Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 02 paź 2024, 11:30

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3479 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 70  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 mar 2014, 14:53 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
JarekK napisał(a):
, niektórzy rzucili się jak Rejtan rozdzierając szaty by bronić .. no własnie czego?? Błędów??

Tak to odbierasz? Zdumiewające!

Henryk Krzyżan napisał(a):
Z obawy, że będę popełniał błędy zająłem się indeksowanie skorowidzów mając na uwadze to, że ktoś kto będzie indeksował same akty poprawi to, co źle wpisałem. Jednak wypowiedzi Izabeli chyba skutecznie zniechęciły mnie do indeksowania, bo doszedłem do wniosku, że pewnie się do tego nie nadaję.


Już wcześniej doszłam do wniosku, że nie pokonam gotyku i chcąc uniknąć błędów nie indeksuję akt USC. Teraz chyba też, podobnie jak Henryk, zrezygnuję w ogóle z indeksowania, bo nie chcę się stresować przy pracy drżąc nad każdym wpisem z obawy, że coś źle odczytam.
Życzę wszystkim samych bezbłędnych indeksów w BaSI by nie musieli zaglądać do skanu odpowiadającemu wpisowi i by nie musieli zgłaszać poprawek.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 16:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Koleżanko Genowefo, proszę się nie zrażać różnymi wypowiedziami. Zawsze się trafi jakiś malkontent, któremu cos nie będzie pasowało. Ja w swoim indeksowaniu, sam osobiście czasami naginam "reguły" i wprowadzam właściwe nazwiska, czy imiona, które zostały błędnie wpisane przez osoby spisujące, czy to oryginały, czy to duplikaty, zwłaszcza te drugie. Oczywiście z odpowiednim dopiskiem w Komentarzu.

Pozdrawiam serdecznie. Indeksatorzy bierzmy się do pracy, zawsze w przyszłości bliższej czy dalszej będzie można coś zmienić i poprawić.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 17:06 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2011, 11:59
Posty: 172
Witam.
Wielkie podziękowania dla osób,które zajmują się indeksowaniem Akt z USC,naprawdę WIELKI UKŁON W ICH STRONĘ .Często mi samemu zdarzają się pomyłki i chyba nie ma ludzi nieomylnych?!dziwię się że są wpisy krytykujące osoby zajmujące się indeksowaniem ,które poświęcają wolny czas na rzecz innych(mam tu też na myśli osoby zajmujące się tłumaczeniami)!!!
Pozdrawiam Wszystkich na forum i pamiętajmy że łatwo jest krytykować cudzą pracę ,lecz należy docenić ich zaangażowanie w pomoc innych .Pozdrawiam jeszcze raz wszystkich INDEKSUJĄCYCH !!!!
Wojtek Flaga


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 17:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 12:15
Posty: 155
Lokalizacja: Poznań
Ja również chciałem podziękować wszystkim osobom które przykładają się do indeksacji, jest to naprawdę czasami niedoceniany wkład i ogrom pracy.
Bardzo Wam wszystkim dziękujemy

_________________
pozdrawiam Przemo Zmysłowski
http://www.zmyslowski.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 17:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Moi Drodzy.

Nie indeksuję systematycznie do BaSI, ponieważ nie dysponuję wolnym czasem, który mogłabym poświęcić na to zobowiązanie.
Jednak coś dla niej przekazałam. To „coś” to przekazanie jednorazowo ponad 10 000 wpisów jednej z wielkopolskich parafii od XVII w. Przekazałam całość w Excelu (ponieważ tak miałam zindeksowane księgi parafialne na własne potrzeby), a Piotr napisał skrypt do przeniesienia całego materiału do BaSI. Pomyślałam wówczas – po co ja mam trzymać indeksy tylko dla siebie, przecież mogą się przydać wielu genealogom. Niestety, podczas transferu powstały jednak błędy, pewnie było za dużo materiału na jeden raz do przetworzenia.

Dziś żałuje tej decyzji nie ze względu na błędy, ale na tą część genealogicznej braci, która wciąż oczekuje gotowców, pewników itp. w necie, typowych malkontentów, osób korzystających za friko z kogoś pracy, lecz nie potrafiących tego docenić.
Temat indeksacji do BaSI pozostawię dla tych genealogów, którzy znają język niemiecki, potrafią czytać gotyk, dysponują wolnym czasem, są nie omylni, …
Ja wówczas przyjmę postawę osoby żądającej idealnych indeksów, krytykujących błędne wpisy itd., przecież to o wiele prostrze.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 18:25 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
Czy niektórym tak trudno zrozumieć, że:
nikt nie krytykuje pracy indeksujących
nikt nie czepia się indeksujących
nikt nie żąda idealnych indeksów
padło tylko kilka propozycji jak skorygować pewną liczbę pomyłek, które wiadomo że będą się zdarzać i nikt nie ma o nie pretensji!!!!!
to pewnie mój ostatni post w tym temacie bo jak na każdą próbę dyskujsi nad BAsią będą tak histeryczne reakcje to szkoda cokolwiek proponować

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 19:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Cytat z tego tematu, kilka postów wyżej.

"Na podstawie tuch danych można wyszukiwarkę tak skonfigurować że wyświetli rekord z błędnym nazwiskiem pry wcześniejszym zbudowaniu relacji między tymi trzema aktami."

JarekK napisał(a):
...nikt nie żąda idealnych indeksów
padło tylko kilka propozycji jak skorygować pewną liczbę pomyłek, które wiadomo że będą się zdarzać i nikt nie ma o nie pretensji!!!!!
to pewnie mój ostatni post w tym temacie bo jak na każdą próbę dyskujsi nad BAsią będą tak histeryczne reakcje to szkoda cokolwiek proponować


Zabierz się do pracy i spróbuj zindeksować choć jeden rok, liczba indeksujących nie jest ograniczona. Poczujesz wówczas smak czekolady lub piołunu.
Który z nich jest milszy, będziesz miał wówczas prawo ocenić sam.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 19:16 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Szanowny Koszuciak-u.
Bardzo dziękuję za nawiązanie do mojego postu. Jednocześnie chcę bardzo przeprosić za nieścisłe sformułowanie mojej wypowiedzi. Mój pomysł polega na mechanizacji metody która działa, jest bardzo skuteczna i stara jak sama genealogia. Potwierdza to teoria dająca matematyczne wzory i praktyka co potwierdzają przedmówcy dający dowody że da się znaleźć błędy nie tylko indeksujących ale i proboszczów czy urzędników USC (sam takie wykrywałem). Dlatego kierowałem pytanie do Piotra i innych informatyków jak przełożyć analogową metodę na język komputerów. Jak wszystko co da się zrobić "ręcznie" da się zrobić "mechanicznie" tylko jak. Drodzy informatycy podpowiedzcie Piotrowi, sam wszystkiego nie zrobi.
Myślę że sposobu indeksacji nie trzeba zmieniać, daje wystarczającą ilość danych. Problem tkwi w "cyfrowym" sposobie znalezienia relacji pomiędzy rekordami dotyczącymi jednej osoby. Dzięki temu zidentyfikowanie błędu byłoby proste i dawało szereg możliwości takie jak:
- mail dla indeksującego o możliwości popełnienia błędu,
- komunikat przy błędnym rekordzie że istnieje prawdopodobieństwo jego błędności,
- czy wreszcie działanie wyszukiwarki tak by traktowała błędny wpis tak jak wynikałoby to z porównania z skojarzonymi rekordami czyli w poprawnym znaczeniu.
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 19:47 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
DankaW cytuje jedno zdanie z niedoprecyzowanego przeze mnie postu, "Na podstawie tych danych można wyszukiwarkę tak skonfigurować że wyświetli rekord z błędnym nazwiskiem przy wcześniejszym zbudowaniu relacji między tymi trzema aktami." za który jeszcze raz przepraszam. Sensem tego zdania jest to że skonfigurowana wyszukiwarka mogłaby dawać poprawne wyniki pomimo błędów. To co należy zrobić to powiązać rekordy dotyczące tej samej osoby i o tym (niestety niezdarnie) staram się wam powiedzieć.

P.S. Niestety nie rozumiem uwagi o "czekoladzie i piołunie" Tak jak JareKK nie mam do nikogo pretensji o błędy bo sam je popełniałem podczas indeksacji i wspominałem o ich naturze na tym forum by przestrzec pozostałych indeksujących o możliwości ich popełnienia. Jedyną moją intencją jest znalezienie metody na ich wykrycie i eliminację.

Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 19:51 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
Artur nie ma sensu niczego proponować. Cokolwiek nie napiszesz będzie to odebrane jako malkontenctwo i atak na indeksujących. Zobacz jak DankaW "zrozumiała" Twoją chęć wprowadzenia mechanizmów wyszukiwania błędów. Jak potraktowano Izabellę za parę bardzo celnych pomysłów.
Proponuje przy okazji dopisać nowy punt do regulaminu:
"Każda propozycja dotycząca BASI może być i będzie odebrana jako atak na indeksujących" :mrgreen: i sprawa będzie załatwiona :lol:

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Panowie.
„Cytat z tego tematu, kilka postów wyżej.

"Na podstawie tuch danych można wyszukiwarkę tak skonfigurować że wyświetli rekord z błędnym nazwiskiem pry wcześniejszym zbudowaniu relacji między tymi trzema aktami."”

Ten cytat zamieściłam, aby uzmysłowić, że literówki popełnia wielu z nas dziś i popełniano je również przed wiekami przy dokonywaniu różnych wpisów.
Literówka w zestawieniu z brzmieniem fonetycznym jakiegoś nazwiska trudnego do zapisu, lub podanego przez osobę z wadą wymowy daje bardzo trudne do odczytania brzmienie, nawet w przypadku gdy znamy indeksowany teren.

Ja nie jestem informatykiem, więc nie dyskutuję na temat tworzenia programów, ale wiele ogólnie indeksuję, i wiem jak się odczytuje zapisy.
Najlepiej napiszcie program, który będzie czytał gotyk i akty pisane po niemiecku oraz księgi pisane po łacinie. Unikniemy wówczas błędów i wielu zbędnych dyskusji.
Nie indeksujecie, to możecie pomóc pisząc program. Byłoby wówczas wszystko idealnie i według oczekiwań … osób.
Ja osobiście życzę Wam powodzenia w tym dziele i sprawa będzie załatwiona. :lol:

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 21:23 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Przyznam się, że czytam i czytam wątek i za nic nie rozumiem dyskusji, która tu jest prowadzona.

Dla mnie fakt posiadania darmowego dostępu do indeksów - kilku milionów wpisów w bazach danych jest już wystarczającym ułatwieniem, niezależnie od tego, jakiej jakości one są. Przy każdym wpisie jest podana lokalizacja oryginalnego dokumentu, w wielu wypadkach dostępnych online. A że indeksujący popełnił błąd, że wyszukiwarka nie wyszukuje wszelkich możliwych form... Czy niektórzy z Was mają tak niskie mniemanie o sobie, że nie potrafią wpisać kilku form nazwiska do wyszukiwarki? Dawniej trzeba było przeszukiwać ręcznie parafię za parafią, żeby na coś trafić, a Wy trafiacie na to w pięć minut.

Jeśli są konstruktywne uwagi, dotyczące konkretnych problemów z wyszukiwarką albo indeksem, to takie rzeczy są poprawiane na bieżąco. A co do danych... W Poznan Project Łukasz przyjmuje poprawki dla całej parafii, a nie poszczególnych wpisów. Jeśli masz uwagi, to zrób korektę całej parafii, albo wpisz swoje uwagi w komentarzu, a nie narzekaj, że indeks w którym odnalazłeś przodka z literówką jest do bani.

Pomysły dotyczące analizy danych, automatycznego przetwarzania, poprawiania, robienia relacji i jeszcze nie wiadomo czego - ok. Każdy (także informatyk) może się włączyć w projekt, zdefiniować i napisać swój algorytm. Nie jesteś informatykiem, tylko wujkiem dobrą radą? OK, to znajdź kogoś, kto wykona za darmo tę robotę.
W innym razie "Koledzy informatycy podpowiedzcie Piotrkowi" brzmi - przepraszam za wyrażenie - jakby Piotrek nie potrafił zliczyć do pięciu (zamierzona ironia, mam nadzieję, że Piotrek mi wybaczy ;)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 22:11 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Wreszcie konkrety mac. Szkoda że nie od Piotra. Kogo mam prosić o kod źródłowy? Informatycy się znajdą.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 22:21 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

powoli... Przecież nikt nie udostępni Ci kodu źródłowego tylko dlatego, że masz pomysł i napisałeś u nas 30 postów -- chciałem napisać "na piękne oczy", ale nie masz zdjęcia, ani nie podałeś skąd jesteś, choć to drugie to informacja wymagana w regulaminie; nie jesteś też członkiem WTG. Praktycznie się nie znamy.

Zdefiniuj dokładnie swój pomysł najlepiej z informatykami, którzy się znajdą - zakres danych zawartych w indeksach znasz, a struktura bazy danych ani kod źródłowy nie są tutaj istotne. Zdefiniuj co potrzebujesz na wejściu, a co na wyjściu algorytmu, a my (mam tu głównie na myśli Piotrka) możemy zastanowić się w jakim zakresie udostępnić Ci dane albo interfejsy do bazy. Ale chyba wcześniej powinniśmy się lepiej poznać. To temat na priv - możesz napisać do Piotrka i dać kopię do mnie.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Drogie Koleżanki i Szanowni Koledzy!
Być może nie powinienem już nic pisać na ten temat, bo chyba ja sam nieopatrznie wywołałem tą "burzę w szklance wody" swoim nieprzemyślanym wpisem, bo dotknęło mnie jakieś sformułowanie, też pewnie napisane pod wpływem emocji. Przecież wszyscy mamy ten sam cel, każdy z nas chce poznać swoich przodków i pomóc innym w odnalezieniu swoich. Bądźmy kulturalni (pewnie za to mi się dostanie :-) ), zakończmy tą jałową dyskusję, bo nikomu pewnie się ona nie podoba, chyba że ktoś lubi podgrzewać atmosferę!? Nie chciałbym być w skórze Piotra czytając te bezsensowne kłótnie, a czyta je na pewno i myślicie, że jest to przyjemne? Po prostu, jak śpiewał Pietrzak - róbmy swoje - niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu i nie marnujmy czasu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3755
Jako pedant, i dlatego że nie mam poza tym nic mądrego do powiedzenia, zaznaczę tylko, że to Młynarski śpiewał.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 22:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Nie bądź taki drobiazgowy :-) Skleroza robi swoje ;-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 23:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
carar napisał(a):
Kogo mam prosić o kod źródłowy? Informatycy się znajdą.

Coraz lepiej....jak widzę. Piotr stworzył doskonałą wyszukiwarkę od podstaw, uwzględniał miesiącami różne podpowiedzi a raczej nasze życzenia, co chcielibyśmy w tej wyszukiwarce widzieć, ZAWSZE OTWARTY I CHĘTNY. Spełniał nawet zachcianki,np. przesyłane są e-mailem na osobistą pocztę każdego, kto ma takie życzenie, nowe wpisy na interesujące nas nazwiska-nigdzie nie ma takich dogodności, to wprost rozpieszczanie.
A teraz nagle pada propozycja podania kodu wyszukiwarki, by "grzebać" w jej wnętrzu. :shock: Czy to się nazywa chęć pomocy?....NIE. Jeżeli Piotr zechce i uzna za zasadne POTRAFI TO ZROBIĆ W SWOJEJ WYSZUKIWARCE.NIE WĄTPIĘ W JEGO UMIEJĘTNOśCI I Z PEWNOŚCIĄ NIE JESTEM W TYM ODOSOBNIONA.

Pomoc polega na tym:
mac napisał(a):
Zdefiniuj dokładnie swój pomysł najlepiej z informatykami, którzy się znajdą - zakres danych zawartych w indeksach znasz, a struktura bazy danych ani kod źródłowy nie są tutaj istotne. Zdefiniuj co potrzebujesz na wejściu, a co na wyjściu algorytmu, a my (mam tu głównie na myśli Piotrka) możemy zastanowić się w jakim zakresie udostępnić Ci dane albo interfejsy do bazy. Ale chyba wcześniej powinniśmy się lepiej poznać. To temat na priv - możesz napisać do Piotrka i dać kopię do mnie.


Na tym kończę swoje wypowiedzi w temacie. Henryku, w tej "szklance wody" też mieszałam, nie martw się :D

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 23:38 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
JarekK napisał(a):
Jak potraktowano Izabellę za parę bardzo celnych pomysłów.

Szczególnie celny był pomysł z weryfikatorem... ciekawe czy znajdzie się ktoś chętny na przejrzenie prawie 1 500 000 indeksów...

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 23:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
mikolaaj18 napisał(a):
JarekK napisał(a):
Jak potraktowano Izabellę za parę bardzo celnych pomysłów.

Szczególnie celny był pomysł z weryfikatorem... ciekawe czy znajdzie się ktoś chętny na przejrzenie prawie 1 500 000 indeksów...


Kończ Waść, oszczędż wstydu!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2014, 00:21 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Może nie zawsze udaje mi się odpowiedzieć na czas i wprowadzać w życie nowe pomysły, ale zapewniam że poświęcam na ten projekt tyle czasu, ile jest to tylko możliwe i jestem otwarty na wszelkie konstruktywne uwagi.

Temat korekty błędów w indeksach był już kilkukrotnie poruszany i pamiętam o nim, natomiast jest to sprawa bardziej skomplikowana i wymagająca większego zaangażowania zarówno od strony organizacyjnej, jak i programistycznej. Proszę Arturze, jeśli tylko znajdziesz informatyków gotowych zająć się problemem, podrzuć im swój pomysł i poproś o jego rozwiązanie. Gdy tylko otrzymam od Ciebie kod źródłowy realizujący to zadanie i pozwoli on wyłapać choć część błędów, nie myląc się przy tym (ale też nie powodując zapchania serwera), to obiecuję, że dostosuję kod do współpracy z BaSIĄ i uruchomię go na serwerze. Jak napisał Maciej, dysponujesz informacją, jakie dane przechowujemy w bazie. Co więcej, indeksowałeś już trochę, więc możesz ze swojego profilu pobrać pliki CSV i na nich pracować, bo dokładnie coś takiego znajduje się w bazie. Nad samym zagadnieniem unifikowania danych osobowych myślałem już jakiś czas temu (choć nie w celu poprawy błędów), natomiast nie uważam, aby obecna zawartość bazy pozwalała na jednoznaczne opisanie automatem wszystkich zależności. Jeśli hipotetycznie byśmy mieli kompletny materiał dla większego obszaru, można z tego pewne wnioski wysnuć, natomiast w każdym innym przypadku jest to obarczone dość dużym błędem. Poza tym to, że w jednej pozycji zapisano kogoś pod jednym nazwiskiem, w drugiej pod podobnym, wcale implikuje od razu błędu indeksującego, ani nawet błędu urzędnika. Nazwiska się zmieniały i jest to dla nas genealogów sprawa oczywista.

Wyszukiwarka BaSIA nie jest jedynym i nieomylnym źródłem informacji, o czym chyba co niektórzy zapominają. Ma ona działać jedynie na zasadzie wskazania drogi poszukiwań i być może nawet konkretnych dokumentów, ale nie może być ona traktowana jako pewnik. Fakt, w spisie podawane są parafie/urzędy i lata indeksów, natomiast nikt nie daje gwarancji, że wszystkie wpisy zostały odczytane prawidłowo, ani że przez przypadek z powodów technicznych jakiś skan nie "wypadł" i przez to nie został zindeksowany. Na ile mogę, sprawdzam indeksy pół-automatem przed dodaniem do bazy i wskazuje mi on czasami problemy, o których informację odsyłam do autora indeksu. Nie jest to metoda idealna, ale na tę chwilę chyba optymalna i pozwala w miarę często aktualizować bazę. Mimo tak dużej liczby indeksów, naprawdę rzadko trafiają się sytuacje, że ktoś czegoś nie odszukał, bo tego w bazie nie ma lub nie idzie znaleźć. Przeważnie są to raczej uwagi do wpisów, które zostały odszukane (sic!), a są w nich jakieś błędy. O to chyba chodzi, żeby w prosty i szybki sposób móc natrafić na ślad, aby później szukać dalej. Wyszukiwarki w dużym stopniu zastępują nam mozolne poszukiwania, ale chyba nie do tego służą, aby zupełnie podawać wszystko na tacy. Łatwo czasami w przypływie emocji, niefortunnym zwrotem kogoś urazić, kto dla Ciebie poświęcił sporo swojej pracy, czasu i wysiłku. Niektórzy z indeksujących dobijają już do 100 tys. wpisów, na co musieli poświęcić tysiące godzin pracy, ale też poświęcają swój sprzęt i opłacają rachunki za prąd, który przecież nie jest za darmo. Mi samemu jako programiście praca nad projektem sprawia przyjemność i po jego efektach widzę, że jest on potrzebny, co jeszcze bardziej motywuje. Nie mogę jednak za każdym razem, gdy tylko próbuję sobie uzmysłowić ogrom wykonanej pracy, wyjść z podziwu dla wszystkich wolontariuszy, którzy włączają się w projekt i poświęcają mu naprawdę wiele, aby mógł istnieć w sieci i pomagać innym. W pojedynkę nikt by nie był w stanie tego dokonać, natomiast w grupie stanowimy naprawdę potęgę, a dzięki wspólnym celom osiągamy wiele.

Z całego serca wdzięczny jestem wszystkim osobom włączającym się w projekt i życzę nam, aby cały czas rozwijał się tak pięknie, jak do tej pory. Sam zawdzięczam mu wiele ciekawych odkryć i liczę na to, że praca wolontariuszy zwróci im się po stokroć, może dzięki temu, że ktoś inny wprowadzi dane, których oni bezskutecznie szukają.
Nie zrażajcie się proszę i róbcie swoje! :)

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2014, 09:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
Witajcie,
osobiście jestem bardzo zadowolona, że jest cokolwiek - z błędami czy bez. Od każdego z nas zależy czy naniesiemy w komentarzach poprawki, czy zostawimy dalej "błędne" informacje. Dostajemy "pierwszą" ważną pomoc do dalszej pracy i od każdego z nas zależy, czy w komentarzach napisze ewentualne sprostowanie. Robię to zawsze po sprawdzeniu metryki, ale pierwszy "impuls" mam z BaSIA.
Chylę czoła dla osób które indekskują, poświęcają swój indywidualny czas i pracę - dla innych.
Mieszkam w Łodzi i szukanie przodków "zdalnie" z Wągrowca - jest dla mnie osobiście bardzo pomocne.

Goraco pozdrawiam WSZYSTKICH indeksujących, miejcie dalej taki zapał, a te uwagi - cóż - różni ludzie chadzają po tym świecie, wszystkim się nigdy nie dogodzi.

Małgośka

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2014, 17:37 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam.Podzielam slowa kolezanki.Ja nie umiem indeksowac.Niech te osoby co krytykuja sami cos zrobia.Odczytac prawidlowo dana metryke nie jest latwo,poza tym ksieza tez popelniali bledy w dokumentach.Glebokie uklony w strone indeksujacych.Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2014, 18:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2348
Lokalizacja: Gniezno
Jeśli indeksujemy tylko śluby, a osoba występuje tylko raz, pisze tak jak ksiądz napisał. Natomiast indeksując USC, jest chyba oczywistym ze spotykamy poprawki sądowe.
nazwiska lub imienia.
Po pewnym czasie napotka się taką notatkę, w księgach USC i jest problem, czasami różnice są znaczące.
Czy indeksujący zadają sobie trud, nanoszenia poprawek sądowych nazwisk ?
Indeksują stan danego druku.
Gotyk jest trudny i pisownia z tamtych okresów także.
Czy indeksujący cofa się do tego co już napisał ?
Chyba nie ?
Bardzo dużo przeglądam [ nie mylić z indeksacją], cuda można zobaczyć, i każdy mylić się może.
Poprawki można wykonać w komentarzach, ale kto ma to zrobić, indeksujący czy my. Myślę ze indeksujący nie zawsze jest zainteresowany dana parafią i dlatego czasami są problemy z nazwiskami. Być czujnym, i brać pod uwagę oboczność nazwiska a efekty są lepsze..
Fajna sprawa że te projekty powstały, ukłon do tych co zainicjowali indeksują, a na gratulacje liczyć.... chyba nie .
Jak zniechęcimy indeksujących, to później będziemy pisać, nie ma postępów w spisach.

np. Wągrowiec i okolic podpowiem nius, Gniezno dalej kopiuje i uzupełnia okolice Wągrowca, a później szamotulskie, takie mam informacje.
Będzie co pisać i co krytykować.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2014, 20:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
KABAT !!!!
wiadomość o Wągrowcu wspaniała. Oby Wasze słowa się sprawdziły. W tej chwili z samego Wągrowca są tylko listy opuszczających i przybywających do Wągrowca - danych "0", nul, zero, nic nie ma!!!

Pozdrawiam i czekam
Małgośka

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2014, 23:08 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
kabat napisał(a):
. Myślę ze indeksujący nie zawsze jest zainteresowany dana parafią i dlatego czasami są problemy z nazwiskami. Być czujnym, i brać pod uwagę oboczność nazwiska a efekty są lepsze..


Może w tym miejscu warto się zastanowić, czy np. nie indeksować według zespołów a jednostek? Osoba pracująca samodzielnie nad danym USC bądź też parafią będzie lepiej zapoznana z nazwiskami tam występującymi niż osoba, która zindeksuje tylko jedną jednostkę.

kabat napisał(a):
Natomiast indeksując USC, jest chyba oczywistym ze spotykamy poprawki sądowe.
nazwiska lub imienia.
Po pewnym czasie napotka się taką notatkę, w księgach USC i jest problem, czasami różnice są znaczące.
Czy indeksujący zadają sobie trud, nanoszenia poprawek sądowych nazwisk ?

Ciekawa uwaga! W sumie nigdy nie podnoszona, ale jak najbardziej na miejscu. Ja osobiście zawsze wpisuję dane, które miały charakter ostateczny, a więc po sprostowaniu danego nazwiska, itp.

Poza tym chyba warto by było uzgodnić kilka zasad dotyczących indeksowania. Pozwolę sobie poruszyć temat skorowidzów USC. Czy mamy wypisywać tylko imię i nazwisko czy też dodatkowo dopisać numer i datę aktu oraz ewentualnie jego typ ? Ja osobiście jestem za drugim typem. Co sądzą inni indeksujący ? :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2014, 00:23 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
mikolaaj18 napisał(a):
Poza tym chyba warto by było uzgodnić kilka zasad dotyczących indeksowania. Pozwolę sobie poruszyć temat skorowidzów USC. Czy mamy wypisywać tylko imię i nazwisko czy też dodatkowo dopisać numer i datę aktu oraz ewentualnie jego typ ? Ja osobiście jestem za drugim typem. Co sądzą inni indeksujący ? :)


Myślę, że i ze skorowidzów należy wypisywać wszystko-samo imię i nazwisko nie za wiele nam mówi, bo skąd mamy wiedzieć, że to o naszego krewnego chodzi jak nazwiska się powtarzają; rok już nam nieco ułatwia, a numer i typ pozwala odszukać akt czy to w skanach czy w archiwum i sprawdzić.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2014, 09:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2348
Lokalizacja: Gniezno
USC Powidz zwrócić uwagę na nazwisko Łukomski a Lutomski. Lukomski, Lutomski.
Lutomski ma powiązania z nazwiskiem Piotr Kabaciński i Józefa Lutomska.
Następne nazwisko Cegiel i pisownia przez "Z" i pewne różnice.
Następnie końcówki "z" na c Stranz i "c" Bartz na Bartz i Barc - jak to zapiszecie tam są sądowe poprawki tego nazwiska.
Podawać nazwisko od momentu wpisu sądu wpisu nazwiska.
Niektóre zmiany są małe. Ale pewne linie np : Kabaciński i pisownia Kabaczyński to te same linie. Natomiast pozostali Kabaczynscy niekoniecznie to Kabat Kabaciński.
Tak sugeruje mąż i dlatego piszę
Warto pisać w komentarzach i sugerować poprawność lub późniejsza wersję nazwiska.
Postanowiłam poprawić [kolejna korekta] Duszno i Kruchowo, wiem że pisownia np: Dardzikowski jest dziwnie pisane, jak wpisywać to co ksiądz czy to co wiem na pewno Dardzikowski
Ala
p.s
Basia moze przejąć to co najlepsze z ppoznań, ale powinna wprowadzić "nowośći"

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Ostatnio edytowano 03 mar 2014, 10:33 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2014, 10:30 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
mikolaaj18 napisał(a):
kabat napisał(a):
Natomiast indeksując USC, jest chyba oczywistym ze spotykamy poprawki sądowe.
nazwiska lub imienia.
Po pewnym czasie napotka się taką notatkę, w księgach USC i jest problem, czasami różnice są znaczące.
Czy indeksujący zadają sobie trud, nanoszenia poprawek sądowych nazwisk ?

Ciekawa uwaga! W sumie nigdy nie podnoszona, ale jak najbardziej na miejscu. Ja osobiście zawsze wpisuję dane, które miały charakter ostateczny, a więc po sprostowaniu danego nazwiska, itp.

To oczywiste, że im więcej użytych w dokumencie form wpiszemy, tym lepiej. Zwracam uwagę. że sądowa zmiana nazwiska nie zawsze polegała na korekcie błędnego zapisu. Na początku XX wieku często były to przypadki zniemczenia nazwiska, tuż po II wojnie - polonizacji nazwiska niemieckiego. Dlatego warto indeksować obie formy.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2014, 07:35 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 186
Jeszcze drobna uwaga w temacie ewentualnych błędów: księgi od 1874 roku prowadzone równolegle w parafiach i w USC wzajemnie się uzupełniają, a nawet weryfikują. Można przyjąć, że błąd popełniony przez osobę wpisującą do księgi lub przez indeksującego nie powtórzy się w sposób uniemożliwiający wyszukanie probanta. Oczywiście przy założeniu, że w Basi będą oba typy ksiąg.
Nie wyklucza to błędów powstałych w wyniku podania nieprawdziwych danych do księgi (np. wiek ślubujących lub zmarłego, nazwisko panieńskie matki itd.).

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2014, 09:11 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
poper napisał(a):
Jeszcze drobna uwaga w temacie ewentualnych błędów: księgi od 1874 roku prowadzone równolegle w parafiach i w USC wzajemnie się uzupełniają, a nawet weryfikują. Można przyjąć, że błąd popełniony przez osobę wpisującą do księgi lub przez indeksującego nie powtórzy się w sposób uniemożliwiający wyszukanie probanta. Oczywiście przy założeniu, że w Basi będą oba typy ksiąg.
Nie wyklucza to błędów powstałych w wyniku podania nieprawdziwych danych do księgi (np. wiek ślubujących lub zmarłego, nazwisko panieńskie matki itd.).

Raczej się nie pokrywają (przynajmniej te kościelne z Archiwów Państwowych). Spójrz na daty kiedy się kończą wpisy w kościelnych i na daty kiedy rozpoczynają się wpisy w księgach USC :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2014, 11:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Mikołaj ma rację, bo księgi kościelne w APP kończą się przeważnie na roku 1865, a USC zaczynają się 1874, więc się nie pokrywają, a raczej jest kilkuletnia luka.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2014, 12:11 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Henryku, nie to miałem na myśli :) odpisy ksiąg były prowadzone do końca września a USC od października. to co Ty piszesz, wynika z małej ilości skanów (na tę chwilę) na szukajwarchiwach.pl z okresu 1865-1874
Przykład:
parafia św. Michał Gniezno:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3292/0/1. ... H0rQrJHRig
ostatni wpis: 29.09.1874

USC Gniezno miasto:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1853/0/1/ ... YVcOF6zUbw
pierwszy wpis: 6.10.1874 (dziecko urodzone 01.10.1874)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2014, 15:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
Pewnie masz rację, miałem na myśli parafie które mnie interesują (m.in. Buk, Wilczyna) i nie chodzi tylko o skany w szukajwarchiwach.pl, ale zasoby APP, którego jestem stałym bywalcem.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2014, 07:25 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 186
Oczywiście, że nie pokrywają się w zasobach APP, ale odpowiednie księgi znajdują się w AAP (są osoby, które tam indeksują).
Księgi metrykalne w APP do 1873 roku są wtórne w stosunku do ksiąg parafialnych - od początku XIX wieku prowadzono w parafiach księgę na rzecz parafii i jej kopię "z urzędu". Zdarzają się w tych drugich adnotacje o kontroli urzędnika sądowego na okoliczność poprawności i aktualności ich prowadzenia. Ksiądz czy pastor był równocześnie urzędnikiem stanu cywilnego.
Dla okresu od 1874 (w zasadzie przełomu września i października 1873) parafia prowadziła swoje księgi, a USC swoje. Dodatkowo, w większości USC prowadzono indeksy alfabetyczne za poszczególne lata.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2014, 07:43 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Bartek napisał(a):
mikolaaj18 napisał(a):
Ja osobiście zawsze wpisuję dane, które miały charakter ostateczny, a więc po sprostowaniu danego nazwiska, itp.

To oczywiste, że im więcej użytych w dokumencie form wpiszemy, tym lepiej. Zwracam uwagę. że sądowa zmiana nazwiska nie zawsze polegała na korekcie błędnego zapisu. Na początku XX wieku często były to przypadki zniemczenia nazwiska, tuż po II wojnie - polonizacji nazwiska niemieckiego. Dlatego warto indeksować obie formy.

Tak jak Bartek napisał, proszę aby w miarę możliwości wypisywać wszystkie formy nazwisk. Wystarczy, że w formularzu pomiędzy nazwiskami będzie spacja - można jedno z nazwisk dać w nawias lub poprzedzić jakimś określeniem (w przypadku kobiet "ur.", "geb.", "I voto" itp.).

mikolaaj18 napisał(a):
Może w tym miejscu warto się zastanowić, czy np. nie indeksować według zespołów a jednostek? Osoba pracująca samodzielnie nad danym USC bądź też parafią będzie lepiej zapoznana z nazwiskami tam występującymi niż osoba, która zindeksuje tylko jedną jednostkę.

Rozumiem, że chodzi o indeksowanie całych zespołów? Na pewno nie zrobię tej formy domyślną, bo czasami sam chciałbym w miarę możliwości poindeksować jakieś pojedyncze księgi ;) Jeśli jednak ktoś będzie chciał, mogę zwiększyć limit rezerwacji jednostek na dane konto, tak aby można zarezerwować cały zespół. Ewentualnie mogę też dodać przycisk do rezerwacji całego zespołu. Jeśli jednak ktoś inny wcześniej doda do swojego konta jakąś jednostkę, pozostanie już tylko negocjacja z daną osobą. Może w takim przypadku przyda się informacja o tym, kto daną jednostkę zarezerwował?

mikolaaj18 napisał(a):
Pozwolę sobie poruszyć temat skorowidzów USC. Czy mamy wypisywać tylko imię i nazwisko czy też dodatkowo dopisać numer i datę aktu oraz ewentualnie jego typ ? Ja osobiście jestem za drugim typem. Co sądzą inni indeksujący ? :)

Przede wszystkim wpisujemy imiona, nazwiska, no i rok (ten obowiązkowo znajduje się w formularzu u samej góry). Jeśli indeksujemy indeks z kilku lat, to z wpisywaniem roku wiąże się konieczność zapisywania każdej pozycji jako osobny wpis. Nie było dotąd takiego obowiązku, natomiast myślę że warto zapisywać też rodzaj i numer dokumentu. Niektóre osoby indeksując skorowidze, wybierają standardowe formularze do USC - urodzeń, małżeństw, zgonu. Może na początku to myli, kiedy zastanawiamy się dlaczego w wynikach wyszukiwania jest tak mało danych, natomiast pozwala filtrować wyniki po rodzaju dokumentów. Myślę, że powinno w bazie pojawić się osobne pole określające indeks, zamiast osobnego formularza.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2014, 11:32 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam.
Chyba nasi indeksujacy sie obrazili przez niektorych forumowiczow ktorym przeszkadzaly niedokladnosi,bo teraz jest taka dluga przerwa w BaSI.
Skladam uklony w strone indeksujacych i prosze o dalsze uzupelnianie naszej kochanej BaSI.
Pozdrawiam Irena :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2014, 12:10 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Ireno! Żadnej przerwy nie ma :) po prostu indeksy nie zostały zaktualizowane :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2014, 12:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5195
Lokalizacja: Poznań
irena kondrzycka napisał(a):
Witam.
Chyba nasi indeksujacy sie obrazili przez niektorych forumowiczow ktorym przeszkadzaly niedokladnosi,bo teraz jest taka dluga przerwa w BaSI.
Skladam uklony w strone indeksujacych i prosze o dalsze uzupelnianie naszej kochanej BaSI.
Pozdrawiam Irena :(


Chyba po prostu idzie wiosna i nie bardzo się chce indeksować ;-) Zauważ, że w dziale tłumaczeń w niemieckiego i łaciny też od jakiegoś czasu jest zastój, a tam się tłumacze nie mieli o co obrazić.


Zupełnie przez przypadek zauważyłem dziś na BaSIA, że w dziale "jednostki dostępne do rezerwacji", pojawiło się w ostatnim czasie wiele nowych ksiąg do zindeksowania, których do tej pory nie było (np. USC Młodasko i Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Wilczyna (pow. szamotulski)).
Czy byłby to duży problem, gdyby nowo dodawane jednostki były podawane do wiadomości, tak jak to jest z "Ostatnio dodane", czyli nowe zindeksowane akty? Bardzo ułatwiłoby to poszukiwania, bez konieczności przeszukiwania całej bazy. Jeszcze w styczniu nie było tych dokumentów w internecie, więc wybrałem się do APP, a gdybym wiedział o tym, że pojawiły się na BaSIA, to zaoszczędziłbym dużo czasu i pieniędzy na skany.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2014, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
No tak w styczniu pojawiło się sporo nowych skanów na szukalwarchiwach. A dziś z okazji Dnia Kobiet NAC znów udostępnił kolejną porcję. Widzę, że są już dostępne w BASI. Jednostek coraz więcej, a tu wiosna idzie i trzeba by się zająć ogródkiem.

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2014, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
irena kondrzycka napisał(a):
Witam.Podzielam slowa kolezanki.Ja nie umiem indeksowac.Niech te osoby co krytykuja sami cos zrobia.Odczytac prawidlowo dana metryke nie jest latwo,poza tym ksieza tez popelniali bledy w dokumentach.Glebokie uklony w strone indeksujacych.Pozdrawiam Irena

Wiesz Ireno tak się składa,że coś(jak to określiłaś)zindeksowałam.Wiem,że na pewno błędy zdarzyły się również w wykonanych przeze mnie indeksach.Jednak w znanej mi doskonale parafii(indeksowanej z duplikatów)w księdze chrztu imiona ojców dzieci zapisywano skrótowo-pani indeksujące owe akty postanowiła ja samodzielnie rozwinąć zgadując,jakie to imię kryje się pod daną literą.Cóż,efekt oczywisty-liczne błędy,co przy popularnym nazwisku typu Piotrowski czy Nowak wręcz uniemożliwia odnalezienie.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2014, 16:26 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Agnieszko,
oczywiście masz rację - zgadywanie imion nie powinno mieć miejsca, ale wydaje mi się, że popełniasz błąd traktując indeks jako najważniejsze źródło. To przecież tylko opracowanie i każdy i tak powinien zajrzeć do ksiąg metrykalnych i odszukać dane akty, a nie wyobrażam sobie żeby nie sprawdzić np. wszystkich wyszukanych Piotrowskich, niezależne czy podano rodziców czy ich nie ma, bo zawsze zakładam błędy - choćby z winy księdza czy urzędnika.
Nieważne, czy Edmund czy Edward, Maciej czy Mateusz, Stanisław czy Stefan - i tak bym sprawdził wszystkie. A dzięki indeksom wiem gdzie szukać.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2014, 19:42 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam.Droga Ago ja dzieki BaSI bardzo duzo odnalazlam.I Tak sprawdzlam w archiwum .Jest to jednak kierunek szukania ktory bardzo pomaga.A bledy i tak beda bo ciezko jest idealnie odczytac niemiecki czy rosyjski.Wiec nie wymagajmy za wolontariusz tak wiele oni to robia z wlasnej woli nie musza ale chca badzmy wyrozumiali.pozdrawiam irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2014, 12:53 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Czy ktoś ma problem z logowaniem w ASI ?

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2014, 17:44 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2009, 21:04
Posty: 46
Lokalizacja: Kościan
Tak, nie mogę się zalogować i pobrać skanów lecz tylko z komputerów w domu. Odinstalowałam już avast, ale chyba nie w nim jest problem, zresztą wcześniej (dzieje się tak od miesiąca) logowałam się bez problemu. Gdy loguję się z komputera w pracy wszystko działa bez zarzutu.

_________________
Janina Walczak

Poszukuję: Bartkowiak, Gron, Nadolny, Szymański, Łowicki (powiat kościański, śremski),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2014, 19:21 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Witam Adminie!
U mnie w dalszym ciągu nie działa suwaczek "inne osoby". Piszę na wyczucie...do czasu...
Pozdrawiam Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2014, 20:15 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
JankaBart napisał(a):
Tak, nie mogę się zalogować i pobrać skanów lecz tylko z komputerów w domu. Odinstalowałam już avast, ale chyba nie w nim jest problem, zresztą wcześniej (dzieje się tak od miesiąca) logowałam się bez problemu. Gdy loguję się z komputera w pracy wszystko działa bez zarzutu.

Ja właśnie miałem od wczoraj ten sam problem. Dziś po wielu różnych konsultacjach z Piotrem i innych kombinacjach postanowiłem przywrócić system do stanu sprzed kilku dni. Ostatecznie przywracanie się nie powiodło, ale problem ustąpił :) chyba po prostu złośliwość rzeczy martwych :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2014, 21:06 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 395
Lokalizacja: Toruń
Witam!
Na mapce i na liście chyba źle zaznaczono parafię Imielno. Chyba nie chodzi o to Imielno koło Zagórowa w powiecie słupeckim, tylko o to, które jest niedaleko Gniezna.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2014, 16:47 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dziękuję za informację, dane przed chwilą poprawiłem. Przy okazji chciałbym zaprezentować nowy sposób przeglądania i wyszukiwania skanów.
http://www.basia.famula.pl/skany

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2014, 17:02 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
skała napisał(a):
Dziękuję za informację, dane przed chwilą poprawiłem. Przy okazji chciałbym zaprezentować nowy sposób przeglądania i wyszukiwania skanów.
http://www.basia.famula.pl/skany

Pozdrawiam
Piotr



Hmmm, ciekawe ale mała poprawka (do ewentualnego uzupełnienia) - jak będą prezentowane parafie z aktami w różnych archiwach (np. Godziesze mają akta z Kalisza i Poznania)?

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3479 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 70  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL