Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 wrz 2024, 09:27

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 sty 2016, 11:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2016, 19:26
Posty: 54
Witam,

Dopiero zaczynam przygodę z poszukiwaniem rodzinnych losów i bardzo chciałabym być samodzielna, ale jest jak jest. Z niemieckim słabo, a stara odręczna czcionka czasami nie do odszyfrowania. Dlatego mam prośbę o pomoc w tłumaczeniu:

http://szukajwarchiwach.pl/53/1986/0/1/ ... /#tabSkany

Samodzielnie udało mi się tyle (zaznaczam wielokropkami braki)

Drzązgowo, 1/02/1906

Przed niżej podpisanym Urzędnikiem Stanu Cywilnego stawił się dzisiaj robotnik (?) Marcin Kaźmierczak znany co do osoby, zamieszkały w Gułtowach, powiat Środa, katolickiego wyznania i zgłosił, że Helena Kaźmierczak, z domu Koczorowska (...), katolickiego wyznania, zamieszkała w jego mieszkaniu w Gułtowach, 29 stycznia 1906 roku, po południu, o (...) urodziła dziewczynkę, która otrzymała imię Weronika.

Przeczytano, zatwierdzono i (...)
podpis Marcina Kaźmierczaka

Urzędnik Stanu Cywilnego okręgu Wysławice
Dymalski


PS. Jestem o tyle nietypowa, że chciałabym próbować podejmować samodzielne próby odcyfrowania, bo mam tych dokumentów sporo, a ten jest bodajże najmłodszy. Dlatego, jeżeli osoba tłumacząca będzie na tyle cierpliwa, będę wdzięczna za podanie wykropkowanych słów również po niemiecku. Mam wrażenie, że bardziej przeszkadza mi czcionka, a ściągnięte tabele z wzorcami są, na razie, średnio pomocne. Może sama to jakoś przyswoję kiedy uda mi się odszyfrować zapisane ręcznie słowa.

_________________
* Kaźmierczak, Koszarek, Wojtkowiak/Murowana Goślina i Głuchowo 1730-1850,
* Apolinary Koczorowski, Stachowscy, Owsiankowscy, Kopoccy /Kleszczewo przed 1809,
* Michalak, Frąckowiak, Sobkowiak, Majchrzak, Murscy /okolice Iwna przed 1808,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2016, 12:35 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5621
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
nr 15
Drzązgowo, dnia 1 lutego 1906
Przed niżej podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego stawił się dzisiaj robotnik Marcin Kaźmierczak znany co do osoby, zamieszkały w Gułtowach, powiat Środa, katolickiego wyznania i zgłosił, że Helena Kaźmierczak, z domu Koczorowska jego żona, katolickiego wyznania, zamieszkała przy nim w Gułtowach w jego mieszkaniu, dnia [einunddreβigsten] 31 stycznia 1906 roku, o pół do ósmej po południu urodziła dziewczynkę, która otrzymała imię Weronika.
Odczytano, przyjęto i podpisano
(-) Marcin Kaźmierczak
Urzędnik Stanu Cywilnego Rejonu Wysławice
(-) Dymalski


Iwonko, gratuluję tłumaczenia i witam w klubie :wink:

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2016, 13:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2016, 19:26
Posty: 54
Cytuj:
Iwonko, gratuluję tłumaczenia i witam w klubie


Nie wiem czy jest czego, skoro pokonał mnie nawet liczebnik :lol: Ale może z czasem będzie lepiej.

Bardzo ładnie dziękuję :)

_________________
* Kaźmierczak, Koszarek, Wojtkowiak/Murowana Goślina i Głuchowo 1730-1850,
* Apolinary Koczorowski, Stachowscy, Owsiankowscy, Kopoccy /Kleszczewo przed 1809,
* Michalak, Frąckowiak, Sobkowiak, Majchrzak, Murscy /okolice Iwna przed 1808,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2016, 20:52 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2014, 17:07
Posty: 21
Witam,
mam problem z rozczytaniem i przetłumaczeniem statusu ojca w metryce urodzeń http://searcharchives.pl/53/3332/0/6.1/ ... 5#tabSkany
- skan nr 7, lp.62 - trzecia kolumna od końca - Gerichtscholtz?
Z góry dziękuję za pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2016, 13:24 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5621
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
Jest to szersze pojęcie związane z historycznie funkcjonującym jeszcze w XIX wieku sądem sołeckim, ściślej — wiejskim, bez specjalnych uprawnień sądowych, przed którym odpowiadano za drobne kradzieże, przestępstwa przeciw obyczajności, rozstrzygano tutaj także wszelkie spory sąsiedzkie, do których należały także znane i dziś tzw. „pyskówki".
Sąd sołecki składał się sołtysa [tu sołtys jako sędzia (Scholz-Gerichts)] i dwóch rajców (Gerichtsmänner).
https://books.google.de/books?id=p8BRAA ... lz&f=false

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2016, 19:55 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2014, 17:07
Posty: 21
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! To bardzo ciekawy fakt z życia mojego pra3dziadka.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL