Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 11 sty 2025, 11:48

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Siwki
PostNapisane: 20 kwi 2014, 22:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011, 18:38
Posty: 71
Witam,
Jutro w Niepruszewie będą Siwki.
Tego nie zobaczycie w TV! :)

Krótki wstęp.
W Niepruszewie Siwki chodzą zawsze w dyngusa (na wioskach sąsiednich w niedziele).
Nazwa Siwek pochodzi od osoby przebranej za siwego konia. Ciekawe jest, że w Niepruszewie banda jest skupiona wokół micha, a nazywają się siwki.
Michu to postać przebrana w słomę zbożową (pierwotnie była to słoma grochowa), pilnuje go poganiacz wyposażony w bat - popędza ale także chroni przed np. podpaleniem
Z michem chodzą baba i dziad którzy tańczą przed każdym domem za co otrzymują kasę i % (pierwotnie były to jaja i jedzenie (jajka były zbijane na polach i w ogrodach co miało zapewnić urodzaj) do tańca przygrywa im grajek na akordeonie.
Kolejnymi postaciami są koniki - 2 siwe konie, mają białe przebrania i czerwone wysokie czapki - przypominają lajkonika.
Uzupełnieniem są kominiarze - w liczbie 4 - 5 ich zadaniem jest gonienie młodej wiary, w szczególności dziewczyn, a osoby złapane brudzą breją (mieszanina sadzy, oleju i pasty do butów).

Kominiarze przynoszą szczęście wsi, a michu dobrobyt i urodzaj okolicy.

Za niewielką kasę można sobie zrobić zdjęcie z bandą (najlepiej na Kwiatowej bo jeszcze w miarę wyglądają :) ).

zdjęcia z poprzednich lat
http://siwkinwo.pl.tl/Galeria-zdj%26%23 ... 263%3B.htm

uuuu kuła siwki!

Zapraszam do Niepruszewa
pozdrawiam Jakub

_________________
Poszukuję: Bączyk (Tarnowo) Walter, Czubek (Łeki Wielkie), Krupka (Słupia) Klonecki, Jujka (Buk) Wojtasz, Rybarczyk (Lusowo) Buda, Dziurla, Kupczyk (Bukowiec) Chojnowski, Bubrzyk (Sadowne)
Pozdrawiam Jakub Bączyk


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siwki
PostNapisane: 06 kwi 2015, 16:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, 18:44
Posty: 83
Lokalizacja: Wolsztyn
Siwki - Wielkanocny obyczaj we wsi Kębłowo, pow. Wolsztyn

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych największą atrakcją były siwki, nazywane także komedyjami lub komediantami. Był to również dzień Śmigusa Dyngusa i ogólnej wesołości. Ludzie wychodzili przed domy, było gwarno, ludno i beztrosko. Dziewczyny musiały zachować czujność, bo chłopacy biegali z wiaderkami wody i polewali, a na środku Rynku stała pompa, więc wody było pod dostatkiem.
We wczesnych godzinach popołudniowych cała wioska oczekiwała na przemarsz przebierańców. Przed II wojna światową za siwki przebierali się mężczyźni „po wojsku", a w latach 50-tych siwkiem mógł być tylko chłopak dorosły. Stroje siwków przechowywano z roku na rok, a były one barwne i dowcipne.
Z drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX w. zapamiętałam korowód, w którym brały udział następujące postaci:
- niedźwiedź, prowadzony przez niedźwiednika, był niesforny, pomrukiwał, ryczał i wyrywał się na boki; za niedźwiedzia ubranego w baranicę z futrem na wierzch przebrany był wysoki, tęgi chłopak.
- baba i dziad; baba wysoka i tęga, dziad niski i szczupły chodzili od domu do domu i zbierali jajka, kiełbasę, a niekiedy i pieniądze;
- młoda para w ślubnym stroju pchała głęboki wózek z lalką;
- wąsaty listonosz roznosił gazety i pocztówki, za które należało zapłacić parę groszy;
- lala, tj. kostium, na którym komediant z przodu przy pasku przyczepioną miał górną część lali, a z tyłu przy pasku przytroczona była dolna część kukły ubrana w spódniczkę;
- konik, tj. biały strój, z przodu przy pasku był łeb konia przyczepiony do rzeszota w pionie, a z tyłu przebierańca był koński ogon przyczepiony do mniejszego rzeszota, również pionowo przytroczonego;
- kominiarze ubrani na czarno, z cylindrami na głowie, a przy pasku nieśli woreczek z sadzą;
- diabły w czarnych obcisłych trykotach, z czerwonymi rogami na głowie, ogonem i widłami;
- pajace - ubiór jasny we wzorzyste pasy, z dzidą na głowie, a w rękach rózgi lub pejcze, biegali najszybciej z całego zespołu.
Przed Siwkami uciekały dzieci i młodzież, aby nie oberwać kilku batów, bądź nie być oblanym wodą. Kominiarze doganiali dziewczęta i obłapiali je rękami czarnymi od sadzy, a kobiety starsze i młodsze delikatnie muskali sadzą po twarzach.
Nad całością imprezy czuwało dwóch - trzech barwnie przebranych jeźdźców na koniach, które miały wstążki wplecione w grzywy i ogony. Na końcu pochodu jechał wóz konny z muzykantami.
Stary obyczaj ewoluował i obecnie korowód siwków jest charakterem bardziej zbliżony do happeningu. Bywały lata, że organizowaniem Siwków zajmował się Dom Kultury. Kostiumy i postaci biorące udział we współczesnych Siwkach inspirowane są między innymi przez współczesne wydarzenia artystyczne, bądź życie codzienne.

Pozdrawiam - Genia


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL