Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 05 paź 2024, 14:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sty 2017, 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1204
Polacy zamordowani w lasach Barbarki jesienią 1939 r.
Mieszkańcy Torunia i innych miejscowości
[nazwiska + notka historyczna]:
http://szkola-lesna.torun.pl/fileadmin/ ... a24x12.pdf
Lista nie jest pełna... trudno ustalić nazwiska wszystkich ofiar.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2017, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 712
Dzięki, opowiadali mi moi bliscy, że Niemcy mieli przygotowane listy i dokładnie wiedzieli kogo aresztować. Wiele nazwisk jest mi znanych. Pozdrawiam, Danka.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2017, 23:02 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2014, 16:51
Posty: 149
Witam
Na Barbarce został rozstrzelany mój pradziadek Władysław Dąbrowski. Moja babcia miała wtedy 5 lat. Dobrze pamięta że Niemcy po niego w porze obiadu przyszli.Tak opisywała to moja prababcia: „Aresztowany 17 października 1939 roku, zabrany został z domu przez tutejszą niemiecką policję pod pretekstem udania się na kilkudniową konferencję do Warszawy, z poleceniem przygotowania się do podróży zabierając odzież i pieniądze. Zostałam sama z czworgiem małych dzieci w wieku od 2 do 10 lat.
Pierwsza wiadomość od męża została przekazana karteczką przez maleńkiego chłopczyka o następującej treści: ‘Znajduję się w Toruniu 7 fort, odwiedziny w godzinach od 14 do 16’. Na tą wieść udałam się dwukrotnie pod wskazany adres, zabierając ze sobą bieliznę dla męża. Nie uzyskałam jednak widzenia. Paczkę pozwolono mi zostawić, zapewniając, że będzie dostarczona. Powtórna próba widzenia się z mężem była w ogóle niemożliwa, ponieważ droga do fortu była obstawiona żołnierzami z karabinami maszynowymi”.
Więcej informacji o Władysławie znajduje się pod linkiem: http://www.zpzosp-wabrzezno.pl/osp-pluz ... -z-pulkowa

_________________
Pozdrawiam
Łukasz R.


Poszukuję Nowiccy z Popowa (powiat Oborniki),Bączyków z Gałowa.Smiłowa, Lembiczów z Gałowa, Przyborowa,Jankowskich z Baborowa,Feliksiak z Wymysłowa,Jadamscy z Lidzbarka oraz Dzierzgonia,Dąbrowscy okolice Wrocek.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL