Teraz jeszcze czekam na akty z parafii Chocz, czy są szanse na dodanie tych brakujących????? :)

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2014, 12:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
Cieczę się Twoim szczęściem, ja niestety płaczę, płaczę okrutnie - Wągrowca jak nie było, tak nie ma.

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2014, 14:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Czy ktoś może mi wyjaśnić, co znaczy półczwartek/półćwierci lat przy wieku zmarłego, bo nie bardzo wiem jaki wiek mam wpisywać.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2014, 14:52 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,
Czy ktoś może mi wyjaśnić, co znaczy półczwartek/półćwierci lat przy wieku zmarłego, bo nie bardzo wiem jaki wiek mam wpisywać.


Tutaj:

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... l?cookie=1

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2014, 16:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
anykey napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,
Czy ktoś może mi wyjaśnić, co znaczy półczwartek/półćwierci lat przy wieku zmarłego, bo nie bardzo wiem jaki wiek mam wpisywać.


Tutaj:

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... l?cookie=1

Bardzo dziękuję!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 11 lis 2014, 20:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1204
Przypomina mi się tatowe określanie czasu, np.: Która godzina? "— Trzy na szóstą", gdy chodziło o 'za kwadrans szósta'.
Teraz już nie używa się nawet kwadransów; ciekawe, ile dzieci zna to pojęcie (podobnie: tuzin, mendel, kopa).

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Re:
PostNapisane: 11 lis 2014, 21:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Krystyna z Kujaw napisał(a):
Przypomina mi się tatowe określanie czasu, np.: Która godzina? "— Trzy na szóstą", gdy chodziło o 'za kwadrans szósta'.
Teraz już nie używa się nawet kwadransów; ciekawe, ile dzieci zna to pojęcie (podobnie: tuzin, mendel, kopa).

"Trzy na szóstą" mówili jeszcze moi dziadkowie na przełomie lat 60/70, na mendle i tuziny do dziś kupuję sadzonki u znajomych ogrodników i nie są to wcale staruszkowie :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Re:
PostNapisane: 11 lis 2014, 21:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Henryk Krzyżan napisał(a):
Krystyna z Kujaw napisał(a):
Przypomina mi się tatowe określanie czasu, np.: Która godzina? "— Trzy na szóstą", gdy chodziło o 'za kwadrans szósta'.
Teraz już nie używa się nawet kwadransów; ciekawe, ile dzieci zna to pojęcie (podobnie: tuzin, mendel, kopa).

"Trzy na szóstą" mówili jeszcze moi dziadkowie na przełomie lat 60/70, na mendle i tuziny do dziś kupuję sadzonki u znajomych ogrodników i nie są to wcale staruszkowie :-)


Moi "starsi" także używali tej formy określania czasu - pamiętam to właśnie z lat 50-tych i 60-tych ub. wieku. Mówili jednak "trzy do szóstej..."
Tylko.... co oznacza owo "trzy do"..., skoro tak określano godz. 17:45. Chyba w tych czasach nie było jeszcze popularne określenie "godz. 18:00".
Logicznie - czy nie bardziej prawidłowym byłoby "...3 po 5-tej" - kwadranse?
Może ktoś wie coś więcej na ten temat...

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Re:
PostNapisane: 12 lis 2014, 03:08 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 18:50
Posty: 53
BTK47 napisał(a):
"
Tylko.... co oznacza owo "trzy do"..., skoro tak określano godz. 17:45. Chyba w tych czasach nie było jeszcze popularne określenie "godz. 18:00".
Logicznie - czy nie bardziej prawidłowym byłoby "...3 po 5-tej" - kwadranse?
Może ktoś wie coś więcej na ten temat...


Tarcza zegarowa dzieli się na 12 godzin, z czego odstęp od jednej do drugiej, mierzony wskazówką minutową, oznacza 5 minut, więc trzy takie odstępy to 15 minut, więc 17:45 to nic innego jak "trzy do osiemnastej" :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Re:
PostNapisane: 12 lis 2014, 10:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Ynicz napisał(a):
BTK47 napisał(a):
"
Tylko.... co oznacza owo "trzy do"..., skoro tak określano godz. 17:45. Chyba w tych czasach nie było jeszcze popularne określenie "godz. 18:00".
Logicznie - czy nie bardziej prawidłowym byłoby "...3 po 5-tej" - kwadranse?
Może ktoś wie coś więcej na ten temat...


Tarcza zegarowa dzieli się na 12 godzin, z czego odstęp od jednej do drugiej, mierzony wskazówką minutową, oznacza 5 minut, więc trzy takie odstępy to 15 minut, więc 17:45 to nic innego jak "trzy do osiemnastej" :)

Godzina dzieli się na 4 kwadranse i trzy na szóstą znaczy, że minęły już trzy kwadranse do godziny szóstej (licząc od piątej), tak jak dwa na szóstą oznacza, że jest wpół/pół do szóstej, a kwadrans na szóstą, że jest piętnaście minut po piątej. Nie słyszałem też, żeby kiedyś ludzie mówili godzina osiemnasta, mówili raczej szósta rano lub szósta popołudniu (albo wieczorem, z zależności od pory roku). Miałem wiekowych dziadków (babcia urodziła się w 1885roku) i takie "nowomodne" określenia jak godzina osiemnasta były im obce :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2014, 12:04 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Witam,
miałbym małą uwagę do osób indeksujących skorowidze USC. Bezsensowne moim zdaniem jest indeksowanie takowych bez podawania numeru aktu, roku i rodzaju księgi (niestety zdarzają się takie :oops: ). Po co nam taki rekord, skoro i tak trzeba przejrzeć całą księgę ?

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Re:
PostNapisane: 12 lis 2014, 15:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Ynicz napisał(a):
.....Tarcza zegarowa dzieli się na 12 godzin, z czego odstęp od jednej do drugiej, mierzony wskazówką minutową, oznacza 5 minut, więc trzy takie odstępy to 15 minut, więc 17:45 to nic innego jak "trzy do osiemnastej" :)

Tak też myślałem - potrzebowałem tylko potwierdzenia moich podejrzeń.
Pozdrawiam.
Bogusław.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2014, 16:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
mikolaaj18 napisał(a):
Witam,
miałbym małą uwagę do osób indeksujących skorowidze USC. Bezsensowne moim zdaniem jest indeksowanie takowych bez podawania numeru aktu, roku i rodzaju księgi (niestety zdarzają się takie :oops: ). Po co nam taki rekord, skoro i tak trzeba przejrzeć całą księgę ?

Przy każdy wpisie z prawej strony jest umieszczany z automatu nr skanu, wystarczy na niego kliknąć i wyskakuje akt, który został zindeksowany. Rok jest zawsze podawany, księgi są osobne dla urodzeń, ślubów i zgonów. Nie wszystko można wpisać z czasie indeksowania, bo zajmuje to zbyt dużo czasu, ale niektórzy woleli by mieć podane wszystko gotowe na tacy.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2014, 16:20 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Skoro ktoś ma czas by wpisać miejscowość, równie dobrze może wpisać numer i rok, które raczej bardziej się przydadzą. Oczywiście masz rację, że można sprawdzić skan, ale chciałem tylko to zasygnalizować.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2014, 16:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
mikolaaj18 napisał(a):
Skoro ktoś ma czas by wpisać miejscowość, równie dobrze może wpisać numer i rok, które raczej bardziej się przydadzą. Oczywiście masz rację, że można sprawdzić skan, ale chciałem tylko to zasygnalizować.

Dla przykładu wklejam zindeksowany akt urodzenia mojej babci:

Jutrosin (USC) - akt urodzenia, rok 1885
Stanisława
, rodzice: Franciszek Mąkowski , Marianna Krzyżan ,

Jest rok czy go nie ma?
A swoją drogą jestem ciekawy ile aktów zindeksowałeś?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2014, 16:31 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Pisałem o skorowidzach

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2014, 16:55 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Tomasz Śledź napisał(a):
Czy funkcja wyszukiwania kilku osób jednocześnie została usunięta na stałe czy jest to chwilowe?
Zauważyłem wcześniej, że zapytania takie generowały duże obciążenie, często powodując timeout.

W zeszłym tygodniu tymczasowo wyłączyłem tę funkcję ze względu na wzmożone zainteresowanie wyszukiwarką, a takie zapytania rzeczywiście mocno obciążały serwer. Obecnie przywróciłem wyszukiwanie kilku osób, ale proszę mieć świadomość, że nie zawsze to zadziała. Obecnie zapytanie może wykonywać się około 10-20 minut, jeśli w tym czasie serwer się z nim nie wyrobi, zwróci informację o błędzie. Można oczywiście próbować ponownie, byle nie klikać raz za razem w przycisk "szukaj".

mikolaaj18 napisał(a):
miałbym małą uwagę do osób indeksujących skorowidze USC. Bezsensowne moim zdaniem jest indeksowanie takowych bez podawania numeru aktu, roku i rodzaju księgi (niestety zdarzają się takie :oops: ). Po co nam taki rekord, skoro i tak trzeba przejrzeć całą księgę ?


Rok jest polem obowiązkowym i powinien być to rok aktu. Przy skorowidzu informacja o numerze aktu i rodzaju księgi pewnie przyspieszy dalsze poszukiwania i jeśli jest taka możliwość, może warto ją uwzględnić w indeksie. Nie powiedziałbym że indeksowanie bez tych danych jest bezsensowne, bo przecież wszystkie poszukiwane informacje można za pomocą takiego indeksu odnaleźć. Problem może pojawić się, jeśli skany z jakiegoś powodu znikną. Przychylam się do zdania Mikołaja, że warto zawrzeć w skorowidzu takie informacje, ale ostateczną decyzję w tym względzie pozostawiam indeksującym.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2014, 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
mikolaaj18 napisał(a):
Pisałem o skorowidzach

Przepraszam, nie doczytałem.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2014, 19:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Witam.
Przed chwilą chciałam wysłać zindeksowane akty, ale nie mogę. Pojawia się komunikat: 12019 at: HttpSendRequest. Proszę o wyjaśnienia, co on oznacza, czy u mnie coś nie działa, czy serwer jest przeciążony?

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2014, 21:18 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Witam,

Najwidoczniej serwer jest przeciążony :( Proszę spróbować ponownie, może tym razem zadziała.

Pozdrawiam
Piotr Skałecki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, 08:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Witam. :)
Po kilkunastu próbach, oczywiście w odstępie czasowym, poszło...
Dziękuję za wyjaśnienia...cóż, cierpliwość moja została wystawiona na próbę :wink:

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, 14:54 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2014, 12:02
Posty: 9
Lokalizacja: Szczecin
Przede wszystkim chciałbym się przywitać i pokrótce przedstawić.
Nazywam się Wojciech Gracz i być może niektórym z Państwa jest znana moja strona (adres w stopce).
Jest to wprawdzie mój pierwszy post tutaj ale zajmuję się genealogią ok. 8 lat, głównym terenem moich zainteresowań są Kraszewice i okolice.
W związku z Kraszewicami mam coś do zaoferowania w sprawie indeksów.

Tutaj może mała uwaga - otóż nie działa adres mailowy podany na stronie http://www.basia.famula.pl. Pisałem na podany adres z poniższą informacją dwukrotnie w ciągu miesiąca i zero odzewu.

A teraz do rzeczy. Na początku mojej działalności, kiedy nie było jeszcze jakichkolwiek projektów indeksacji, zacząłem indeksować Kraszewice na swoje potrzeby. Robiłem to tak jak mi pasowało do moich celów i wygląda to inaczej niż w obecnych programach - u mnie nazwisko i imię (w tej kolejności) jest w jednym rekordzie. Niemniej prawie całość indeksów z lat 1866-1892 mam zrobione (zostały mi małe uzupełnienia w dwóch rocznikach urodzeń i zgonów). Z braku czasu i szwankującego wzroku nie jestem w stanie przerobić tych indeksów na format przyjęty w programie BASIA. Może znajdzie się ktoś zainteresowany tą parafią, chętny aby to przerobić, praktycznie czysto mechaniczna praca. Odpada sprawa rozczytania rosyjskich bukw, bardzo często nieczytelnych.
W uzupełnieniu podam, że moje indeksy małżeństw (w ilości 1393) zostały już przekonwertowane dla potrzeb "Poznan Project" przez Łukasza Bieleckiego (jeszcze raz podziękowania) i od dwóch tygodni są dostępne na stronie.
Zainteresowanym chętnie podeślę fragmenty a po wyrażeniu chęci współpracy prześlę oczywiście całość.

_________________
Pozdrawiam, Wojtek
-------------------------
https://wojciechgracz.pl
Taki już los poszukiwaczy, zanim się znajdzie grudkę złota, trzeba przesiać tony piasku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2014, 23:11 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Najmocniej przepraszam za brak odpowiedzi na maila, ale ostatnimi czasy, z powodów rodzinnych, ograniczyłem swój udział w projekcie do minimum. Postaram się to jednak nadrobić :)

Jako że lata 1866-1892 dla Kraszewic dostępne są na stronie szukajwarchiwach.pl, w pierwszej kolejności przyjmę indeksy sporządzone w programie ASIA, bo takie indeksy pozwalają zachować poprawne odwołania do skanów. Ewentualne przerobienie przygotowanych przez Pana indeksów wymaga oprócz rozdzielenia imion i nazwisk, również zweryfikowania i przypisania do poszczególnych skanów, co robi się bardziej kłopotliwe, aczkolwiek pewnie jest to łatwiejsza praca niż samo indeksowanie.

Nie jest żadnym grzechem robienie indeksów we własnym formacie (inicjatywa godna pochwały), ale o ile BaSIA istnieje prawie 4 lata, to Poznan Project ma już na karku kilkanaście wiosen. Są też w sieci inne projekty, które działają ponad 8 lat, a więc nie jest to taka nowa sprawa.

Dziękuję za chęć włączenia swojej pracy do BaSIA, jeśli tylko ktoś zgodzi się je uzupełnić, dodam indeksy do bazy.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2014, 22:38 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Witam,
Panie Piotrze! Zadam panu pytanie bardzo istotne dla osób chcących indeksować dla projektu " BaSIA.
Czy pan jako administrator bazy jest zainteresowany umieszczaniem w " BaSI" zindeksowanych ( w odpowiednim formacie)
indeksów wielkopolskich ksiąg kościelnych z zakresu 1600-1800r. Jeżeli nie, to proszę wskazać ,który z licznych projektów
w sieci "zasługuje" na ich umieszczenie?

Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2014, 15:51 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dzień dobry,

jak najbardziej jestem zainteresowany dodawaniem do BaSI indeksów z ksiąg kościelnych sprzed 1800 roku i czasami takie indeksy dodaję. Po szczegóły zapraszam do kontaktu na e-mail podany na stronie projektu.

Pozdrawiam
Piotr Skałecki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2014, 19:01 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Witam,

Panie Piotrze, dziękuję za zaproszenie do współpracy. :D

Pozdrawiam,
Mirka Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2014, 09:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Mam problem z zalogowaniem się do BASI :( Dawno tego nie robiłam, ale nie wydaje mi się, abym zapomniała hasła. Jak temu zaradzić?

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3480 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 70  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL